Do kolejnego etapu zmagań pianistów z całego świata jury zakwalifikowało 45 uczestników z 14 krajów. Werdykt ogłoszono w czwartek w Filharmonii Narodowej w Warszawie.
Przewodnicząca jury, Katarzyna Popowa-Zydroń podkreśliła, że poziom konkursu jest bardzo wysoki.
- Jury miało bardzo dużo pracy i musiało podjąć wiele trudnych decyzji – mówiła.
Jej zdaniem, przełożenie Konkursu o rok sprawiło, że uczestnicy podczas pandemii zdobyli nowe doświadczenia życiowe i mieli dodatkowy czas na pracę.
- Pianiści prezentowali zupełnie niezwykły poziom – zaznaczyła.
Wśród Polaków zakwalifikowanych do drugiego etapu znaleźli się: Piotr Alexewicz, Adam Kałduński, Mateusz Krzyżowski, Jakub Kuszlik, Szymon Nehring, Viet Trung Nguyen reprezentujący Wietnam oraz Polskę, Kamil Pacholec, Marcin Wieczorek Andrzej Wierciński.
Ponadto w kolejnej rundzie wysłuchamy ośmiu pianistów z Japonii, siedmiu z Chin i pięciu z Włoch.
Uczestnicy staną przed wyzwaniem zagrania 30-40 minutowego recitalu, obowiązkowo uwzględniającego w programie m.in. wybrany walc i polonez.
Do Konkursu zakwalifikowano 87 pianistów z 18 krajów, w tym 16 Polaków.
Uczestników trzeciego etapu poznamy 12 października, finalistów 16 października, a zwycięzcę Konkursu - 20 października. Otrzyma on złoty medal i nagrodę wysokości 40 tysięcy euro. Polskie Radio ufundowało nagrodę specjalną za najlepsze wykonanie mazurków. Wyróżnienie to przyznawane jest przez publicznego nadawcę od pierwszego konkursu - w 1927 roku.
Całość Konkursu transmituje Program Drugi Polskiego Radia – współorganizator wydarzenia. Specjalne pasma poświęcone konkursowi przygotowały wszystkie programy Polskiego Radia, a audycje można znaleźć w specjalnym serwisie multimedialnym.
Zobacz także
2023-07-20, godz. 14:30
Muzyka z Antypodów w Szczecinie!
» więcej
2023-07-15, godz. 13:32
„Moi żydowscy rodzice, moi polscy rodzice” [ZDJĘCIA]
„Moi żydowscy rodzice, moi polscy rodzice” - to tytuł wystawy, którą od soboty można zobaczyć w Muzeum Żydowskim z Mykwą w niemieckim Schwedt.
» więcej
2023-07-14, godz. 09:14
"Europejskie gułagi" - nowa wystawa w Przełomach [ZDJĘCIA]
Ponad 800 obozów pracy przymusowej funkcjonowało na terenach Europy Środkowo-Wschodniej po drugiej wojnie światowej w krajach zdominowanych przez reżimy komunistyczne. W ciągu kolejnej dekady - na terenach Wschodnich Niemczech, Polsce…
» więcej
2023-07-08, godz. 20:13
Gwiazdy błyszczą w międzyzdrojskiej alei [ZDJĘCIA]
Był blask fleszy i celebra - w sobotę na trwałe odcisk dłoni na Alei Gwiazd w Międzyzdrojach pozostawili Tadeusz Huk, Katarzyna Glinka, Stefan Friedmann, Ewa Gawryluk i Karol Strasburger.
» więcej
2023-07-08, godz. 08:11
W Sorrento przedsmak 5. edycji Alei Gwiazd
Piosenki ery big beatu w nowej odsłonie zabrzmiały w piątek w szczecińskiej Willi Sorrento. Na scenie stanęły razem - znana z interpretacji przebojów sprzed lat Barbara Włodarczyk i śpiewaczka operowa Zuzanna Ciszewska.
» więcej
2023-07-06, godz. 20:35
Festiwal gwiazd ruszył w Międzyzdrojach
W czwartek w Międzyzdrojach ruszył 26. Festiwal Gwiazd.
» więcej
2023-07-04, godz. 07:12
Grand Prix dla Don Diri Don
Wielki sukces szczecińskiego chóru dziecięcego w Hiszpanii. Chór Don Diri Don zdobył Grand Prix konkursu Chorus Inside Spain - Loret de Mar.
» więcej
2023-07-04, godz. 06:44
Morza szum... Wystawa "Pod masztami" [WIDEO, ZDJĘCIA]
Marynistyczny Szczecin na obrazach, czyli szczecińskie Stowarzyszenie Marynistów Morskich zaprasza na wystawę "Pod Masztami" w Centrum Informacji Turystycznej na pl. Żołnierza Polskiego.
» więcej
2023-07-03, godz. 16:37
"Magia obłoków" na otwarcie Teatru Polskiego już za miesiąc [ZDJĘCIA]
Premierą "Magii obłoków" z piosenkami Marka Grechuty i Jana Kanty Pawluśkiewicza za miesiąc rozpocznie się nowa karta historii Teatru Polskiego w Szczecinie.
» więcej
2023-07-02, godz. 14:12
100. rocznica urodzin Wisławy Szymborskiej na II Fikuśnym Festiwalu Literatury [ZDJĘCIA]
Cały dzień II Fikuśnego Festiwalu Literatury w Szczecinie poświęcony jest Wisławie Szymborskiej. Polska laureatka Nagrody Nobla urodziła się dokładnie 100 lat temu, 2 lipca.
» więcej