Kompendium wiedzy na temat najpiękniejszej dzielnicy Szczecina, zbudowanej na przełomie XIX i XX wieku. Ukazał się starannie wydany przez Willę Lentza w formie kalendarza na 2022 rok Almanach zatytułowany „Szczeciński Westend & Willa Lentza”.
Pomysłodawczynią wydawnictwa była Jadwiga Kimber – dyrektor Willi Lentza w Szczecinie.
- To już kolejny, piąty almanach. W poprzednich latach był almanach historyczny, turystyczny, kulturalny, żeglarski oraz poświęcony ludziom i wydarzeniom kultury naszego miasta. W tym roku uznaliśmy, że naszym wręcz obowiązkiem jest przygotowanie wydawnictwa, które mówiłoby szerzej nie tylko o naszej willi mieszczącej się w dzielnicy Westend, ale też o innych pięknych willach tej dzielnicy, która ma tak wielkie znaczenie dla historii rozwoju naszego miasta – powiedziała Kimber.
Książkę stworzyli historyk Marek Łuczak uhonorowany w roku 2021 tytułem Ambasador Szczecina i fotografik Tomasz Lazar – Laureat Nagrody Artystycznej Miasta Szczecin za rok 2015. Tekstami pracy obok Marka Łuczaka zajęli się Kinga Konieczny i Maciej Słomiński.
- Westend właściwy, to rejon miasta położony wzdłuż Alei Wojska Polskiego, Nowy Westend rozpościera się wokół placu Jakuba Wujka powstały na początku XX wieku no i dzielnica Miasto Ogród, czyli Wzgórze Ackermanna w okolicach ulicy Waryńskiego. Te dzielnice są dumą Szczecina, więc warto było je opisać – dodał Słomiński.
W Almanachu znajduje się wiele zdjęć z archiwów Tomasza Lazara, Marka Łuczaka oraz Willi Lentza, a także ilustracji Lexa Drewińskiego – powiedział Piotr Nikodem Wardziukiewicz, autor projektu graficznego wydawnictwa.
- Publikacja liczy ponad 350 stron. Została wydrukowana na znakomitym papierze. Jej oprawa w płótno ma przypominać stare książki. Dodatkowo wzór tłoczenia na oprawie jest wzięty z sali Mauretańskiej Willi Lentza. Almanach więc jest książką, której zewnętrzne piękno zachęca do przeczytania – podsumował Wardziukiewicz.
Wydany w niewielkim nakładzie Almanach można kupić w Willi Lentza od wtorku do soboty w godzinach od 10-16.
Zobacz także
2023-04-18, godz. 14:35
Ania Karwan w Radiu Szczecin
"Swobodnie" to drugi i bardzo ważny album w dyskografii Ani Karwan, a do tego aktualna "Płyta tygodnia" Radia Szczecin.
» więcej
2023-04-18, godz. 09:07
Zespół Pieśni i Tańca PUM poszukuje tancerzy
To najmłodszy taki zespół w regionie i choć działa prężnie, to poszukuje nowych członków.
» więcej
2023-04-15, godz. 14:01
Wspomnienie o Arkadiuszu Gacparskim. Minęła 10. rocznica śmierci artysty [WIDEO, ZDJĘCIA]
Karykatury i portrety Maryli Rodowicz, Artura Barcisia, Jana Borysewicza, Krzysztofa Cugowskiego, Gustawa Holoubka, Krzysztofa Krawczyka, Stanisława Soyki i wielu innych. W piątek w Książnicy Pomorskiej w Szczecinie, w 10. rocznicę śmierci…
» więcej
2023-04-15, godz. 10:45
Orkiestracje Piotra Mossa pieśni Carla Loewego i Emilie Mayer. Światowe prawykonanie w Filharmonii w Szczecinie [ZDJĘCIA]
Dwoje największych XIX wiecznych kompozytorów szczecińskich na jednej scenie w tym samym czasie. Utwory mistrza Carla Loewego (1796-1869) i jego niezwykle zdolnej uczennicy Emilie Mayer (1812-1883) zabrzmiały w piątek w Filharmonii im…
» więcej
2023-04-14, godz. 13:05
Czesław Niemen „Pamiętam ten dzień”. Premiera streamingowa dwupłytowego albumu
Po raz pierwszy w serwisach streamingowych pojawia się kilkadziesiąt nagrań Czesława Niemena z podwójnego album CD „Pamiętam ten dzień”. Wydawnictwo, które po premierze pokryło się platyną, Agencja Muzyczna Polskiego Radia wznawia…
» więcej
2023-04-14, godz. 12:40
Wystawa Arkadiusza Gacparskiego w 10. rocznicę śmierci artysty
Teatr i plastyka były w jego twórczości nierozłączne. Zafascynowany kabaretem współpracował z krakowską Piwnicą pod Baranami. W Szczecinie współtworzył m.in. festiwal "Dymny żongler dwusturęki" i słynne "Dymnalia" poświęcone…
» więcej
2023-04-12, godz. 15:10
Zbrodnia katyńska na specjalnej ekspozycji w kołobrzeskim Muzeum Oręża Polskiego [WIDEO, ZDJĘCIA]
Nową ekspozycję poświęconą zbrodni katyńskiej opracowało Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu. Wystawa jest już dostępna dla zwiedzających.
» więcej
2023-04-07, godz. 12:00
Dziś mija 20. rocznica śmierci profesora Jana Szyrockiego. Wspomnienie o chórmistrzu
Do Szczecina przyjechał w 1951 roku. Tu założył Chóry: Chłopięcy „Słowiki”, słynny Akademicki Politechniki Szczecińskiej, „Collegium Maiorum” i Dziewczęcy Zespół Wokalny „Berżeretki”. Rozsławił nasze miasto na całym…
» więcej
2023-04-06, godz. 15:10
„Non Omnis Moriar”. Modlitwa za Mistrza Jana Szyrockiego [WIDEO, ZDJĘCIA]
Monumentalne Requiem d-moll KV 626 Wolfganga Amadeusza Mozarta zabrzmiało w Wielką Środę w Bazylice Archikatedralnej pw. św. Jakuba w Szczecinie. Dzieło wypełniło mszę celebrowaną przez księdza Zbigniewa Woźniaka - rektora Arcybiskupiego…
» więcej
2023-04-05, godz. 10:07
„Nie wszystek umrę”. Modlitwa za profesora Szyrockiego
Założyciel Chórów: Chłopięcego „Słowiki”, Akademickiego Politechniki Szczecińskiej, „Collegium Maiorum” i Dziewczęcego Zespołu Wokalnego „Berżeretki”.
» więcej