Kawiarenka Muzyczna
Radio SzczecinRadio Szczecin » Kawiarenka Muzyczna

Fot. Materiały prasowe Opery na Zamku w Szczecinie
Fot. Materiały prasowe Opery na Zamku w Szczecinie
Około stu wykonawców wystąpi dziś w niezwykłej scenerii szczecińskiego Cmentarza Centralnego pod pomnikiem "Tym, którzy nie powrócili z morza".
Zabrzmi między innymi utwór "Było kiedyś morze szkliste" na mezzosopran i orkiestrę symfoniczną zamówiony przez Operę na Zamku u wybitnego polskiego kompozytora Michała Dobrzyńskiego.

Jestem zaszczycony, że w moim rodzinnym mieście obędzie się światowa prapremiera tego dzieła – powiedział twórca.

- Jest to cykl trzech pieśni do różnych tekstów. W pierwszej wykorzystałem fragment Psalmu 130 De Profundis, w polskim tłumaczeniu "Z głębokości wołam do Ciebie Panie", w drugiej wiersz Kazimierza Przerwy-Tetmajera "Szukam Cię zawsze", a w trzeciej Krzysztofa Kamila Baczyńskiego "Morze wracające" – uzupełnił artysta.

Partie solowe utworu wykona światowej sławy mezzosopranistka Urszula Kryger. Śpiewaczce towarzyszyć będzie Orkiestra Opery na Zamku pod dyrekcją Przemysława Zycha – dodał kompozytor.

- Dzieło pisałem z myślą, że będzie wykonane na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie, co ma dla mnie szczególny wymiar, ponieważ tu spoczywają moi najbliżsi, więc w sposób symboliczny można powiedzieć, też usłyszą te utwory – podsumował Michał Dobrzyński.

Podczas koncertu zabrzmią również "Adagietto" z "Raju utraconego" Krzysztofa Pendereckiego na orkiestrę i poemat symfoniczny "Powracające fale" op. 9 Mieczysława Karłowicza.

Wieczór poprzedzi ceremoniał morski z udziałem kompanii honorowej studentów Akademii Morskiej w Szczecinie, z tradycyjnym wybijaniem szklanek przy fontannie. Początek wydarzenia poświęconego ludziom morza i narodowi ukraińskiemu walczącemu z rosyjskim najeźdźcą, rozpocznie się o godzinie 22:00.
Relacja Doroty Zamolskiej [Radio Szczecin]

Zobacz także

2024-02-14, godz. 11:43 Szkolnictwo dla mniejszości narodowych. Promocja książki w Książnicy Promocja książki Anny Bartczak "Szkolnictwo dla mniejszości narodowych na Pomorzu Zachodnim w latach 1945-1991" odbyła się w Książnicy Pomorskiej w Szczecinie. » więcej 2024-02-13, godz. 20:32 Eurowizja ze szczecińskim akcentem? Eurowizja z wątkiem szczecińskim - to prawdopodobny scenariusz. Możliwe, że w tym telewizyjnym konkursie muzycznym usłyszymy utwór z udziałem Chóru Politechniki Morskiej w Szczecinie. » więcej 2024-02-10, godz. 18:16 Historia Kory w szczecińskim Teatrze Polskim "Kora - dziecko słońca" - to tytuł sztuki, której premiera odbędzie się dziś w Teatrze Polskim w Szczecinie. Będzie to muzyczna opowieść o Korze, charyzmatycznej piosenkarce, autorce tekstów oraz malarce. » więcej 2024-02-09, godz. 10:14 Dom Kultury w Dobrej powraca po kilkudziesięciu latach niebytu Po 30 latach od likwidacji - znów zacznie działać. To Dom Kultury w Dobrej koło Nowogardu. » więcej 2024-02-08, godz. 20:42 Dzień prof. Marka Jasińskiego w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I Stopnia w Szczecinie [WIDEO, ZDJĘCIA] Twórca utworów chóralnych, wokalno-instrumentalnych oraz instrumentalnych. Zwycięzca wielu międzynarodowych konkursów kompozytorskich, pierwszy laureat Zachodniopomorskiego Nobla w dziedzinie nauk artystycznych. Marek Jasiński - wielce… » więcej 2024-02-08, godz. 15:04 Pięćdziesięcioosobowa supergrupa nagrała charytatywny singiel [WIDEO] Takiej supergrupy jeszcze nie było. Prawie 50 muzyków - od Bruce'a Springsteena po członków Queen, Stonesów i Black Sabbath - połączyło siły i nagrało singiel charytatywny. To nowa wersja klasycznej kompozycji gitarzysty Dire… » więcej 2024-02-08, godz. 13:51 "Nie zdajemy sobie sprawy, ile obozów pracy było na Pomorzu Zachodnim" Życie codzienne filii obozu Ravensbrück w Chojnie trafia na ekrany kin. » więcej 2024-02-07, godz. 17:41 Apokaliptyczne miasto na pracach szczecińskich uczniów [ZDJĘCIA] Wizję Szczecina w czasie apokalipsy przedstawili uczniowie szczecińskiego Technikum Ekonomicznego. To wystawa pt. „Myślami w innym świecie”, którą otwarto w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego. » więcej 2024-02-06, godz. 14:22 Nie żyje aktor Wiesław Orłowski. Aktor Wiesław Orłowski nie żyje. Miał 62 lata. » więcej 2024-02-06, godz. 07:57 Inspektor Jass gra już siedem lat [ZDJĘCIA] Standardy jazzowe na 7 urodziny cyklu koncertów "Inspektor Jass na tropie, czyli jazz z historią w tle" usłyszała publiczność wczoraj wieczorem w Domu Kultury 13 Muz. Wystąpili studenci najmłodszego wydziału Akademii Sztuki - Wydziału… » więcej
44454647484950