Około stu wykonawców wystąpi dziś w niezwykłej scenerii szczecińskiego Cmentarza Centralnego pod pomnikiem "Tym, którzy nie powrócili z morza".
Zabrzmi między innymi utwór "Było kiedyś morze szkliste" na mezzosopran i orkiestrę symfoniczną zamówiony przez Operę na Zamku u wybitnego polskiego kompozytora Michała Dobrzyńskiego.
Jestem zaszczycony, że w moim rodzinnym mieście obędzie się światowa prapremiera tego dzieła – powiedział twórca.
- Jest to cykl trzech pieśni do różnych tekstów. W pierwszej wykorzystałem fragment Psalmu 130 De Profundis, w polskim tłumaczeniu "Z głębokości wołam do Ciebie Panie", w drugiej wiersz Kazimierza Przerwy-Tetmajera "Szukam Cię zawsze", a w trzeciej Krzysztofa Kamila Baczyńskiego "Morze wracające" – uzupełnił artysta.
Partie solowe utworu wykona światowej sławy mezzosopranistka Urszula Kryger. Śpiewaczce towarzyszyć będzie Orkiestra Opery na Zamku pod dyrekcją Przemysława Zycha – dodał kompozytor.
- Dzieło pisałem z myślą, że będzie wykonane na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie, co ma dla mnie szczególny wymiar, ponieważ tu spoczywają moi najbliżsi, więc w sposób symboliczny można powiedzieć, też usłyszą te utwory – podsumował Michał Dobrzyński.
Podczas koncertu zabrzmią również "Adagietto" z "Raju utraconego" Krzysztofa Pendereckiego na orkiestrę i poemat symfoniczny "Powracające fale" op. 9 Mieczysława Karłowicza.
Wieczór poprzedzi ceremoniał morski z udziałem kompanii honorowej studentów Akademii Morskiej w Szczecinie, z tradycyjnym wybijaniem szklanek przy fontannie. Początek wydarzenia poświęconego ludziom morza i narodowi ukraińskiemu walczącemu z rosyjskim najeźdźcą, rozpocznie się o godzinie 22:00.
Zobacz także
2019-12-03, godz. 09:39
Nominaci do Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego [WIDEO]
We wtorek poznamy laureatów Nagrody imienia Zbyszka Cybulskiego. Uroczystość wręczenia wyróżnień młodym, wyjątkowo utalentowanym aktorom odbędzie się w warszawskim kinie Elektronik (początek o godz. 20.30).
» więcej
2019-12-02, godz. 17:58
Nowa nagroda literacka w regionie
Zachodniopomorskie będzie miało nową Nagrodę Literacką "Jantar", ufundowaną przez Marszałka Województwa.
» więcej
2019-12-01, godz. 21:06
Giza wystąpił w Szczecinie. "Nie czuję, żeby ktoś ograniczał moją twórczość"
Abelard Giza dał przedstawienie w Szczecinie na Festiwalu Szpak. Ignoruję poprawność polityczną, nie czuję, żeby ktoś ograniczał moją twórczość - mówił po swoim występie komik w rozmowie z reporterem Radia Szczecin.
» więcej
2019-12-01, godz. 17:13
Robiła zdjęcia telefonem, teraz wydała album [WIDEO, ZDJĘCIA]
Album ze szczecińskimi kamienicami oficjalnie wydany. Monika Szymanik zaprezentowała swoje zdjęcia na papierze.
» więcej
2019-12-01, godz. 09:50
Abelard Giza w Szczecinie w ramach Festiwalu Komedii SZPAK
Giza występował kiedyś w Kabarecie Limo, teraz występuje solo. W tym roku wyjątkowo gwiazda festiwalu wystąpi dwa razy. Atrakcje związane ze Szpakiem rozpoczną się w samo południe.
» więcej
2019-12-01, godz. 08:24
"Kontrapunkt" na deskach Teatru Polskiego
Premiera "Kontrapunktu" - sztuki Rubi Birden w reżyserii Arkadiusza Buszko odbyła się w sobotę na scenie kameralnej Teatru Polskiego.
» więcej
2019-11-30, godz. 21:31
Znamy kolejnych laureatów 13. SZPAK-a
W ramach 13. Festiwalu Komedii SZPAK, odbył się Poligon Kabaretowy. W szranki stanęli: kabaret Czesuaf, kabaret Chyba, kabaret Zachodni i kabaret Czołówka Piekła. Laureatów wskazały trzy osoby, wybrane spośród publiczności.
» więcej
2019-11-30, godz. 11:26
Kabaretowo w Starej Rzeźni. Pierwsi laureaci SZPAK-a
Znamy pierwszych laureatów w konkursie stand-up, który zainaugurował kolejną edycję Festiwalu Komedii SZPAK.
» więcej
2019-11-29, godz. 07:33
Nadlatuje SZPAK! 13. edycja święta komedii w Szczecinie
Największe święto komedii w regionie rusza w Szczecinie. Abelard Giza, poligon kabaretowy, stand-up i improwizacja - to wszystko podczas 13. edycji SZPAK-a.
» więcej
2019-11-28, godz. 08:50
Czy "Jarmark am Boden" wróci do Kamienia Pomorskiego?
Fundatora obrazu szuka Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej. Chodzi o obraz Hansa Hartiga przedstawiający port rybacki w Kamieniu Pomorskim. Płótno pochodzi z początku XX wieku. Jak powiedział dyr. MKZH, Grzegorz Kurka dzieło nosi tytuł…
» więcej