Kawiarenka Muzyczna
Radio SzczecinRadio Szczecin » Kawiarenka Muzyczna

Kadr z filmu "Aida" ("Quo vadis, Aida?").
Kadr z filmu "Aida" ("Quo vadis, Aida?").
Polska koprodukcja "Aida" w reżyserii Jasmili Žbanić i operator filmowy Dariusz Wolski mają szansę na Oscara. Laureatów nagród przyznawanych przez Amerykańską Akademię Sztuki i Wiedzy Filmowej poznamy w nocy (początek gali o godzinie 2.00 polskiego czasu).
Dariusz Wolski otrzymał nominacje za zdjęcia do filmu "Nowiny ze świata". Dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej Radosław Śmigulski powiedział, że tym samym potwierdził jakość polskich operatorów. Zaznaczył, że polska szkoła operatorska po raz kolejny "dostała potwierdzenie międzynarodowe".

Obok Dariusza Wolskiego do Oscara za najlepsze zdjęcia nominowano Joshuę Jamesa Richardsa ("Nomadland"), Erika Messerschmidta ("Mank"), Phedona Papamichaela ("Proces Siódemki z Chicago") oraz Seana Bobbitta ("Judas And The Black Messiah"). Jest to pierwsza oscarowa nominacja w karierze Dariusza Wolskiego.

"Aida" ("Quo vadis, Aida?") - koprodukcja dziewięciu państw, w tym Polski, zgłoszona przez Bośnię i Hercegowinę - otrzymała nominację w kategorii Najlepszy Film Międzynarodowy. Polska producentka filmu Ewa Puszczyńska podkreślała, że polski wkład w produkcje jest nie do przecenienia. Mówiła, że montażystą filmu był Jarosław Kamiński, za kostiumy odpowiadała Małgorzata Karpiuk, autorem muzyki jest Antoni Komasa-Łazarkiewicz, a nagrania muzyki do filmu odbyły się w Studiu Nagraniowym Polskiego Radia. "Ten nasz wkład twórczy, który niesie te nazwiska w świat, jest bardzo ważny" - dodała Ewa Puszczyńska.

Dramat w reżyserii Jasmili Žbanić opowiada historię masakry w Srebrenicy z 1995 roku. W produkcji obrazu, oprócz Polski, udział wzięły takie kraje jak: Bośnia i Hercegowina, Austria, Rumunia, Holandia, Niemcy, Francja, Norwegia i Turcja. W tym roku statuetki zostaną wręczone po raz 93.
Relacja Anety Pawłowskiej-Krać (IAR).

Zobacz także

2022-02-05, godz. 20:21 "MASKArada", czyli nowa wystawa w 13 Muzach [WIDEO, ZDJĘCIA] Inspiracją dla stworzenia wystawy - czterech różnych artystek - jest szeroko rozumiana maska. Maska karnawałowa, noszona dla ochrony, do odprawienia rytuału czy jako... pośmiertna dekoracja twarzy. » więcej 2022-02-05, godz. 09:41 Filharmonia w Szczecinie z darmowymi szkoleniami Darmowe wykłady masterclass i webinary. Ruszyła akcja edukacyjna pod nazwą Music.Multimedia.Managment. Innowacyjny na skalę Polski, dwuletni program skierowany jest do młodych artystów i managerów kultury. » więcej 2022-02-03, godz. 20:06 Almanach 2022 Szczecińskiego Westendu [ZDJĘCIA] Kompendium wiedzy na temat najpiękniejszej dzielnicy Szczecina, zbudowanej na przełomie XIX i XX wieku. Ukazał się starannie wydany przez Willę Lentza w formie kalendarza na 2022 rok Almanach zatytułowany „Szczeciński Westend & Willa… » więcej 2022-02-03, godz. 07:57 Miniatury polskie w Filharmonii z wybitym skrzypkiem Piotrem Pławnerem Kompozycje Romana Satkowskiego, Karola Szymanowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego i Henryka Wieniawskiego zabrzmiały w sali kameralnej Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. » więcej 2022-01-31, godz. 16:09 Wystawa „Twarze ZAiKS-u” w Filharmonii [WIDEO, ZDJĘCIA] Portrety trzech pokoleń twórców reprezentujących różne dziedziny sztuki zdobią ściany Galerii przy Cerkwi. W Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie otworzono wystawę pod tytułem „Twarze ZAiKS-u”. » więcej 2022-01-30, godz. 19:24 65 lat temu wystawiono w Szczecinie pierwszą operetkę Na scenie szczecińskiej Opery trwa niezwykłe widowisko muzyczne - "Kraina uśmiechu" Franza Lehára. Minęło 65 lat od pierwszej premiery na scenie muzycznej Szczecina i wtedy, w 1957 roku, była to również "Kraina uśmiechu". » więcej 2022-01-30, godz. 19:02 Wyjątkowy koncert Chóru Akademii Morskiej [WIDEO, ZDJĘCIA] Kolędy i inne pastorałki w wykonaniu Chóru Akademii Morskiej można było usłyszeć w Bazylice św. Jana Chrzciciela w Szczecinie. » więcej 2022-01-30, godz. 17:36 Wspomnienia dawnych mieszkańców Wołynia "Wyrka. Utracony wołyński raj" - to tytuł książki Małgorzaty Witko. Szczecińska autorka przelała na papier wspomnienia dawnych mieszkańców Wołynia, w tym między innymi swojej najbliższej rodziny. » więcej 2022-01-27, godz. 18:33 "Seeing Is (Not) Believing" w Muzeum Narodowym "Seeing Is (Not) Believing" to tytuł wystawy autorstwa Sladjana Nedeljkovica i Rolanda Schefferskiego, którą od soboty obejrzeć będzie można w Muzeum Narodowym w Szczecinie przy ul. Staromłyńskiej 1. Powstała we współpracy z Kunsthalle… » więcej 2022-01-27, godz. 12:31 Wernisaż wystawy "Andrzej Dąbrowski Fotojazz" w Filharmonii [WIDEO, DUŻO ZDJĘĆ] Czarno-białe zdjęcia światowej sławy polskich i zagranicznych jazzmanów w Galerii Poziom 4. Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. » więcej
107108109110111112113