Owacjami na stojąco i bisem zakończył się w czwartek w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie kolejny koncert XIII Międzynarodowego Festiwalu Saksofonowego. Wieczór dedykowano pamięci ofiar wojny w Ukrainie.
Jestem zaszczycony, że na tej samej scenie wystąpiło tak wielu genialnych artystów, wśród nich między innymi Valentina Renesto – fenomenalna włoska saksofonistka, Cezariusz Gadzina, Dariusz Samól, Przemysław Fiugajski, Volodymyr Runchaka i Orkiestra West Side Sinfonietta. Cieszę się także, że mogłem wykonać utwory z mojego popularnego albumu „Galaxsax” – powiedział Philippe Geiss, światowej sławy francuski saksofonista.
- Zawsze uwielbiałem grać w dużej grupie saksofonów. W Szczecinie miałem ogromną przyjemność wystąpić z całą rodziną tych instrumentów, którą tworzyli fantastyczni muzycy. Jestem bardzo wdzięczny profesorowi Dariuszowi Samólowi, że mogłem wystąpić na Międzynarodowym Festiwalu, którego koncerty cieszą się tak ogromnym zainteresowaniem publiczności – uzupełnił Geiss.
Zależy mi od lat, żeby rozpropagować saksofon w salach filharmonicznych – dodał Dariusz Samól – pomysłodawca i główny organizator wydarzenia.
- Instrument kojarzy się głównie z muzyką jazzową, rozrywkową, natomiast w muzyce klasycznej jest troszeczkę mniej znany. My, artyści tego festiwalu chcemy zmienić ten stan i dołożyć swoją kroplę do tego, żeby melomani mogli usłyszeć saksofon w wydaniu klasycznym – stwierdził Samól.
Kolejny koncert XIII Międzynarodowego Festiwalu Saksofonowego odbędzie się w piątek o godzinie 19 w Akademii Sztuki w Szczecinie.
Zobacz także
2021-03-19, godz. 20:00
„West Side Sinfonietta” nominowana do Fryderyków [ZDJĘCIA]
Orkiestra „West Side Sinfonietta” stworzona przez szczecińskich i wrocławskich muzyków, otrzymała nominację do nagrody muzycznej „Fryderyk” w kategorii Album roku muzyka koncertująca.
» więcej
2021-03-19, godz. 18:59
Klucz do poezji w Operze na Zamku
W związku z zaplanowanymi od soboty obostrzeniami i zamknięciem teatrów, Opera na Zamku przeniosła na piątek recital "Klucz do poezji" zaplanowany na początek wiosny.
» więcej
2021-03-19, godz. 15:54
Koncert finałowy Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego
W piątek poznamy laureatów I Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego im. Mieczysława Karłowicza. W złotej sali Filharmonii w Szczecinie zabrzmi sześć utworów wyłonionych ze 176. prac kompozytorskich z całego świata.
» więcej
2021-03-16, godz. 18:44
Historia ostatnich 75 lat Szczecina na Zamku Książąt Pomorskich [WIDEO, ZDJĘCIA]
Od wtorku w Zamku Książąt Pomorskich jest dostępna niezwykła wystawa. To historia ostatnich 75 lat naszego miasta.
» więcej
2021-03-15, godz. 07:37
W Los Angeles rozdano nagrody Grammy. Jedna artystka przeszła do historii
Grammy to najważniejsze wyróżnienia w dziedzinie szeroko pojętej muzyki. Minionej nocy w Los Angeles rozdano je 63. raz w historii. W kronikach tego wydarzenia szczególnie zapisała się Beyonce.
» więcej
2021-03-14, godz. 09:37
"Kongres Futurologiczny" Stanisława Lema we Współczesnym
Na deskach Teatru Współczesnego w Szczecinie odbyła się w sobotę wieczorem premiera "Kongresu futurologicznego". Spektakl inspirowany jest opowiadaniem Stanisława Lema.
» więcej
2021-03-12, godz. 08:57
Trio Penderecki w rocznicę śmierci Mistrza [ZDJĘCIA]
Rok temu polska kultura straciła jednego z najwybitniejszych kompozytorów, którego twórczość miała istotny wpływ na muzykę XX i XXI wieku. 29 marca 2020 zmarł Krzysztof Penderecki.
» więcej
2021-03-10, godz. 18:35
Nowa monografia Zamku Książąt Pomorskich już dostępna [ZDJĘCIA]
Od środy dostępna jest nowa monografia Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. Tom "Karty z dziejów zamku książęcego w Szczecinie" poświęcony jest w całości architekturze zabytku.
» więcej
2021-03-09, godz. 18:28
Nowe logo EduFilharmonii wybrane
Ponad stu młodych artystów wzięło udział w konkursie plastycznym, którego celem było stworzenie nowego logo EduFilharmonii.
» więcej
2021-03-09, godz. 18:16
Przegląd powojennej sztuki polskiej w Muzeum Narodowym [ZDJĘCIA]
Wiele dzieł sztuki znajdujących się w powojennej kolekcji Muzeum Narodowego w Szczecinie, znalazło się tam z powodu nie tylko wartości artystycznej, lecz często ideowej. Ich zakup wspierał bowiem propagandę Ziem Odzyskanych.
» więcej