W poniedziałek, 13 grudnia 2021 roku, w Willi Lentza odbył się koncert TRIA Konstanty Andrzej Kulka, Tomasz Strahl i Andrzej Wierciński. Muzycy przedstawili między innymi jedyny utwór Fryderyka Chopina napisany na skrzypce, wiolonczelę i fortepian dedykowany księciu generałowi lejtnantowi Antoniemu Radziwiłłowi – Trio fortepianowe g-moll op. 8.
Pianista Andrzej Wierciński wypadł dziś w swej roli znakomicie – powiedzieli profesorowie Konstanty Andrzej Kulka, skrzypek i Tomasz Strahl, wiolonczelista.
- Podjął się zadania niezwykle odpowiedzialnego mimo, że jest rozpędzony Konkursem Chopinowskim. No jednak stanąć obok muzyków doświadczonych, którzy grali ten utwór kilkadziesiąt razy i nagrali go na płytach dla różnych wytwórni fonograficznych polskich i zagranicznych, dla wielu rozgłośni i telewizji, nie jest takie proste. Na koncercie grał znakomicie. Zapominałem, że gram z młodym człowiekiem, to znaczy, że jeżeli zapominałem, że gram z młodym człowiekiem, to znaczy, że grał rasowo, po prostu – stwierdził prof. Strahl.
Możliwość koncertowania z uznanymi na całym świecie Artystami, to dla mnie ogromny zaszczyt i wyróżnienie – dodał pianista Andrzej Wierciński.
- Grało mi się cudownie z tak wspaniałymi, jeśli mogę się odważyć na takie stwierdzenie, Kolegami z zespołu o wiele bardziej doświadczonymi. Bardzo mnie to cieszy, że mogłem z Nimi wykonać Trio Fortepianowe g-moll op. 8 Fryderyka Chopina w anturażu Willi Lentza. Udało nam się znakomicie dobrać tempa, oraz charakter, w jakim ma być wykonane to dzieło. Dzięki temu mogliśmy się w pełni wypowiedzieć w dźwiękach zapisanych przez kompozytora – podsumował Andrzej Wierciński.
Podczas wieczoru zabrzmiały także Ballada f-moll op. 52, Walc Es-dur op.18 i Scherzo E-dur op. 54 Fryderyka Chopina w wykonaniu Andrzeja Wiercińskiego oraz Duet nr 1 na skrzypce i wiolonczelę C-dur Ludwiga van Beethovena w interpretacji profesorów Konstantego Andrzej Kulki i Tomasza Strahla.
Występ zorganizowano z okazji świętowania półrocznej działalności najmłodszej instytucji kultury Szczecina w ramach popularnego cyklu „Chopin w Willi Lentza”.
Zobacz także
2020-06-16, godz. 16:48
Polskie plakaty międzywojenne w Zamku Książąt Pomorskich [ZDJĘCIA]
Plakat wydany z okazji X rocznicy odparcia najazdu Rosji Sowieckiej czy nawołujący do uzyskania przez Polskę kolonii - można je od wtorku oglądać na wystawie w Zamku Książąt Pomorskich.
» więcej
2020-06-15, godz. 18:17
Stypendia artystyczne przyznane. "Serce bije mocniej, a ręce rwą się do pracy" [ZDJĘCIA]
Sześcioro młodych ludzi z regionu otrzymało artystyczne stypendia marszałka województwa.
» więcej
2020-06-15, godz. 16:19
Kultura wraca na Zamek
Po prawie trzymiesięcznej przerwie Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie wznawia działalność kulturalną.
» więcej
2020-06-15, godz. 09:31
Zaśpiewaj o Szczecinie, jest dobry pretekst
To ostatni moment, żeby zaproponować swoją piosenkę o Szczecinie - w poniedziałek mija termin wysłania utworów poświęconych miastu w ramach konkursu z okazji 75-tej rocznicy przekazania go w ręce polskiej administracji.
» więcej
2020-06-13, godz. 17:59
Koncert "Tym, którzy nie powrócili z morza" Opery na Zamku w Szczecinie
Opera na Zamku w Szczecinie zaprasza w sobotę o godz. 22.00 na koncert "Tym, którzy nie powrócili z morza". Wydarzenie na Cmentarzu Centralnym odbędzie się z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa związanych z pandemią koronaw…
» więcej
2020-06-13, godz. 15:17
50-lecia Festiwalu Fama w Świnoujściu nie będzie
Festiwal Fama w tym roku nie odbędzie się w Świnoujściu. Taką decyzję podjęli organizatorzy w związku z sytuacją epidemiczną w kraju.
» więcej
2020-06-10, godz. 17:49
Pleciuga ze wsparciem marszałka
400 tysięcy złotych wsparcia od Marszałka Zachodniopomorskiego otrzyma Teatr Lalek Pleciuga - miejsca jednostka kultury. Marszałek Olgierd Geblewicz wraz z wiceprezydentem Szczecina Krzysztofem Soską podpisali w środę odpowiednie d…
» więcej
2020-06-10, godz. 17:40
Szczecin i Pomorze Zachodnie, a polska racja stanu
Osadnictwo na Pomorzu Zachodnim było bardzo trudne, zniszczona infrastruktura, grabieże Armii Czerwonej to powodowało, że wielu osadników opuszczało te ziemie - mówił doktor Kacper Pencarski z Akademii Pomorskiej w Słupsku.
» więcej
2020-06-09, godz. 20:34
Kwaski wędrują po Jasnych Błoniach [ZDJĘCIA]
Rzeźby z Galerii Pod Sukniami szczecińskiego Nikifora, czyli Konrada Kwaska "wędrują" po alejach Jasnych Błoni.
» więcej
2020-06-08, godz. 16:39
Zamaskowany koncert Grünebergowski w Szczecinie
Pomiar temperatury ciała melomanów, maseczki i gorące brawa publiczności na pierwszym w tym roku Koncercie Grünebergowskim w Kościele św. Ducha w Zdrojach.
» więcej