Laureaci międzynarodowych konkursów i festiwali muzycznych z Ukrainy wystąpili w niedzielę w Willi Lentza w ramach znanego cyklu „Juvenum Hortus”. Wieczór uświetnił Konsul Honorowy Ukrainy w Szczecinie, Henryk Kołodziej.
Zagrały u Was wyjątkowo utalentowane dzieci – powiedział prof. Lev Zakopets, dyrektor Liceum Muzycznego we Lwowie, wykładowca Rówieńskiego Uniwersytetu Humanistycznego.
- Gdy zaczęła się wojna, rodzice naszych uczniów natychmiast wyjechali z nimi do Was - braci Polaków, również do innych krajów europejskich. W tym momencie pomyślałem, że odnajdę młode talenty i będę z żoną organizował im koncerty, żeby poczuły, że poza domem, ojczyzna o nie dba – uzupełnił Zakopets.
Pomysłowi przyklasnęła Jadwiga Kimber – dyrektor Willi Lentza w Szczecinie.
- Przygotowaliśmy więc występ naszych dzieci w repertuarze odzwierciedlającym sprzeciw wobec przemocy i wojnie w Ukrainie – dodała prof. Ludmiła Zakopets z Liceum Muzycznego we Lwowie.
- Były ukraińskie pieśni narodowe, arie z oper, dużo ukraińskiej muzyki znanych kompozytorów, takich jak między innymi Wasyl Barwinski, Mykola Lysenko, Anatolij Kos-Anatolski oraz utwory Fryderyka Chopina. Chcę przy okazji podkreślić, że akustyka w sali koncertowej Willi Lentza jest fantastyczna. W związku z tym bardzo przyjemnie grało się naszym utalentowanym dzieciom. Jesteście naszymi najbliższymi sąsiadami i traktujemy Was jak braci i siostry. Nidy nie zapomnimy, jak w tym trudnym dla nas czasie, przygarnęliście nas, okazaliście gościnność i kochanie. Dziękujemy Wam – podsumowała profesor.
Młodzi pianiści – Igor Bachmut, Anna Koziak i Marija Shvydkiv, wiolinistki – Elwira Moroz, Roksoliana Zakopets, oboista Michał Kulynych, wokaliści – Jaryna Shvydkiv (mezzosopran) i Eugeniusz Leszczenko (baryton) oraz Anna Braun (wiolonczela), a także prof. Lev Zakopets z Ukrainy, wystąpią w poniedziałek w Berlinie.
Zobacz także
2024-06-14, godz. 09:25
Sacrum Non Profanum w Szczecinie. "Kościółek w Trzęsaczu jest zbyt mały"
To nie kwestie finansowe, a artystyczne i techniczne. Tak dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego Sacrum Non Profanum tłumaczy jego przeniesienie do Szczecina i Świnoujścia.
» więcej
2024-06-13, godz. 22:07
Debata o kulturze w Radiu Szczecin [WIDEO, ZDJĘCIA]
W Radiu Szczecin rozmawialiśmy o ważnych sprawach. Tym razem to była debata o kulturze.
» więcej
2024-06-13, godz. 19:27
Polsko-amerykańska współpraca przy bajkach w PRL-u
Historia filmów rysunkowych dla dzieci w PRL-u była tematem dzisiejszego spotkania w szczecińskim Przystanku Historia.
» więcej
2024-06-13, godz. 16:16
Premiera nowego "szczecińskiego" utworu Urszuli Dudziak [WIDEO]
Zapowiada on specjalny muzyczny projekt realizowany przez "Ogrody Śródmieście".
» więcej
2024-06-12, godz. 19:08
Dawne stroje pomorskie na wystawie w Muzeum Narodowym [ZDJĘCIA]
Do czasów współczesnych zachowały się nieliczne świadectwa odzieży noszonej niegdyś przez mieszkańców pomorskich wsi, czyli dzisiejszych terenach położonych po obu stronach granicy.
» więcej
2024-06-12, godz. 18:06
Debata o kulturze na naszej antenie
W Radiu Szczecin rozmawiamy o ważnych sprawach. Tym razem czas na debatę o kulturze.
» więcej
2024-06-11, godz. 21:56
Przed Sejmem pikietowali artyści
"Twórczość ma wartość! - Tantiemy dla aktorów" - pod tym hasłem przed Sejmem pikietowali członkowie Związku Artystów Scen Polskich ZASP - Stowarzyszenie.
» więcej
2024-06-09, godz. 10:52
Monografia kolekcji Fridy i Wilhelma Doeringów
Szczecińska kolekcja Fridy i Wilhelma Doeringów, pochodząca z pierwszej połowy XX wieku doczekała się swojej monografii. To drudzy, po Lentzach, właściciele słynnej willi przy al. Wojska Polskiego w Szczecinie.
» więcej
2024-06-09, godz. 09:02
Marek Stelar z kolejną nagrodą
Z Międzynarodowego Festiwalu Kryminału, który od kilku dni trwa we Wrocławiu, wraca z Nagrodą Czytelników "Wielkiego Kalibru".
» więcej
2024-06-07, godz. 10:41
Onyango i Kangalika w Trafostacji Sztuki
Prace pochodzącego z Kenii Richarda Onyango od czwartku oglądać można w szczecińskiej Trafostacji Sztuki.
» więcej