Laureaci międzynarodowych konkursów i festiwali muzycznych z Ukrainy wystąpili w niedzielę w Willi Lentza w ramach znanego cyklu „Juvenum Hortus”. Wieczór uświetnił Konsul Honorowy Ukrainy w Szczecinie, Henryk Kołodziej.
Zagrały u Was wyjątkowo utalentowane dzieci – powiedział prof. Lev Zakopets, dyrektor Liceum Muzycznego we Lwowie, wykładowca Rówieńskiego Uniwersytetu Humanistycznego.
- Gdy zaczęła się wojna, rodzice naszych uczniów natychmiast wyjechali z nimi do Was - braci Polaków, również do innych krajów europejskich. W tym momencie pomyślałem, że odnajdę młode talenty i będę z żoną organizował im koncerty, żeby poczuły, że poza domem, ojczyzna o nie dba – uzupełnił Zakopets.
Pomysłowi przyklasnęła Jadwiga Kimber – dyrektor Willi Lentza w Szczecinie.
- Przygotowaliśmy więc występ naszych dzieci w repertuarze odzwierciedlającym sprzeciw wobec przemocy i wojnie w Ukrainie – dodała prof. Ludmiła Zakopets z Liceum Muzycznego we Lwowie.
- Były ukraińskie pieśni narodowe, arie z oper, dużo ukraińskiej muzyki znanych kompozytorów, takich jak między innymi Wasyl Barwinski, Mykola Lysenko, Anatolij Kos-Anatolski oraz utwory Fryderyka Chopina. Chcę przy okazji podkreślić, że akustyka w sali koncertowej Willi Lentza jest fantastyczna. W związku z tym bardzo przyjemnie grało się naszym utalentowanym dzieciom. Jesteście naszymi najbliższymi sąsiadami i traktujemy Was jak braci i siostry. Nidy nie zapomnimy, jak w tym trudnym dla nas czasie, przygarnęliście nas, okazaliście gościnność i kochanie. Dziękujemy Wam – podsumowała profesor.
Młodzi pianiści – Igor Bachmut, Anna Koziak i Marija Shvydkiv, wiolinistki – Elwira Moroz, Roksoliana Zakopets, oboista Michał Kulynych, wokaliści – Jaryna Shvydkiv (mezzosopran) i Eugeniusz Leszczenko (baryton) oraz Anna Braun (wiolonczela), a także prof. Lev Zakopets z Ukrainy, wystąpią w poniedziałek w Berlinie.
Zobacz także
2024-02-02, godz. 14:10
Chór „Don Diri Don” po wojażach w Tajlandii. Dziś zaprasza na koncert kolęd i pastorałek
Powstał w 1990 roku z inicjatywy prof. Jana Szyrockiego. Jest laureatem wielu międzynarodowych konkursów śpiewaczych. Występuje z ogromnym powodzeniem po obu stronach globu.
» więcej
2024-02-02, godz. 10:56
Orkiestra Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza zagra w Filharmonii Narodowej w Warszawie
Założona w 1901 roku. Na pierwszym koncercie, 5 listopada 1901 zagrał m.in. światowej sławy pianista, kompozytor i przyszły mąż stanu, Ignacy Jan Paderewski. Orkiestrą dyrygował Emil Młynarski. Dziś, 2 lutego 2024 roku w Filharmonii…
» więcej
2024-02-02, godz. 09:32
Jubileuszowy Koncert Sakralny Chóru Politechniki Morskiej
Kilkanaście Grand Prix, m.in. w Tajwanie, Czechach, Słowacji, we Włoszech oraz na Litwie i około 50 Złotych Medali na międzynarodowych konkursach. Jest wizytówką Szczecina, regionu i Polski. Chór Politechniki Morskiej obchodzi 20-lecie…
» więcej
2024-02-01, godz. 14:47
Premiera filmu o filii obozu Ravensbrück w Chojnie
13 lutego odbędzie się premiera filmu dokumentalnego o filii obozu Ravensbrück w Chojnie. Obraz pt. "Marsz śmierci" powstał przy współpracy Instytutu Pamięci Narodowej w Szczecinie.
» więcej
2024-01-31, godz. 23:45
Trio Noisetree wystąpiło w Radiu Szczecin. [WIDEO, ZDJĘCIA]
To w ramach styczniowej odsłony cyklu [3x1].
» więcej
2024-01-31, godz. 17:31
„W afrykańskiej wiosce" jeszcze przez miesiąc w Szczecinie [WIDEO, ZDJĘCIA]
Wystawa „W afrykańskiej wiosce" jeszcze tylko przez najbliższy miesiąc będzie dostępna dla zwiedzających w Muzeum Narodowym przy Wałach Chrobrego w Szczecinie.
» więcej
2024-01-31, godz. 07:34
Chór Politechniki Morskiej zaśpiewał z Beatą Kozidrak w Złotej Sali Filharmonii [ZDJĘCIA]
„Piechotą do lata”, „Co mi Panie dasz”, „Nie ma wody na pustyni”, „Myśli i słowa”, „Biała armia” oraz wiele innych przebojów z repertuaru Beaty Kozidrak zabrzmiało w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza. Wokalistka…
» więcej
2024-01-30, godz. 19:00
Nowy rok, nowy zespół... [ZDJĘCIA, WIDEO]
Czyli czas na styczniowe wydanie cyklu [3x1].
» więcej
2024-01-29, godz. 15:57
Szczecinianie świętują setną rocznicę urodzin Jacka Nieżychowskiego
Dokładnie 100 lat temu, 29 stycznia 1924 roku w wielkopolskiej rodzinie ziemiańskiej przyszedł na świat Jerzy Jacek Nieżychowski - współtwórca i pierwszy dyrektor Operetki Szczecińskiej, obecnej Opery na Zamku. Organizator Festiwali…
» więcej
2024-01-29, godz. 06:52
Koncertowała Akademia Muzyki Dawnej [ZDJĘCIA]
Piękny finał islandzkiego projektu Fundacji Akademia Muzyki Dawnej w kaplicy u Baptystów.
» więcej