Około pięciuset śpiewaków z Polski i zagranicy przedstawi utwory wokalne z różnych stron świata. W niedzielę w Międzyzdrojach rozpoczyna się najstarszy w Polsce festiwal pieśni chóralnej - Międzynarodowy im. Profesora Jana Szyrockiego.
W naszym kraju jest to jedyny festiwal, który nieprzerwanie trwa od 57 lat. Żaden stan wojenny, czy pandemia nie przeszkodziły naszemu śpiewaniu – powiedział prof. Dariusz Dyczewski – dyrektor artystyczny Festiwalu.
- Profesor Jan Szyrocki i Chór „Hejnał” w 1965 roku zorganizowali zlot chórów kolejarskich z występami w Szczecinie. Jednym z towarzyszących był koncert w Międzyzdrojach. I tak narodził się Międzynarodowy Festiwal Pieśni Chóralnej – uzupełnił profesor.
Ponad 20 chórów stanie w szranki konkursowe w kategorii Musica Sacra o Główną Nagrodę – Bursztynową Aureolę Św. Piotra Apostoła i Grand Prix Festiwalu – dodał Dyczewski.
- Cała plejada zespołów z Polski, m.in. z Wrocławia, Bydgoszczy, Lublina, Warszawy, ze Starachowic, z Siedlec, ale również chóry z zagranicy. Będzie na przykład chór polsko-niemiecki oraz z Czech i oczywiście z Ukrainy. Zespoły przedstawią pieśni z różnych epok, od muzyki dawnej po współczesną, także zapraszam codziennie na super koncerty do 24 czerwca – podsumował prof. Dariusz Dyczewski.
Koncert inaugurujący Festiwal odbędzie się w niedzielę o godzinie 19.30 w Międzynarodowym Domu Kultury w Międzyzdrojach. A wystąpią chóry: Kameralny „Sophia” z Kijowa i obchodzący 75-lecie istnienia „Hejnał” ze Szczecina.
Więcej szczegółów można znaleźć tu.
Zobacz także
2023-02-22, godz. 07:56
Inauguracja gryfińskiego "Włóczykija"
Rusza 17. edycja jednej z największych i najciekawszych imprez podróżniczych w Polsce. O godz. 18.30 rozpoczyna się Gryfiński Festiwal "Włóczykij".
» więcej
2023-02-22, godz. 07:38
Grupo Gardel w Willi Lentza
Argentyńskie tango zaprezentowano w Polsce po raz pierwszy w 1911 roku. Po 112 latach od warszawskiej premiery spektaklu „Targ na dziewczęta” Victora Jackobiego, utwory polskich kompozytorów w rytmie tego tańca zabrzmiały w szczecińskiej…
» więcej
2023-02-21, godz. 19:33
Za oknem zimno i mokro... A u nas? Tropiki! [WIDEO, ZDJĘCIA]
Czyli sporo ciepłych dźwięków.
» więcej
2023-02-20, godz. 07:19
Można kupić książkę za... złotówkę!
Można kupić książkę w dobrej cenie. Książnica Pomorska w Szczecinie już po raz kolejny organizuje akcję "Książka za 1 zł" - tym razem z okazji ferii zimowych.
» więcej
2023-02-19, godz. 15:52
Monika Brodka z „Sadzą” i „Osadzonymi” w Filharmonii [ZDJĘCIA]
Należy do nielicznego grona polskich artystów, których uznanie wypłynęło daleko poza granice kraju. Jest zdecydowanie jednym z najbardziej kolorowych ptaków polskiej współczesnej muzyki rozrywkowej. W Złotej Sali Filharmonii im…
» więcej
2023-02-18, godz. 16:06
Chór z Korei Południowej wystąpi w Szczecinie [WIDEO]
Koncertują w różnych zakątkach świata, dziś wystąpią w Szczecinie. Chodzi o chór dziecięcy "The Pilgrim Children's Choir" z Korei Południowej.
» więcej
2023-02-16, godz. 07:44
Festiwal filmowy Berlinale w cieniu kryzysów
W stolicy Niemiec rozpoczyna się 73. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Berlinale. O Złotego Niedźwiedzia powalczy 19 produkcji. Zgodnie z tradycją tej imprezy nie zabraknie gestów politycznych.
» więcej
2023-02-15, godz. 16:33
Artur Ruciński z premierą limitowanej płyty w Złotej Sali Filharmonii
Zaliczany do dwudziestu najlepszych głosów na świecie. Walczą o niego najbardziej renomowane sceny operowe od La Scali po Metropolitan Opera. W środę w Złotej Sali Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie wystąpi słynny…
» więcej
2023-02-12, godz. 15:47
Gala Replay Studio w Przecławiu, czyli tańczące ferie [ZDJĘCIA]
Jednym z pomysłów na udane ferie może być nauka tańca. A tańczyć możemy w domu, albo wybierając jedną ze szkół.
» więcej
2023-02-12, godz. 15:10
Mały Książę po kurpiowsku [WIDEO]
Jak brzmi Mały Książę po kurpiowsku? Postanowili to sprawdzić członkowie Związku Kurpiów i przetłumaczyli książkę na swój dialekt.
» więcej