Kawiarenka Muzyczna
Radio SzczecinRadio Szczecin » Kawiarenka Muzyczna

Zespół „Dagadana”. Bartosz Mikołaj Nazaruk (od lewej), Dana Vynnytska, Daga Gregorowicz, Mikołaj Pospieszalski. Fot. Dominka Dyka
Zespół „Dagadana”. Bartosz Mikołaj Nazaruk (od lewej), Dana Vynnytska, Daga Gregorowicz, Mikołaj Pospieszalski. Fot. Dominka Dyka
Dagadana. Fot. Tomasz Pienicki
Dagadana. Fot. Tomasz Pienicki
Dagadana, Dana Vynnytska. Fot. Tomasz Pienicki
Dagadana, Dana Vynnytska. Fot. Tomasz Pienicki
Dagadana, Daga Gregorowicz. Fot. Tomasz Pienicki
Dagadana, Daga Gregorowicz. Fot. Tomasz Pienicki
Dagadana, Bartosz Mikołaj Nazaruk. Fot. Tomasz Pienicki
Dagadana, Bartosz Mikołaj Nazaruk. Fot. Tomasz Pienicki
Polsko-ukraiński zespół „Dagadana”, laureat wielu międzynarodowych nagród, także m.in. polskiego „Fryderyka” w kategorii „Album Roku Folk/Muzyka Świata”, wydał krążek pt. „Tobie”. Grupa powstała 13 lat temu z potrzeby przebudzenia życzliwości i dzielenia się dobrem ze wszystkimi ponad wszelkimi podziałami.
Melodie zawarte na płycie niosą wielogłos korespondujący z jazzowym groovem oraz taneczną elektroniką - powiedziała wokalistka zespołu Dana Vynnytska.

- Zdecydowaliśmy się nagrać piosenki, które będą nieść w sobie siłę, moc, dawać ludziom nadzieję. Świat stanął na głowie przez pandemię. Też na Białorusi są protesty, a na Ukrainie wciąż trwa wojna. Mamy potrzebę zachęcić wszystkich do tego, żeby zobaczyli nawzajem w sobie światło, żeby dobrze sobie życzyli, zobaczyli kogoś obok siebie i się uśmiechnęli - dodała Vynnytska.

Na krążku są pieśni ludowe w nowych reinterpretacjach, zachowujących ducha pierwowzorów - uzupełnił muzyk grupy Mikołaj Pospieszalski.

- Sięgamy do tradycji kultury ludowej, ponieważ w tej kulturze są takie pieśni, które są pieśniami życzeniowymi, życzą drugiemu człowiekowi dobra. Też napisaliśmy współczesne życzenia, dlatego się zajmujemy muzyką, bo ona może wpływać na człowieka w bardzo pozytywnym sensie - podsumował Pospieszalski.

Płyta pt. „Tobie” jest piątym albumem grupy „Dagadana”, którą tworzą Daga Gregorowicz, Dana Vynnytska, Mikołaj Pospieszalski i Bartosz Mikołaj Nazaruk.
Relacja Doroty Zamolskiej

Zobacz także

2020-06-16, godz. 16:48 Polskie plakaty międzywojenne w Zamku Książąt Pomorskich [ZDJĘCIA] Plakat wydany z okazji X rocznicy odparcia najazdu Rosji Sowieckiej czy nawołujący do uzyskania przez Polskę kolonii - można je od wtorku oglądać na wystawie w Zamku Książąt Pomorskich. » więcej 2020-06-15, godz. 18:17 Stypendia artystyczne przyznane. "Serce bije mocniej, a ręce rwą się do pracy" [ZDJĘCIA] Sześcioro młodych ludzi z regionu otrzymało artystyczne stypendia marszałka województwa. » więcej 2020-06-15, godz. 16:19 Kultura wraca na Zamek Po prawie trzymiesięcznej przerwie Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie wznawia działalność kulturalną. » więcej 2020-06-15, godz. 09:31 Zaśpiewaj o Szczecinie, jest dobry pretekst To ostatni moment, żeby zaproponować swoją piosenkę o Szczecinie - w poniedziałek mija termin wysłania utworów poświęconych miastu w ramach konkursu z okazji 75-tej rocznicy przekazania go w ręce polskiej administracji. » więcej 2020-06-13, godz. 17:59 Koncert "Tym, którzy nie powrócili z morza" Opery na Zamku w Szczecinie Opera na Zamku w Szczecinie zaprasza w sobotę o godz. 22.00 na koncert "Tym, którzy nie powrócili z morza". Wydarzenie na Cmentarzu Centralnym odbędzie się z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa związanych z pandemią koronaw… » więcej 2020-06-13, godz. 15:17 50-lecia Festiwalu Fama w Świnoujściu nie będzie Festiwal Fama w tym roku nie odbędzie się w Świnoujściu. Taką decyzję podjęli organizatorzy w związku z sytuacją epidemiczną w kraju. » więcej 2020-06-10, godz. 17:49 Pleciuga ze wsparciem marszałka 400 tysięcy złotych wsparcia od Marszałka Zachodniopomorskiego otrzyma Teatr Lalek Pleciuga - miejsca jednostka kultury. Marszałek Olgierd Geblewicz wraz z wiceprezydentem Szczecina Krzysztofem Soską podpisali w środę odpowiednie d… » więcej 2020-06-10, godz. 17:40 Szczecin i Pomorze Zachodnie, a polska racja stanu Osadnictwo na Pomorzu Zachodnim było bardzo trudne, zniszczona infrastruktura, grabieże Armii Czerwonej to powodowało, że wielu osadników opuszczało te ziemie - mówił doktor Kacper Pencarski z Akademii Pomorskiej w Słupsku. » więcej 2020-06-09, godz. 20:34 Kwaski wędrują po Jasnych Błoniach [ZDJĘCIA] Rzeźby z Galerii Pod Sukniami szczecińskiego Nikifora, czyli Konrada Kwaska "wędrują" po alejach Jasnych Błoni. » więcej 2020-06-08, godz. 16:39 Zamaskowany koncert Grünebergowski w Szczecinie Pomiar temperatury ciała melomanów, maseczki i gorące brawa publiczności na pierwszym w tym roku Koncercie Grünebergowskim w Kościele św. Ducha w Zdrojach. » więcej
171172173174175176177