Kawiarenka Muzyczna
Radio SzczecinRadio Szczecin » Kawiarenka Muzyczna

Rune Bergmann – dyrygent z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza. Fot. Filharmonia w Szczecinie
Rune Bergmann – dyrygent z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza. Fot. Filharmonia w Szczecinie
Marianne Beate Kielland – mezzosopranistka. Źródło, httphellstrompiano.no
Marianne Beate Kielland – mezzosopranistka. Źródło, httphellstrompiano.no
Michael Shade – tenor. Fot. Harald Hoffmann
Michael Shade – tenor. Fot. Harald Hoffmann
„Pieśni ziemi” Gustava Mahlera wypełnią w piątek złotą salę Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie.
Monumentalna Symfonia austriackiego kompozytora i dyrygenta żyjącego na przełomie XIX i XX wieku, uznana została za jedno z najbardziej przejmujących dzieł w jego twórczości.

Orkiestrę Symfoniczną poprowadzi zza pulpitu dyrygenckiego dyrektor artystyczny Filharmonii Rune Bergmann.

- Mamy wielkie szczęście, że wykonamy „Pieśni ziemi” Gustava Mahlera. Dzieło od pierwszej do ostatniej nuty emanuje magią. Jest niejako podsumowaniem życia kompozytora, któremu los nie szczędził tragicznych przeżyć. Tworzył niespotykaną harmonię, którą niejako ubrał w piękną muzykę - powiedział Bergmann.

Przesłanie dzieła kompozytora przedstawią także znani na całym świecie śpiewacy, norweska mezzosopranistka Marianne Beate Kielland oraz kanadyjski tenor Michael Shade - dodał dyrygent. - Soliści, których usłyszymy są fantastyczni. Dzieło Mahlera wykonują tak, jakby kompozytor im je zadedykował. Utwór zagramy w mniejszym składzie, bo pandemia uniemożliwiła nam zaangażowanie całej orkiestry. Mimo to zapewniam, że będzie magicznie - podsumował Bergmann.

Transmisja koncertu rozpocznie się w piątek o godzinie 19 na platformie streamingowej Filharmonii w Szczecinie.
Relacja Doroty Zamolskiej.

Zobacz także

2018-09-27, godz. 06:38 Coraz więcej prywatnych muzeów w Polsce. Dyskusja w "RSnW" 134 tzw. "prywatne muzea" powstały w Polsce. To miejsca, w których kolekcjonerzy prezentują zainteresowanym swoje zbiory. Istnieją również takie placówki, które nie mają wsparcia Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. » więcej 2018-09-26, godz. 14:58 Apel o bojkot filmu. "Przykład ohydnej, profanującej sacrum sztuki" Katolickie Stowarzyszenie Dziennikarzy zaapelowało o bojkot filmu Wojciecha Smarzowskiego "Kler". Zdaniem stowarzyszenia, film jest "przykładem ohydnej, profanującej sacrum sztuki". » więcej 2018-09-26, godz. 12:50 Nowa książka o przygodach Pippi Pończoszanki W Szwecji ukaże się wkrótce nowa książka o przygodach Pippi Pończoszanki. Tym razem postać stworzona przez Astrid Lindgren, zamieni się w romską dziewczynkę i zamieszka, na owianych złą sławą, przedmieściach Sztokholmu. » więcej 2018-09-26, godz. 10:23 Opętany przywódca i ostatnie dni sekty. Premiera "Guru" w Szczecinie Dzieło Laurenta Petitgirarda zatytułowane "Guru" już w najbliższy piątek będzie miało swoją prapremierę na deskach Opery na Zamku w Szczecinie. To opowieść o ostatnich dniach sekty, prowadzonej przez opętanego przywódcę. » więcej 2018-09-25, godz. 22:01 Bill Cosby skazany za molestowanie na minimum 3 lata więzienia Amerykański aktor Bill Cosby spędzi w więzieniu od 3 do 10 lat za molestowanie seksualne koszykarki Andrei Constand. Sąd w stanie Pensylwania orzekł wyrok wobec 81-letniego aktora w sprawie, która dotyczy wydarzeń z 2004 roku. W kwietniu… » więcej 2018-09-25, godz. 17:15 „Wspólne śpiewanie, czyli w chórze siła” Kolejne Zamkowe Forum Kultury już we wtorek w Zamku Książąt Pomorskich. Tym razem tematem forum jest „Wspólne śpiewanie, czyli w chórze siła”. » więcej 2018-09-25, godz. 10:54 Wspólne brzmienia w Szczecinie. Chór "AeMki" i Mikromusic na jednej scenie Zespół Mikromusic, Skubas, Smolik i Chór Akademii Morskiej wystąpili razem w szczecińskiej filharmonii. To w ramach piątej edycji projektu "Wspólne brzmienia". Koncert odbył się w poniedziałek wieczorem. » więcej 2018-09-24, godz. 18:21 "Mój ojciec - sierżant Laluś", czyli spisana historia Żołnierza Wyklętego Był ostatnim w powojennej Polsce Żołnierzem Wyklętym. Zginął w 1963 roku. Historię życia sierżanta Józefa Franczaka opisał jego syn Marek. » więcej 2018-09-24, godz. 16:31 "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego kandydatem do Oscara Członkowie komisji oscarowej zdecydowali, że polskim kandydatem do nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny, będzie najnowszy film Pawlikowskiego. » więcej 2018-09-23, godz. 19:55 Gala wręczenia nagród w I Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Karola Szymanowskiego W wielkiej sali koncertowej Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach trwa finałowa gala I Międzynarodowego Konkursu Muzycznego imienia Karola Szymanowskiego. Najlepsi wykonawcy wezmą udział w koncercie finałowym… » więcej
254255256257258259260