Kawiarenka Muzyczna
Radio SzczecinRadio Szczecin » Kawiarenka Muzyczna

Fot. www.pixabay.com/photo-2808321 (domena publiczna)
Fot. www.pixabay.com/photo-2808321 (domena publiczna)
Andrzej Nowak, Piotr Beczała i Mirosław Bork - to laureaci tegorocznych Nagród Mediów Publicznych. Wyróżnienia przyznawane są w trzech kategoriach - Słowo, Obraz i Muzyka przez Telewizję Polską, Polskie Radio oraz Polską Agencję Prasową.
Kapituła nagrody w kategorii Muzyka uhonorowała tenora o międzynarodowej sławie Piotra Beczałę - „za nieustanną promocję polskiej kultury na najsłynniejszych scenach operowych całego świata, za wybitne umiejętności, naturalną muzykalność, przepiękny tenor liryczny i bohaterski oraz wszechstronny repertuar”.

W ciągu swojej kariery występował między innymi w Metropolitan Opera, Covent Garden Theatre, San Francisco Opera, Hamburgu, wiedeńskiej i berlińskiej Staatsoper, Frankfurcie nad Menem, Monachium i mediolańskiej La Scali. Kreował takie partie jak: Don Ottavia w "Don Giovannim" Wolfganga Amadeusa Mozarta, Księcia Mantui w "Rigoletcie" i Alfreda w "Traviacie" Giuseppe Verdiego. To on doprowadził do wystawienia "Halki" Stanisława Moniuszki w reżyserii Mariusza Trelińskiego na deskach Theater an der Wien. Piotr Beczała wystąpił w przedstaweniu w roli Jontka. Dyskografia śpiewaka obejmuje dziesiątki albumów między innymi z dziełami Stanisława Moniuszki i Mieczysława Karłowicza.

W kategorii Muzyka wśród nominowanych znaleźli się: dyrygent i były dyrektor artystyczny Polskiej Orkiestry Radiowej Łukasz Borowicz; piosenkarz, kompozytor, aktor i poeta Stan Borys; saksofonista jazzowy Zbigniew Namysłowski i piosenkarz, kompozytor, autor tekstów, wokalista zespołu Perfect Grzegorz Markowski.

Wyróżnienie w kategorii Obraz przyznano Mirosławowi Borkowi, reżyserowi, scenarzyście, producentowi i menedżerowi, współtwórcy filmu dokumentalnego „Niepodległość”, opartego na zrekonstruowanych i pokolorowanych filmach archiwalnych sprzed stu lat. „Tym razem, znów we współpracy z Krzysztofem Talczewskim, stworzył poruszający i sugestywny obraz wojny polsko-bolszewickiej z lat 1919-1921. Film „Wojna Światów” pozwala Polakom poczuć dumę z dzielności przodków broniących odzyskanej niepodległości przed nawałą nowej ideologii, nowego barbarzyństwa” - napisano w uzasadnieniu kapituły.

Jako producent wyprodukował kilkadziesiąt filmów dokumentalnych i seriali, kilka filmów fabularnych i telewizyjnych na rynek polski i niemiecki, kilkaset odcinków programów telewizyjnych. Nadzorował produkcję około 120 filmów fabularnych i wysokonakładowych dokumentalnych.

Kapituła Nagrody Mediów Publicznych w kategorii Obraz nominowała ponadto: ilustratora i autora plakatów Wojciecha Korkucia; operatora i reżysera Jarosława Szmidta i reżysera filmowego i teatralnego Piotra Trzaskalskiego.

W kategorii Słowo nagrodę otrzymał historyk profesor Andrzej Nowak za znakomite prace badawcze i działalność edukacyjną odpowiadającą na „fundamentalne pytanie: czym była i czym jest polskość”, a przede wszystkim za cykl „Dzieje Polski” należący do „najważniejszych polskich książek ostatnich dziesięcioleci”.

Jest on autorem około pięćdziesięciu książek. Od wydanych ponad ćwierć wieku temu „Miedzy carem a rewolucją”, przez „Polskę i trzy Rosje” po „Klęskę Imperium Zła. Rok 1920”. W 2019 roku prezydent Andrzej Duda odznaczył Andrzeja Nowaka Orderem Orła Białego "w uznaniu za wybitne działania na polu historii, za propagowanie wartości patriotycznych oraz monumentalne „Dzieje Polski”.

W kategorii Słowo szanse na nagrodę mieli: teoretyk i historyk literatury Włodzimierz Bolecki, pisarz, krytyk literacki, producent telewizyjny Andrzej Horubała oraz pisarz i tłumacz Antoni Libera. W tym roku zgłoszono także Andrzeja Mularczyka, reportera, pisarza i scenarzystę, autora słuchowisk radiowych, dwukrotnie nagrodzonego Prix Italia.

Zwycięzcy poszczególnych kategorii otrzymali statuetkę oraz 100 tysięcy złotych. Prezes Telewizji Polskiej wręczył też nagrodę specjalną dyrektorowi Telewizyjnej Agencji Informacyjnej Jarosławowi Olechowskiemu.

Ideą nagród jest promowanie myśli budującej polską świadomość, niezależnie od formy jej przekazu. Media publiczne chcą w ten sposób uhonorować osoby, które w dziedzinie słowa, obrazu i muzyki przyczyniły się do budowania wspólnoty. Nad wyróżnieniem honorowy patronat objęła Rada Mediów Narodowych.

Zobacz także

2020-11-29, godz. 17:09 Jeden z najsłynniejszych filmowych czarnych charakterów nie żyje Nie żyje David Prowse, angielski aktor znany z roli - choć nie z głosu - jednego z najsłynniejszych czarnych charakterów w historii filmu: Dartha Vadera. » więcej 2020-11-29, godz. 14:53 Powstanie Listopadowe. Jak to było? Niebezpieczna pora, czyli Noc Listopadowa - o godz. 16 na kanale YT Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. » więcej 2020-11-29, godz. 13:01 Wielcy Koncermistrzowie: Rafał Zambrzycki-Payne Koncertmistrz Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, Rafał Zambrzycki-Payne wystąpił w sobotę - w ostatnim w tym roku kalendarzowym - koncercie Baltic Neopolis Orchestra w cyklu Wielcy Koncertmistrzowie. » więcej 2020-11-28, godz. 16:38 Nie żyje jeden z najważniejszych muzyków sceny rockowej w Polsce Zmarł muzyk Piotr Strojnowski, współzałożyciel i wokalista grającego muzykę reggae zespołu Daab, autor przeboju "Ogrody serca" znanego pod tytułem "W moim ogrodzie”. » więcej 2020-11-27, godz. 18:35 Ostatnie przygotowania przed finałem Festiwalu Garaże Kilometry kabli i tony sprzętu - to wszystko od rana wnoszą technicy do studia koncertowego Radia Szczecin. Trwają przygotowania do sobotniego finału III edycji Festiwalu Garaże. » więcej 2020-11-27, godz. 16:45 Premiera pieśni księcia Wisława Najstarsze zachowane utwory z obszaru Pomorza, ale w nowej, współczesnej odsłonie zabrzmią w piątek w Złotej Sali Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. » więcej 2020-11-27, godz. 07:04 Opisali rodzinne historie. Archiwum wydało im książkę Opisywali historie związane z ich rodzinami, a dziś mogą swoje opowiadania przeczytać. Archiwum Państwowe w Szczecinie wydało prace laureatów konkursu "Znajdź swoją pamiątkę rodzinną i opisz jej historię". » więcej 2020-11-26, godz. 13:38 Koncert finałowy Festiwalu Garaże z transmisją wideo Radia Szczecin Festiwalowe emocje, a na scenie gwiazdy muzyki rozrywkowej. Już w najbliższy weekend odbędzie się koncert finałowy Festiwalu Garaże. » więcej 2020-11-23, godz. 17:01 87. Urodziny Krzysztofa Pendereckiego [ZDJĘCIA] Światowej sławy Orkiestra Królewskiego Miasta Krakowa „Sinfonietta Cracovia” organizuje w poniedziałek 87. urodziny najwybitniejszego kompozytora naszych czasów, Krzysztofa Pendereckiego. » więcej 2020-11-23, godz. 16:46 Willa Lentza nadal bez dyrektora Szczecińska Willa Lentza wciąż nie ma dyrektora. » więcej
149150151152153154155