Kawiarenka Muzyczna
Radio SzczecinRadio Szczecin » Kawiarenka Muzyczna

90 lat temu urodził się Sylwester Chęciński, twórca komedii "Sami swoi". źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Sylwester_Ch%C4%99ci%C5%84ski
90 lat temu urodził się Sylwester Chęciński, twórca komedii "Sami swoi". źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Sylwester_Ch%C4%99ci%C5%84ski
90 lat temu, 21 maja 1930 roku, urodził się Sylwester Chęciński, scenarzysta i reżyser filmowy, twórca kultowej trylogii, na którą złożyły się komedie: "Sami swoi", "Nie ma mocnych" i "Kochaj albo rzuć".
Jest także autorem głośnych filmów "Wielki Szu", "Rozmowy kontrolowane" oraz serialu "Droga".

Sylwester Chęciński reżyserował spektakle Teatru Telewizji, między innymi "Racja głodowa" i "Żelazna konstrukcja", nakręcił dramat obyczajowy "Agnieszka 46" oraz telewizyjny film fabularny "Przybyli ułani" z cyklu "Święta polskie",

Nazywany "malarzem polskich charakterów", reżyser tworzy na ekranie ciekawe postaci, z krwi i kości, obdarzone różnorodnymi cechami. To powoduje, że nie pozostają obojętne widzowi. W rozmowie w 2014 roku Sylwester Chęciński podkreślił, że z wielu gatunków, najbliższy jest mu film psychologiczny.

- Mogę przejść od dramatu do komedii, ale wydaje mi się, że ważniejsza jest w tego typu sprawach psychologia; to wszystko, co w środku, to, czego nie mówimy wprost, a wynika z sytuacji, zachowania, ze słowa niedopowiedzianego - mówił.

Reżyser osiągnął mistrzostwo w przedstawieniu losów zwaśnionych rodów Kargula i Pawlaka, którzy po wojnie przenoszą się z Kresów Wschodnich na Ziemie Odzyskane. Trylogia Chęcińskiego stała się klasyczną pozycją w polskiej kinematografii, została obsypana wieloma nagrodami, aktorzy zaś grający głównych bohaterów - Władysław Hańcza i Wacław Kowalski stworzyli ponadczasowe kreacje.

- Hańcza nie miał tego dialektu, nie miał tych przyrządów. Miał swój wzrost, ruchy, dynamikę wewnętrzną... Ale Wacław Kowalski miał przewagę jak zaczął mówić dialektem, pięknie z zaśpiewem, sama prawda z tego płynęła, z wdziękiem, z muzyką... A Hańcza dukał, bo usiłował mu dorównać, ale nie był w tym za mocny - wspominał reżyser.

Sylwester Chęciński pracował jako asystent reżysera przy filmie "Spotkania" i jako II reżyser obrazów "Zimowy zmierzch", "Lotna" oraz "Powrót". Współpracował ze Stanisławem Lenartowiczem, Andrzejem Wajdą i Jerzym Passendorferem.

Jego debiutem reżyserskim był film "Historia żółtej ciżemki", nagrodzony Srebrnym Medalem na Międzynarodowym Festiwalu Filmów dla Dzieci i Młodzieży w Wenecji w 1962 roku.

Za całokształt twórczości, w 2014 roku Sylwester Chęciński otrzymał Nagrodę Specjalną "Platynowe Lwy" na Festiwalu Filmowym w Gdyni, a w 2017-tym - Polską Nagrodę Filmową "Orzeł" za osiągnięcia życia.

Reżyser został też uhonorowany Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".
- Mogę przejść od dramatu do komedii, ale wydaje mi się, że ważniejsza jest w tego typu sprawach psychologia; to wszystko, co w środku, to, czego nie mówimy wprost, a wynika z sytuacji, zachowania, ze słowa niedopowiedzianego - mówił.
Trylogia Chęcińskiego stała się klasyczną pozycją w polskiej kinematografii, została obsypana wieloma nagrodami, aktorzy zaś grający głównych bohaterów - Władysław Hańcza i Wacław Kowalski stworzyli ponadczasowe kreacje.

Zobacz także

2019-03-26, godz. 20:18 Co to będzie? Kto przybędzie? [WIDEO, ZDJĘCIA] Tym razem w cyklu [3x1], jak twierdzi zespół, ciężkie brzmienie łagodne dla uszu. » więcej 2019-03-26, godz. 18:55 Osoby słabo widzące i słyszące poczuły Operę [ZDJĘCIA] Przez pół roku brali udział w warsztatach, a teraz pokazują swoje prace. To uczestnicy projektu "Poczuj Operę", którego finał można było oglądać we wtorek w szczecińskiej Operze na Zamku. » więcej 2019-03-26, godz. 12:52 Joanna Kulmowa patronką nowej nagrody w Szczecinie Autorzy literatury dziecięcej z szansą na wyróżnienia imienia Joanny Kulmowej. Miasto zapowiada, że autorka książek dla najmłodszych i poetka będzie patronką nowej nagrody. » więcej 2019-03-26, godz. 07:55 Dzień Teatru i odznaczenia "Gloria Artis” dla szczecińskich artystów [ZDJĘCIA] Szczecińskie teatry w poniedziałek świętowały Międzynarodowy Dzień Teatru, który w kalendarzu przypada w środę. » więcej 2019-03-25, godz. 15:46 Fama bez dotacji z ministerstwa. Festiwal zagrożony Festiwal Fama bez dotacji z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W sumie chodzi o ponad 420 tysięcy złotych. Jeżeli nie uda się zdobyć pieniędzy, festiwal, który w Świnoujściu gości od ponad pół wieku, może się nie… » więcej 2019-03-25, godz. 07:25 Wieczorem poznamy zdobywców Orłów - nagród Polskiej Akademii Filmowej Uroczystość rozpocznie się o godz. 20 w Teatrze Polskim w Warszawie, a wyróżnienia wręczone zostaną po raz 21. » więcej 2019-03-24, godz. 21:11 Prezentacja anglojęzycznej wersji filmu "Paszporty Paragwaju" W Warszawie zaprezentowana została anglojęzyczna wersja filmu "Paszporty Paragwaju". Film Roberta Kaczmarka opowiada mało znaną historię polskich dyplomatów w Bernie, którzy w czasie II wojny ratowali Żydów. » więcej 2019-03-24, godz. 08:41 Przyjaciele Brunona Tode zagrali w 13 Muzach [ZDJĘCIA] Brunon Tode to malarz i muzyk, który ponad 6 lat temu został ciężko pobity i do teraz z trudem dochodzi do zdrowia. Dla artysty zagrał duet gitarowy "Straty" oraz zespoły Flór" i "My z Delty", z którym Tode występował. » więcej 2019-03-23, godz. 17:50 Przyjaciele zagrają dla Brunona "Przyjaciele Brunona" - pod takim hasłem odbędzie się w sobotę wieczorem w Klubie 13 Muz koncert poświęcony znanemu szczecińskiemu artyście. » więcej 2019-03-23, godz. 09:42 Festiwal Szczecin Jazz: Q Ya Vy w studiu Radia Szczecin, Jona Ardyn w Technoparku [ZDJĘCIA] Zespół Q Ya Vy wystąpił w Studiu Koncertowym S-1 Radia Szczecin w ramach Szczecin Jazz Festiwal. » więcej
217218219220221222223