Około stu wykonawców wystąpi dziś w niezwykłej scenerii szczecińskiego Cmentarza Centralnego pod pomnikiem "Tym, którzy nie powrócili z morza".
Zabrzmi między innymi utwór "Było kiedyś morze szkliste" na mezzosopran i orkiestrę symfoniczną zamówiony przez Operę na Zamku u wybitnego polskiego kompozytora Michała Dobrzyńskiego.
Jestem zaszczycony, że w moim rodzinnym mieście obędzie się światowa prapremiera tego dzieła – powiedział twórca.
- Jest to cykl trzech pieśni do różnych tekstów. W pierwszej wykorzystałem fragment Psalmu 130 De Profundis, w polskim tłumaczeniu "Z głębokości wołam do Ciebie Panie", w drugiej wiersz Kazimierza Przerwy-Tetmajera "Szukam Cię zawsze", a w trzeciej Krzysztofa Kamila Baczyńskiego "Morze wracające" – uzupełnił artysta.
Partie solowe utworu wykona światowej sławy mezzosopranistka Urszula Kryger. Śpiewaczce towarzyszyć będzie Orkiestra Opery na Zamku pod dyrekcją Przemysława Zycha – dodał kompozytor.
- Dzieło pisałem z myślą, że będzie wykonane na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie, co ma dla mnie szczególny wymiar, ponieważ tu spoczywają moi najbliżsi, więc w sposób symboliczny można powiedzieć, też usłyszą te utwory – podsumował Michał Dobrzyński.
Podczas koncertu zabrzmią również "Adagietto" z "Raju utraconego" Krzysztofa Pendereckiego na orkiestrę i poemat symfoniczny "Powracające fale" op. 9 Mieczysława Karłowicza.
Wieczór poprzedzi ceremoniał morski z udziałem kompanii honorowej studentów Akademii Morskiej w Szczecinie, z tradycyjnym wybijaniem szklanek przy fontannie. Początek wydarzenia poświęconego ludziom morza i narodowi ukraińskiemu walczącemu z rosyjskim najeźdźcą, rozpocznie się o godzinie 22:00.
Zobacz także
2020-04-07, godz. 21:06
Wystawa prac artystów-żołnierzy więzionych w sowieckich łagrach [WIDEO]
Narodowe Centrum Kultury zaprezentowało na swojej stronie internetowej wystawę pod tytułem "Niepamięci".
» więcej
2020-04-05, godz. 14:42
Taneczne treningi zespołu "Szczecinianie" odbywają się przez internet
Zespół Pieśni i Tańca "Szczecinianie" zostaje w domu, ale cały czas pracuje. Codziennie członkowie są zajęci, bo trenują.
» więcej
2020-04-05, godz. 09:27
Animacja o twórcy m.in. Koziołka Matołka i małpki Fiki-Miki w internecie [WIDEO]
Muzeum Historii Polski udostępniło w internecie animację poświęconą Marianowi Walentynowiczowi. Był rysownikiem. Spod jego ołówka wyszły postaci między innymi Koziołka Matołka i małpki Fiki-Miki.
» więcej
2020-04-03, godz. 13:16
Miłość do kamienic pewnej szczecinianki [ZDJĘCIA]
Właśnie ukazała się niemiecka wersja książki Moniki Szymanik "Kamienica w lesie. Instagramowe wędrówki szczecinianki".
» więcej
2020-04-03, godz. 09:15
Program wsparcia dla artystów jest finansowany z funduszu na organizację Dni Morza
250 tysięcy złotych miasto przekaże na pakiet pomocowy dla artystów, którzy cierpią w związku z epidemią koronawirusa. Mówił o tym w "Rozmowie pod krawatem" Krzysztof Soska, zastępca prezydenta Szczecina.
» więcej
2020-04-02, godz. 11:50
Ellis Marsalis nie żyje
W wieku 85 lat zmarł amerykański pianista jazzowy Ellis Marsalis. Przyczyną śmierci były komplikacje związane z koronawirusem.
» więcej
2020-04-01, godz. 07:30
"To szansa dla młodych twórców". Można zgłaszać się do konkursu
Od 1 kwietnia do 31 sierpnia 2020 można wysyłać zgłoszenia na I Międzynarodowy Konkurs Kompozytorski imienia Mieczysława Karłowicza.
» więcej
2020-03-29, godz. 17:32
Muzeum Techniki i Komunikacji zaprasza do internetu
Muzeum jest zamknięte, ale jego zasoby można obejrzeć w internecie.
» więcej
2020-03-28, godz. 20:41
Wieloletni korespondent Polskiego Radia z Rzymu nie żyje
W Rzymie zmarł niespodziewanie Marek Lehnert, watykanista i publicysta, wieloletni korespondent Polskiego Radia. Miał 70 lat.
» więcej
2020-03-28, godz. 10:32
Szczecińscy artyści: tęsknimy za Wami
W piątek obchodzono Międzynarodowy Dzień Teatru. Nie było jednak, jak co roku kwiatów, koncertów, były za to słowa otuchy i wsparcia.
» więcej