Kristian Zimerman, Bruce Liu, Janusz Olejniczak, Paweł Mykietyn i Lilianna Stawarz – to tylko niektórzy artyści wyróżnieni w Operze na Zamku w Szczecinie. Wczoraj rozdano Fryderyki w 11 Kategoriach Muzyki Poważnej.
To najważniejsze nagrody muzyczne w Polsce. Dodatkowe dwa Złote Fryderyki przyznawane za całokształt osiągnięć artystycznych, wręczono pianiście Januszowi Olejniczakowi i dyrygentowi Stanisławowi Gałęskiemu.
- "Na próżno, żyje ten, kto jest nikomu niepotrzebny". I tą dewizą ja się kieruję. To znaczy, jeżeli coś robiłem w swoim życiu, a jeszcze dalej robię, to to jest pewnego rodzaju służbą dla społeczeństwa. To wyróżnienie jest dla mnie bardzo ważne. Myślę, że dowiozę to złoto do Krakowa – powiedział Gałęski.
Fryderyka w Kategorii Album Roku Muzyka Koncertująca, otrzymała płyta pod tytułem „Percectionist – Maksymiuk – Sinfonia Varsovia”. Statuetkę odbierał Janusz Marynowski – dyrektor Orkiestry Sinfonia Varsovia.
- To jest dla nas specjalna płyta, bo wydana z okazji urodzin Maestro Jerzego Maksymiuka, bez którego Sinfonia Varsovia nigdy by nie powstała, więc jestem bardzo szczęśliwy, że mogłem Mistrzowi sprawić niespodziankę. Ponieważ jesteśmy orkiestrą, którą stać na to, że może własnym sumptem wydać płytę jako wydawnictwo Sinfonia Varsovia, więc nie mieliśmy żadnych ograniczeń – stwierdził dyrektor Marynowski.
Podczas uroczystości wręczono także nagrodę Stowarzyszenia Autorów ZAiKS dla najlepszej kompozytorki młodego pokolenia – Żanety Rydzewskiej.
Retransmisję Gali Fryderyków Muzyki Poważnej będzie można obejrzeć w TVP Kultura 28 kwietnia 2022 roku o godzinie 22:40.
Zobacz także
2020-02-22, godz. 16:16
Twórczość Cohena w Piwnicy przy Krypcie
Na spotkanie z twórczością wybitnego kanadyjskiego pieśniarza i poety Leonarda Cohena zaprasza Piwnica przy Krypcie Zamku Książąt Pomorskich.
» więcej
2020-02-22, godz. 08:57
"To jest taki człowiek jak cukierek". Benefis Andrzeja Szpaka
Były wspomnienia, piosenki i sporo gości - w Szczecińskiej Agencji Artystycznej odbył się benefis Andrzeja Szpaka.
» więcej
2020-02-21, godz. 17:22
Prestiżowe amerykańskie wydawnictwo naukowe wydało doktorat gryfinianki [ZDJĘCIA]
Gryfinianka Agata Frymus wydała swój doktorat w prestiżowym amerykańskim wydawnictwie naukowym w New Jersey - Rutgers University Press. To rezultat jej kilkuletniej pracy na Uniwersytecie York w Anglii.
» więcej
2020-02-21, godz. 07:25
"Muzyczny Szczecin lat 60-tych". Szczecin kolebką Bigbitu
Szczecin lat 60-tych XX wieku nazywano kolebką polskiego big-bit-u. To tu swoja karierę rozwinęli Czerwono-Czarni, to stąd były Filipinki, i tu odbywał się Festiwal Młodych Talentów.
» więcej
2020-02-19, godz. 08:02
Jubileusz Czarnego Kota Rudego
Premierą "Przechowalni pod dziurawym parasolem" rozpoczęły się XXIII Urodziny Czarnego Kota Rudego, czyli sceny kabaretowej Teatru Polskiego w Szczecinie.
» więcej
2020-02-18, godz. 17:52
Projekty rzeźb z przestrzeni publicznej miasta w Muzeum Narodowym [ZDJĘCIA]
18 prac z kolekcji rodziny Lewińskich trafiło do zbiorów Muzeum Narodowego w Szczecinie.
» więcej
2020-02-16, godz. 15:38
"Był mistrzem telewizji". Jerzy Gruza zdaniem Wiktora Zborowskiego
Kochał aktorów i traktował ich jak partnerów - tak Jerzego Gruzę, w audycji "Trochę Kultury", wspominał Wiktor Zborowski.
» więcej
2020-02-15, godz. 20:19
Dźwiękowe obiekty w Trafostacji Sztuki w Szczecinie [ZDJĘCIA]
Koncerty, dyskusje i spotkania - wszystko to na sobotnim wernisażu Zorki Wollny „Środowisko. Retrospektywa na przyszłość” w Trafostacji Sztuki w Szczecinie.
» więcej
2020-02-15, godz. 12:00
Premiera w Operze na Zamku
Historia inspirowana słynnym dramatem Szekspira "Romeo i Julia" z muzyką Charles'a Gounoda miała swoja premierę w piątek na deskach Opery na Zamku.
» więcej
2020-02-11, godz. 18:26
"Romeo i Julia" na Walentynki w Operze na Zamku
Premiera "Romea i Julii" w Operze na Zamku już w najbliższy piątek. To znana historia dwojga kochanków wprost ze słynnego dramatu Szekspira.
» więcej