Osiemnastoletni Tymon Chruściel – wielokrotny stypendysta Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz Prezydenta Szczecina, laureat licznych ogólnopolskich oraz międzynarodowych konkursów pianistycznych wystąpi w sobotę w Willi Lentza.
Na program mojego recitalu złożą się utwory między innymi wielkiego Fryderyka z Żelazowej Woli – powiedział Tymon Chruściel.
- Z twórczością Fryderyka Chopina miałem okazję zapoznać się bardzo wcześnie ze względu na to, że jego utwory są obowiązkowe w programie szkoły podstawowej. W jego kompozycjach słyszymy przede wszystkim polskość. Bardzo cieszę się, że będę miał okazje wystąpić w Willi Lentza – w przestrzeni, która jest na tyle piękna, że zapiera dech w piersiach. To dla mnie wielki zaszczyt – uzupełnił Chruściel.
Pianista zagra w ramach cykli „Chopin w Willi Lentza” i „Juvenum Hortus” – dodała p.o. dyrektor Willi, Jadwiga Kimber.
- Bardzo ważni są dla naszej Instytucji Kultury młodzi szczecińscy artyści. Jest to rodzaj mecenatu. Dzisiaj zagra Tymon Chruściel, wyjątkowy szczecinianin. Z dumą obserwujemy rozwój Jego kariery i godny podkreślenia fakt, że od 1 października 2021 roku będzie studentem prestiżowej Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie wybitnego pedagoga, prof. Wojciecha Świtały - jurora tegorocznego XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie. To znakomita kontynuacja tego, co już zrobił – podkreśliła Kimber.
Początek koncertu o godzinie 20, natomiast o godzinie 18 Willa Lentza zaprasza do dyskusji na temat Pamięci w kulturze. Spotkanie moderuje Michał Dębowski.
Program koncertu
Fryderyk Chopin – Preludia op. 28 numery 1-8
Fryderyk Chopin – Etiuda cis-moll op. 10 nr 4
Fryderyk Chopin – Etiuda c-moll op. 10 nr 12
Maurice Ravel – Miroirs. nr 2 „Oiseaux Tristes”; nr 3 „Une Barque Sur L’océan”
Maurice Ravel – Menuet Antique
Claude Debussy – Mazurek
Claude Debussy – Estampes. nr 1 „Pagodes”; nr 2 „La Soirée dans Grenade”; nr 3 „Jardins sous la Pluie”
Wykonawca
Tymon Chruściel – fortepian
Zobacz także
2023-04-18, godz. 14:35
Ania Karwan w Radiu Szczecin
"Swobodnie" to drugi i bardzo ważny album w dyskografii Ani Karwan, a do tego aktualna "Płyta tygodnia" Radia Szczecin.
» więcej
2023-04-18, godz. 09:07
Zespół Pieśni i Tańca PUM poszukuje tancerzy
To najmłodszy taki zespół w regionie i choć działa prężnie, to poszukuje nowych członków.
» więcej
2023-04-15, godz. 14:01
Wspomnienie o Arkadiuszu Gacparskim. Minęła 10. rocznica śmierci artysty [WIDEO, ZDJĘCIA]
Karykatury i portrety Maryli Rodowicz, Artura Barcisia, Jana Borysewicza, Krzysztofa Cugowskiego, Gustawa Holoubka, Krzysztofa Krawczyka, Stanisława Soyki i wielu innych. W piątek w Książnicy Pomorskiej w Szczecinie, w 10. rocznicę śmierci…
» więcej
2023-04-15, godz. 10:45
Orkiestracje Piotra Mossa pieśni Carla Loewego i Emilie Mayer. Światowe prawykonanie w Filharmonii w Szczecinie [ZDJĘCIA]
Dwoje największych XIX wiecznych kompozytorów szczecińskich na jednej scenie w tym samym czasie. Utwory mistrza Carla Loewego (1796-1869) i jego niezwykle zdolnej uczennicy Emilie Mayer (1812-1883) zabrzmiały w piątek w Filharmonii im…
» więcej
2023-04-14, godz. 13:05
Czesław Niemen „Pamiętam ten dzień”. Premiera streamingowa dwupłytowego albumu
Po raz pierwszy w serwisach streamingowych pojawia się kilkadziesiąt nagrań Czesława Niemena z podwójnego album CD „Pamiętam ten dzień”. Wydawnictwo, które po premierze pokryło się platyną, Agencja Muzyczna Polskiego Radia wznawia…
» więcej
2023-04-14, godz. 12:40
Wystawa Arkadiusza Gacparskiego w 10. rocznicę śmierci artysty
Teatr i plastyka były w jego twórczości nierozłączne. Zafascynowany kabaretem współpracował z krakowską Piwnicą pod Baranami. W Szczecinie współtworzył m.in. festiwal "Dymny żongler dwusturęki" i słynne "Dymnalia" poświęcone…
» więcej
2023-04-12, godz. 15:10
Zbrodnia katyńska na specjalnej ekspozycji w kołobrzeskim Muzeum Oręża Polskiego [WIDEO, ZDJĘCIA]
Nową ekspozycję poświęconą zbrodni katyńskiej opracowało Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu. Wystawa jest już dostępna dla zwiedzających.
» więcej
2023-04-07, godz. 12:00
Dziś mija 20. rocznica śmierci profesora Jana Szyrockiego. Wspomnienie o chórmistrzu
Do Szczecina przyjechał w 1951 roku. Tu założył Chóry: Chłopięcy „Słowiki”, słynny Akademicki Politechniki Szczecińskiej, „Collegium Maiorum” i Dziewczęcy Zespół Wokalny „Berżeretki”. Rozsławił nasze miasto na całym…
» więcej
2023-04-06, godz. 15:10
„Non Omnis Moriar”. Modlitwa za Mistrza Jana Szyrockiego [WIDEO, ZDJĘCIA]
Monumentalne Requiem d-moll KV 626 Wolfganga Amadeusza Mozarta zabrzmiało w Wielką Środę w Bazylice Archikatedralnej pw. św. Jakuba w Szczecinie. Dzieło wypełniło mszę celebrowaną przez księdza Zbigniewa Woźniaka - rektora Arcybiskupiego…
» więcej
2023-04-05, godz. 10:07
„Nie wszystek umrę”. Modlitwa za profesora Szyrockiego
Założyciel Chórów: Chłopięcego „Słowiki”, Akademickiego Politechniki Szczecińskiej, „Collegium Maiorum” i Dziewczęcego Zespołu Wokalnego „Berżeretki”.
» więcej