Pierwszy w tym roku wieczór z cyklu "Koncerty Grünebergowskie", Kościół św. Ducha w Szczecinie-Zdrojach dedykuje Papieżowi Janowi Pawłowi II.
Na zabytkowych organach Barnima Grüneberga zagra światowej sławy organista Andrzej Chorosiński.
To dla mnie bardzo ważny koncert, bo przywołujący między innymi wspomnienia z mojego uczestnictwa w oprawie muzycznej uroczystości kanonizacyjnych polskiego papieża Jana Pawła II i Jana XXIII, przeprowadzonej na placu Świętego Piotra w Rzymie 27 kwietnia 2014 roku. A wracając do Kościoła w Zdrojach, to zagram tu po raz pierwszy na tych wiekowych organach – powiedział Andrzej Chorosiński.
- Jest to instrument niewielki, ma tylko kilkanaście głosów, ale będę mógł wykonać program złożony z klasyki. Będzie zatem Jana Sebastiana Bacha transkrypcja na organy Koncertu skrzypcowego a-moll Antonio Vivaldiego i Wolfganga Amadeusza Mozarta - jednego z największych geniuszy wszech czasów – Fantazję f-moll. Program tego wieczoru będzie przedzielony solowymi utworami skrzypcowymi w połączeniu z muzyką organową – uzupełnił prof. Chorosiński.
Na skrzypcach zagra 19-letni Daniel Rozmus – laureat wielu międzynarodowych konkursów, obecnie student Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Początek koncertu o godzinie 19:30.
Przedsięwzięcie współfinansowane przez Gminę Miasto Szczecin, poza muzyką popularyzuje także dorobek słynnego szczecińskiego rodu Grünebergów, którego przedstawiciele byli budowniczymi instrumentów muzycznych. Słynną rodzinę zaliczano do grona najwybitniejszych europejskich organmistrzów, a instrumenty z Grodu Gryfa wyjeżdżały od 1782 roku m.in. do Meklemburgii, Rosji, Afryki Południowej, Islandii i na Pomorze.
Organy ze Zdrojów wpisano w roku 2016 na listę zabytków Pomorza Zachodniego.
Zobacz także
2022-09-16, godz. 08:37
Alena Baeva otworzy sezon 2022/2023 Filharmonii w Szczecinie
Muzyka polskiego kompozytora, pianisty, pedagoga i pisarza z okazji jego 140. rocznicy urodzin, zabrzmi w Złotej Sali Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. W piątek otwarcie sezonu artystycznego 2022/2023.
» więcej
2022-09-15, godz. 15:17
Pleciuga staje się teatrem szeroko otwartym
Spektakle w Pleciudze będą dostosowane dla osób głuchych i niewidomych.
» więcej
2022-09-15, godz. 11:27
Radny chce odwołania koncertu Rogera Watersa, który jawnie wspiera Putina
Jest postulat odwołanie koncertów Rogera Watersa w krakowskiej Tauron Arenie. Apeluje o to do władz miasta jeden z krakowskich radnych Łukasz Wantuch.
» więcej
2022-09-15, godz. 09:01
"Broad Peak" na Festiwalu w Gdyni
Film "Broad Peak" - o legendzie polskiego himalaizmu Macieju Berbece w reżyserii Leszka Dawida - w czwartek na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.
» więcej
2022-09-14, godz. 08:16
Filmowy festiwal w Gdyni i kandydaci do Złotych Lwów
Podczas trzeciego dnia 47. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni widzowie będą mogli zobaczyć między innymi "Śubuk".
» więcej
2022-09-13, godz. 19:04
Phoenix String Quartet na Międzynarodowym Festiwalu WIELCY TWÓRCY we Lwowie [ZDJĘCIA]
Kompozycje Karola Szymanowskiego, Jewhena Stankowycza i Romana Palestra - patrona Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego WIELCY TWÓRCY w Ukrainie zabrzmiały wczoraj w Lwowskiej Filharmonii Narodowej. Dzieła przedstawił oklaskiwany w wielu…
» więcej
2022-09-12, godz. 17:34
Sławomir Wilk z Lwowskimi Symfonikami na Międzynarodowym Festiwalu WIELCY TWÓRCY w Ukrainie [ZDJĘCIA]
„Pieśń o ziemi” Romana Palestra - patrona Międzynarodowego Festiwalu WIELCY TWÓRCY w Ukrainie i Poemat symfoniczny „Grażyna” Borysa Latoszyńskiego wypełniły program niedzielnego koncertu w Lwowskiej Filharmonii Narodowej. Zabrzmiał…
» więcej
2022-09-11, godz. 17:28
Premiera płyty Sławomira Wilka na Międzynarodowym Festiwalu WIELCY TWÓRCY w Ukrainie [ZDJĘCIA]
Publiczność Lwowskiej Filharmonii Narodowej gorąco oklaskiwała sobotni recital fortepianowy. Polski pianista Sławomir Wilk przedstawił po raz pierwszy w Ukrainie kompozycje Sergieja Bortkiewicza wydane na najnowszej płycie solisty.
» więcej
2022-09-10, godz. 19:32
Nowa płyta "Dezertera". Utwory nagrane 36 lat temu [ZDJĘCIA]
Bez zgody Służby Bezpieczeństwa PRL i bez wiedzy cenzury. Tak wyglądała "dzika sesja" zespołu "Dezerter" w studiu firmy Tonpress w 1986 roku. Po 36 latach, nielegalnie nagrane utwory oficjalnie ujrzały światło dzienne.
» więcej
2022-09-10, godz. 16:50
Nowy album na jubileusz pracy Andrzeja Łazowskiego [ZDJĘCIA]
Dwudziestopięciolecie pracy twórczej podsumował albumem, nad którym pracował przez te wszystkie lata - w sobotę w Książnicy Pomorskiej odbyła się prezentacja książki fotograficznej "Portrety Szczecinian" autorstwa Andrzeja Ła…
» więcej