Młodzi muzycy z Ukrainy wystąpią w niedzielę w Willi Lentza. Są laureatami międzynarodowych konkursów i festiwali muzycznych. Przez wojnę zmuszeni zostali do opuszczenia swojej ojczyzny. Zagrają w ramach cyklu koncertów „Juvenum Hortus”.
Dla naszych nastolatków muzyka jest ukojeniem w tych trudnych czasach – powiedziała prof. Ludmiła Zakopets, nauczycielka fortepianu z Liceum Muzycznego we Lwowie.
- Pozbieraliśmy te dzieci z całej Polski, a nawet z Niemiec. Już trzeci dzień dają koncerty, z nadzieją, że otrzymają pomoc i będą mogły jeszcze zatrzymać się tutaj, zanim zakończy się wojna – uzupełniła profesor.
Jesteśmy bardzo wdzięczni, że będziemy mogli wystąpić z dziećmi w tej pięknej Willi – dodał prof. Lew Zakopets, dyrektor Liceum Muzycznego we Lwowie, wykładowca Rówieńskiego Uniwersytetu Humanistycznego.
- Możliwość zorganizowania tego koncertu dała im wiarę, że Ukraina jest i będzie także dzięki pomocy, jaką niosą między innymi Polacy. To jest najważniejsze, żeby nasze dzieci od dziesiątego do szesnastego roku życia poczuły to wsparcie i nadzieję na życie w wolnej Ukrainie. One są bardzo utalentowane więc przekonany jestem, że dziś zaprezentują się na najwyższym europejskim, światowym poziomie – podsumował Lew Zakopets.
Początek koncertu w niedzielę o godzinie 17.
Wśród wykonawców znajdą się m.in.: pianiści – Igor Bachmut, Anna Koziak i Marija Shvydkiv, wiolinistki – Elwira Moroz, Roksoliana Zakopets, oboista Michał Kulynych, wokaliści – Jaryna Shvydkiv (mezzosopran) i Eugeniusz Leszczenko (baryton) oraz prof. Lev Zakopets.
Po szczecińskim koncercie w Willi Lentza, dzieci wyjadą na tournée po Europie, które rozpoczną już jutro, 4 kwietnia w Berlinie.
Zobacz także
2024-06-14, godz. 09:25
Sacrum Non Profanum w Szczecinie. "Kościółek w Trzęsaczu jest zbyt mały"
To nie kwestie finansowe, a artystyczne i techniczne. Tak dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego Sacrum Non Profanum tłumaczy jego przeniesienie do Szczecina i Świnoujścia.
» więcej
2024-06-13, godz. 22:07
Debata o kulturze w Radiu Szczecin [WIDEO, ZDJĘCIA]
W Radiu Szczecin rozmawialiśmy o ważnych sprawach. Tym razem to była debata o kulturze.
» więcej
2024-06-13, godz. 19:27
Polsko-amerykańska współpraca przy bajkach w PRL-u
Historia filmów rysunkowych dla dzieci w PRL-u była tematem dzisiejszego spotkania w szczecińskim Przystanku Historia.
» więcej
2024-06-13, godz. 16:16
Premiera nowego "szczecińskiego" utworu Urszuli Dudziak [WIDEO]
Zapowiada on specjalny muzyczny projekt realizowany przez "Ogrody Śródmieście".
» więcej
2024-06-12, godz. 19:08
Dawne stroje pomorskie na wystawie w Muzeum Narodowym [ZDJĘCIA]
Do czasów współczesnych zachowały się nieliczne świadectwa odzieży noszonej niegdyś przez mieszkańców pomorskich wsi, czyli dzisiejszych terenach położonych po obu stronach granicy.
» więcej
2024-06-12, godz. 18:06
Debata o kulturze na naszej antenie
W Radiu Szczecin rozmawiamy o ważnych sprawach. Tym razem czas na debatę o kulturze.
» więcej
2024-06-11, godz. 21:56
Przed Sejmem pikietowali artyści
"Twórczość ma wartość! - Tantiemy dla aktorów" - pod tym hasłem przed Sejmem pikietowali członkowie Związku Artystów Scen Polskich ZASP - Stowarzyszenie.
» więcej
2024-06-09, godz. 10:52
Monografia kolekcji Fridy i Wilhelma Doeringów
Szczecińska kolekcja Fridy i Wilhelma Doeringów, pochodząca z pierwszej połowy XX wieku doczekała się swojej monografii. To drudzy, po Lentzach, właściciele słynnej willi przy al. Wojska Polskiego w Szczecinie.
» więcej
2024-06-09, godz. 09:02
Marek Stelar z kolejną nagrodą
Z Międzynarodowego Festiwalu Kryminału, który od kilku dni trwa we Wrocławiu, wraca z Nagrodą Czytelników "Wielkiego Kalibru".
» więcej
2024-06-07, godz. 10:41
Onyango i Kangalika w Trafostacji Sztuki
Prace pochodzącego z Kenii Richarda Onyango od czwartku oglądać można w szczecińskiej Trafostacji Sztuki.
» więcej