Owacjami na stojąco i bisem zakończył się w czwartek w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie kolejny koncert XIII Międzynarodowego Festiwalu Saksofonowego. Wieczór dedykowano pamięci ofiar wojny w Ukrainie.
Jestem zaszczycony, że na tej samej scenie wystąpiło tak wielu genialnych artystów, wśród nich między innymi Valentina Renesto – fenomenalna włoska saksofonistka, Cezariusz Gadzina, Dariusz Samól, Przemysław Fiugajski, Volodymyr Runchaka i Orkiestra West Side Sinfonietta. Cieszę się także, że mogłem wykonać utwory z mojego popularnego albumu „Galaxsax” – powiedział Philippe Geiss, światowej sławy francuski saksofonista.
- Zawsze uwielbiałem grać w dużej grupie saksofonów. W Szczecinie miałem ogromną przyjemność wystąpić z całą rodziną tych instrumentów, którą tworzyli fantastyczni muzycy. Jestem bardzo wdzięczny profesorowi Dariuszowi Samólowi, że mogłem wystąpić na Międzynarodowym Festiwalu, którego koncerty cieszą się tak ogromnym zainteresowaniem publiczności – uzupełnił Geiss.
Zależy mi od lat, żeby rozpropagować saksofon w salach filharmonicznych – dodał Dariusz Samól – pomysłodawca i główny organizator wydarzenia.
- Instrument kojarzy się głównie z muzyką jazzową, rozrywkową, natomiast w muzyce klasycznej jest troszeczkę mniej znany. My, artyści tego festiwalu chcemy zmienić ten stan i dołożyć swoją kroplę do tego, żeby melomani mogli usłyszeć saksofon w wydaniu klasycznym – stwierdził Samól.
Kolejny koncert XIII Międzynarodowego Festiwalu Saksofonowego odbędzie się w piątek o godzinie 19 w Akademii Sztuki w Szczecinie.
Zobacz także
2020-02-22, godz. 08:57
"To jest taki człowiek jak cukierek". Benefis Andrzeja Szpaka
Były wspomnienia, piosenki i sporo gości - w Szczecińskiej Agencji Artystycznej odbył się benefis Andrzeja Szpaka.
» więcej
2020-02-21, godz. 17:22
Prestiżowe amerykańskie wydawnictwo naukowe wydało doktorat gryfinianki [ZDJĘCIA]
Gryfinianka Agata Frymus wydała swój doktorat w prestiżowym amerykańskim wydawnictwie naukowym w New Jersey - Rutgers University Press. To rezultat jej kilkuletniej pracy na Uniwersytecie York w Anglii.
» więcej
2020-02-21, godz. 07:25
"Muzyczny Szczecin lat 60-tych". Szczecin kolebką Bigbitu
Szczecin lat 60-tych XX wieku nazywano kolebką polskiego big-bit-u. To tu swoja karierę rozwinęli Czerwono-Czarni, to stąd były Filipinki, i tu odbywał się Festiwal Młodych Talentów.
» więcej
2020-02-19, godz. 08:02
Jubileusz Czarnego Kota Rudego
Premierą "Przechowalni pod dziurawym parasolem" rozpoczęły się XXIII Urodziny Czarnego Kota Rudego, czyli sceny kabaretowej Teatru Polskiego w Szczecinie.
» więcej
2020-02-18, godz. 17:52
Projekty rzeźb z przestrzeni publicznej miasta w Muzeum Narodowym [ZDJĘCIA]
18 prac z kolekcji rodziny Lewińskich trafiło do zbiorów Muzeum Narodowego w Szczecinie.
» więcej
2020-02-16, godz. 15:38
"Był mistrzem telewizji". Jerzy Gruza zdaniem Wiktora Zborowskiego
Kochał aktorów i traktował ich jak partnerów - tak Jerzego Gruzę, w audycji "Trochę Kultury", wspominał Wiktor Zborowski.
» więcej
2020-02-15, godz. 20:19
Dźwiękowe obiekty w Trafostacji Sztuki w Szczecinie [ZDJĘCIA]
Koncerty, dyskusje i spotkania - wszystko to na sobotnim wernisażu Zorki Wollny „Środowisko. Retrospektywa na przyszłość” w Trafostacji Sztuki w Szczecinie.
» więcej
2020-02-15, godz. 12:00
Premiera w Operze na Zamku
Historia inspirowana słynnym dramatem Szekspira "Romeo i Julia" z muzyką Charles'a Gounoda miała swoja premierę w piątek na deskach Opery na Zamku.
» więcej
2020-02-11, godz. 18:26
"Romeo i Julia" na Walentynki w Operze na Zamku
Premiera "Romea i Julii" w Operze na Zamku już w najbliższy piątek. To znana historia dwojga kochanków wprost ze słynnego dramatu Szekspira.
» więcej
2020-02-09, godz. 16:47
Opóźniony samolot z Londynu, winna "Ciara"
W Goleniowie samolot miał wylądować o godz. 17. Wystartował o godz. 16.30 - opóźnienie spowodował silny wiatr.
» więcej