Kawiarenka Muzyczna
Radio SzczecinRadio Szczecin » Kawiarenka Muzyczna

Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]
Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]
Tę pieśń zna każdy Polak. Dokładna data i okoliczności napisania oraz pierwszego wykonania Hymnu „Jeszcze Polska nie zginęła” nie są pewne. Do dziś pozostają przedmiotem sporów wśród historyków.
Tekst pieśni powstał w 1797 roku w mieście Reggio nell’Emilia w ówczesnej Republice Cisalpińskiej (obecnie północne Włochy), która stała się później polskim hymnem narodowym, „Mazurkiem Dąbrowskiego” - powiedziała dr hab. Barbara Halec - profesor Akademii Sztuki w Szczecinie.

- Słowa hymnu, zwanego też Pieśnią Legionów Polskich we Włoszech, napisał reformator praw w Polsce przedrozbiorowej, Józef Wybicki - długoletni współpracownik oraz przyjaciel gen. Jana Henryka Dąbrowskiego, z którym wziął udział w wyprawie na pomoc powstańcom w Wielkopolsce w 1794 roku, a później współdziałał w Legionach Polskich we Włoszech. Hymn jest pieśnią, która opowiada o ciężkiej historii Polski. Związana jest z wydarzeniami z trzecim rozbiorem Polski i próbą odzyskania niepodległości. Do naszego kanonu weszły cztery zwrotki, choć powstało ich sześć - dodała Halec.

Nie znamy autora melodii, jednak sama pieśń szybko zyskała dużą popularność wśród legionistów - uzupełniła profesor.

- Postrzegano, że Michał Kleofas Ogiński mógł napisać melodię do naszego hymnu, ponieważ był twórcą znanego Poloneza „Pożegnanie Ojczyzny”. Jednak historycy doszli do wniosku, że autor jest nieznany. Melodia jest piękna, bo nawiązująca do polskiego tańca narodowego, mazura - stwierdziła Barbara Halec.

Jako oficjalny hymn narodowy „Mazurek Dąbrowskiego” funkcjonuje od 1927 roku.
Relacja Doroty Zamolskiej.

Zobacz także

2020-11-23, godz. 16:46 Willa Lentza nadal bez dyrektora Szczecińska Willa Lentza wciąż nie ma dyrektora. » więcej 2020-11-20, godz. 19:10 Światowa premiera płyty „Penderecki’s Sinfonietta(s)” Na rynku muzycznym ukazała się w piątek płyta pt. „Penderecki’s Sinfonietta(s)”. » więcej 2020-11-18, godz. 21:36 Zmarła Elżbieta Berczyńska-Kus Zmarła Elżbieta Berczyńska-Kus, jedna z ważniejszych postaci szczecińskiego życia muzycznego, dyrygentka i opiekunka Szczecińskich Słowików. » więcej 2020-11-16, godz. 20:20 Nagrody Mediów Publicznych przyznane Andrzej Nowak, Piotr Beczała i Mirosław Bork - to laureaci tegorocznych Nagród Mediów Publicznych. Wyróżnienia przyznawane są w trzech kategoriach - Słowo, Obraz i Muzyka przez Telewizję Polską, Polskie Radio oraz Polską Agencję… » więcej 2020-11-16, godz. 17:05 Morska wystawa przed Czerwonym Ratuszem "100-lecie Polskiej Administracji Morskiej" - to tytuł wystawy, którą od poniedziałku można oglądać przed wejściem do gmachu Czerwonego Ratusza w Szczecinie. » więcej 2020-11-16, godz. 16:45 Mediateka na prawobrzeżu coraz bliżej Nowoczesna biblioteka - czyli Mediateka, powstanie u zbiegu ulic Iwaszkiewicza i Dąbrowskiej w Szczecinie. » więcej 2020-11-16, godz. 15:39 W poniedziałek poznamy laureatów Nagrody Mediów Publicznych Nagrodę przyznają trzy instytucje publiczne: Polskie Radio - w kategorii Muzyka, Telewizja Polska w dziedzinie Obrazu, a Polska Agencja Prasowa uhonoruje twórców Słowa. » więcej 2020-11-16, godz. 11:17 Miliony na kulturę. Będzie weryfikacja listy Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Sportu zweryfikuje listę beneficjentów Funduszu Wsparcia Kultury. » więcej 2020-11-15, godz. 17:19 Wstrzymanie wypłat z Funduszu Wsparcia Kultury Minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński zdecydował o wstrzymaniu wypłat z Funduszu Wsparcia Kultury i ponownej weryfikacji listy jego beneficjentów. Decyzja ma związek z wątpliwościami, które pojawiły się wokół… » więcej 2020-11-13, godz. 07:56 Tanowskie Bractwo Śpiewacze i ich oryginalny repertuar [WIDEO] Mularz, furman czy piwowar - to zapomniane w dzisiejszych czasach zawody. Grupa pasjonatów historii - Tanowskie Bractwo Śpiewacze - postanowiła jednak przywrócić o nich pamięć. » więcej
152153154155156157158