Koncertami formacji Jazz Band Młynarski-Masecki, Baltic Neopolis Orchestra i Krajka Band oraz widowiskiem multimedialnym 3D pt. „1888 – Iluzja czasu”, zakończono w nocy trzydniowy maraton wydarzeń związanych z otwarciem działalności Willi Lentza w Szczecinie.
W budynku i ogrodach rezydencji nadal można zobaczyć trzy wystawy. Niemal każdy, kto odwiedzał willę wszedł do „Czajniczka”. To plenerowa rzeźba Marty Pszonak z kolekcji Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku – powiedział kurator wystawy Kamil Kuskowski.
- Czajniczek jest ażurowy, wysokości ponad dwóch metrów i trochę nawiązuje do filmu „Kingsajz”, do którego Krzesimir Dębski pisał muzykę. Czajniczek tylko z nazwy jest malutki, ale to jest pokaźnej wielkości rzeźba – dodał Kuskowski.
We wnętrzach willi można również zobaczyć wystawę „zrekonstruowanego” ilustrowanego słownika polsko-niemieckiego „Bildwörterbuch Deutsch und Polnisch” wydanego w Lipsku, które starało się ujmować świat widziany w realiach NRD i PRL od 1954 roku. Autorem ekspozycji pt. „A-Z (raport 2019/2021)” jest Andrzej Tobis.
- Hasła z tego słownika ilustruję ponownie z tą różnicą, że ilustracjami do tych haseł są fotografie wykonane we współczesnej Polsce. Chodziło mi o odnalezienie intrygującego połączenia między obrazem i słowem – stwierdził Tobis.
Wystawy w Willi Lenza będą dostępne do końca września 2021 roku.
Zobacz także
2022-04-15, godz. 12:52
Nowy festiwal w Szczecinie. Wystąpi plejada gwiazd
Dawid Podsiadło wystąpi na imprezie inaugurującej nowy festiwal w Szczecinie. "AmfiTunes" to impreza muzyczna, którą zaplanowano na sierpniowe otwarcie remontowanego Teatru Letniego.
» więcej
2022-04-14, godz. 14:28
„EO” Skolimowskiego powalczy o Złotą Palmę [WIDEO]
Film „EO” w reżyserii Jerzego Skolimowskiego powalczy o Złotą Palmę na festiwalu w Cannes. Organizatorzy największej imprezy filmowej na świecie ogłosili tak zwaną „oficjalną selekcję”, czyli listę filmów, które zostaną…
» więcej
2022-04-12, godz. 19:22
"Z Kresów na Kresy", czyli wspomnienia tych, którzy trafili do Szczecina [ZDJĘCIA]
Wbrew obiegowym opiniom repatrianci z Kresów Wschodnich nie byli dobrze widziani w Szczecinie - mówi Agnieszka Kuchcińska-Kurcz, współautorka książki "Z Kresów na Kresy".
» więcej
2022-04-12, godz. 09:02
Nie żyje Jacek "Budyń" Szymkiewicz, założyciel zespołu Pogodno
O śmierci muzyka poinformowała na Facebooku żona. Przyczyny śmierci są nieznane.
» więcej
2022-04-11, godz. 17:45
Autor związany ze Szczecinem wydał nową książkę. Analogie z Ukrainą
Wojna kończy się wtedy, gdy zagoją się po niej blizny - mówi Grzegorz Kapla, dziennikarz, pisarz i podróżnik.
» więcej
2022-04-10, godz. 17:18
Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralno-Pasyjnej. Wejherowo górą [ZDJĘCIA]
Wejherowski Chór Mieszany Camerata Musicale najlepszym chórem 9. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralno-Pasyjnej w Szczecinie.
» więcej
2022-04-10, godz. 08:55
Szczecińscy muzycy zagrali dla artystów z Ukrainy [ZDJĘCIA]
Szczecińska Fundacja Akademia Muzyki Dawnej od dekady zaprasza szczecinian na Koncert Pasyjny.
» więcej
2022-04-08, godz. 21:01
"Wspaniale jednoczyła...". Ostatnie pożegnanie Jadwigi Igiel-Sak
Rodzina, przyjaciele, muzycy i władze miasta, które zaciągnęły wartę honorową, pożegnali w piątek na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie Jadwigę Igiel-Sak. Od 1970 do 1990 roku pełniła funkcję zastępcy dyrektora Filharmonii im…
» więcej
2022-04-08, godz. 13:44
Ukraińcy bezpłatnie zwiedzą Filharmonię
Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie zaprasza dziś ukraińskich uchodźców na bezpłatne zwiedzanie instytucji.
» więcej
2022-04-06, godz. 17:08
Gryfino: Festiwal w cieniu wojny
16. Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij rozpoczyna się w środę w Gryfinie. To pięć dni festiwalowych z kilkudziesięcioma spotkaniami z podróżnikami i dokumentalistami, prezentacje filmowe, wystawy i koncerty.
» więcej