Kawiarenka Muzyczna
Radio SzczecinRadio Szczecin » Kawiarenka Muzyczna

Fot. pl.wikipedia.org/wiki/Fryta 73
Fot. pl.wikipedia.org/wiki/Fryta 73
Nie żyje Sylwester Chęciński, scenarzysta i reżyser filmowy, twórca kultowej trylogii, na którą złożyły się komedie: "Sami swoi", "Nie ma mocnych" i "Kochaj albo rzuć". Jest także autorem głośnych filmów "Wielki Szu", "Rozmowy kontrolowane" oraz serialu "Droga". Miał 91 lat.
Nazywany "malarzem polskich charakterów", Sylwester Chęciński tworzył na ekranie postaci z krwi i kości, obdarzone różnorodnymi cechami i wiarygodne psychologicznie. Uprawiał wiele gatunków filmowych i choć sam podkreślał, że najbliższy jest mu film psychologiczny, to realizował się twórczo także w komedii czy produkcjach sensacyjno-szpiegowskich i kryminalnych.

Chęciński jest autorem dramatu obyczajowego, którego akcja dzieje się w powojennej rzeczywistości - "Agnieszka 46" oraz telewizyjnego filmu fabularnego "Przybyli ułani" z cyklu "Święta polskie", reżyserował także spektakle Teatru Telewizji, między innymi "Racja głodowa" i "Żelazna konstrukcja".

Mistrzostwo osiągnął w przedstawieniu losów zwaśnionych rodów Kargula i Pawlaka, którzy po wojnie przenoszą się z Kresów Wschodnich na Ziemie Odzyskane. Trylogia Chęcińskiego stała się klasyczną pozycją w polskiej kinematografii, aktorzy zaś grający głównych bohaterów - Władysław Hańcza i Wacław Kowalski - stworzyli ponadczasowe kreacje. Wśród wielu nagród, którymi została obsypana trylogia, jest "Złota Kaczka" 50-lecia przyznana przez pismo "Film" w 2007 roku w kategorii: Najlepsza złota myśl. Uhonorowano nią kwestię: "Sąd sądem, a sprawiedliwość musi być po naszej stronie".

W 2014 roku na Festiwalu Filmowym w Gdyni Sylwester Chęciński otrzymał Nagrodę Specjalną "Platynowe Lwy" za całokształt twórczości, w 2017 - Polską Nagrodę Filmową "Orzeł" za osiągnięcia życia.

Urodził się 21 maja 1930 roku w Suścu koło Tomaszowa Lubelskiego. W 1956 roku ukończył reżyserię w łódzkiej filmówce. Pracował przez kilka lat jako asystent reżysera przy filmie "Spotkania" i jako II reżyser obrazów: "Zimowy zmierzch", "Lotna" oraz "Powrót". Współpracował ze Stanisławem Lenartowiczem, Andrzejem Wajdą i Jerzym Passendorferem. Jego debiutem reżyserskim był film "Historia żółtej ciżemki", nagrodzony Srebrnym Medalem na Międzynarodowym Festiwalu Filmów dla Dzieci i Młodzieży w Wenecji w 1962 roku.

Choć związał się z Wrocławiem, to dwukrotnie pełnił funkcję zastępcy kierownika artystycznego w warszawskich zespołach filmowych - w latach 1976-1980 w "Iluzjonie", a od 1988 do 1991 roku - w zespole "Kadr".

W roli aktora wystąpił w dwóch filmach - "Godziny nadziei" z 1955 i "Baśń o ludziach stąd" z 2003 roku. Przez wiele lat zasiadał w jury Festiwalu Reżyserii Filmowej.

W 2005 roku Sylwester Chęciński został uhonorowany Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". W 2014 otrzymał Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski.

Zobacz także

2019-09-21, godz. 18:15 Przedostatni dzień Festiwalu na Gotyckim Szlaku Powoli kończy się X Festiwal na Gotyckim Szlaku. W sobotę odwiedził Chojnę, a w niedzielny finał odbędzie się w Szczecinie. » więcej 2019-09-21, godz. 17:06 "Obrazki z wystawy" Musorgskiego pędzlem malowane Światowej sławy rosyjska skrzypaczka Alena Bajeva i znakomita orkiestra „Sinfonia Varsovia” pod dyrekcją Mikhaila Agresta zagrali w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie w ramach „Meisinger Music Festival”. » więcej 2019-09-21, godz. 14:25 Najlepsze książki w XXI wieku "W komnatach Wolf Hall" Hilary Mantel to zdaniem krytyków literackich "Guardiana" najlepsza książka XXI wieku. » więcej 2019-09-21, godz. 08:29 Finał Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni W sobotę poznamy laureatów 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Uroczysta gala rozdania nagród odbędzie się w Teatrze Muzycznym. » więcej 2019-09-20, godz. 18:48 Meisinger Music Festival: Wirtuozerski koncert Sumi Jo i Krzysztofa Meisingera [ZDJĘCIA] Jeden z najpiękniejszych sopranów koloraturowych świata, międzynarodowej sławy sopranistka Sumi Jo wystąpiła z Krzysztofem Meisingerem, wirtuozem gitary na "Meisinger Music Festival". » więcej 2019-09-20, godz. 09:06 Wieczorne atrakcje w księgarniach. Coś dla dzieci i miłośników detektywistycznych zagadek Księgarnie w całym kraju zapraszają w piątek po zmroku. Ponad 100 sklepów z książkami w Polsce organizuje wieczorne atrakcje z okazji Nocy Księgarń. » więcej 2019-09-19, godz. 20:54 Gdynia: Czwarty dzień Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych Kończy się czwarty dzień 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. Widzowie Festiwalu mogli zobaczyć premierowe pokazy kilku filmów z Konkursu Głównego, walczących o Grand Prix Festiwalu - Złote Lwy. » więcej 2019-09-19, godz. 12:54 "Revolution" rodzinnego muzykowania na Meisinger Music Festival 2019 [ZDJĘCIA] Radość perfekcyjnego muzykowania w klasycznym, jazzowym, funky i ludowym stylu "Janoska Enspemble", zelektryzowała publiczność koncertu w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie w ramach Meisinger Music Festival. » więcej 2019-09-19, godz. 07:44 Wystawa, która pokazuje stereotypy dotyczące Polaków "U źródeł IV rozbioru Polski" to tytuł wystawy, jaką będzie można zobaczyć w Antykwariacie Wu-eL. Pokazuje ona niemieckie i sowieckie stereotypy dotyczące Polaków. » więcej 2019-09-18, godz. 21:57 Gdynia: Trzeci dzień Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych Kończy się 3. dzień 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. Widzowie Festiwalu mogli zobaczyć premierowe pokazy kilku filmów z Konkursu Głównego, walczących o Grand Prix Festiwalu Złote Lwy, a także skarby polskiego kina. » więcej
202203204205206207208