Około pięciuset śpiewaków z Polski i zagranicy przedstawi utwory wokalne z różnych stron świata. W niedzielę w Międzyzdrojach rozpoczyna się najstarszy w Polsce festiwal pieśni chóralnej - Międzynarodowy im. Profesora Jana Szyrockiego.
W naszym kraju jest to jedyny festiwal, który nieprzerwanie trwa od 57 lat. Żaden stan wojenny, czy pandemia nie przeszkodziły naszemu śpiewaniu – powiedział prof. Dariusz Dyczewski – dyrektor artystyczny Festiwalu.
- Profesor Jan Szyrocki i Chór „Hejnał” w 1965 roku zorganizowali zlot chórów kolejarskich z występami w Szczecinie. Jednym z towarzyszących był koncert w Międzyzdrojach. I tak narodził się Międzynarodowy Festiwal Pieśni Chóralnej – uzupełnił profesor.
Ponad 20 chórów stanie w szranki konkursowe w kategorii Musica Sacra o Główną Nagrodę – Bursztynową Aureolę Św. Piotra Apostoła i Grand Prix Festiwalu – dodał Dyczewski.
- Cała plejada zespołów z Polski, m.in. z Wrocławia, Bydgoszczy, Lublina, Warszawy, ze Starachowic, z Siedlec, ale również chóry z zagranicy. Będzie na przykład chór polsko-niemiecki oraz z Czech i oczywiście z Ukrainy. Zespoły przedstawią pieśni z różnych epok, od muzyki dawnej po współczesną, także zapraszam codziennie na super koncerty do 24 czerwca – podsumował prof. Dariusz Dyczewski.
Koncert inaugurujący Festiwal odbędzie się w niedzielę o godzinie 19.30 w Międzynarodowym Domu Kultury w Międzyzdrojach. A wystąpią chóry: Kameralny „Sophia” z Kijowa i obchodzący 75-lecie istnienia „Hejnał” ze Szczecina.
Więcej szczegółów można znaleźć tu.
Zobacz także
2022-06-07, godz. 16:33
"Dziewczęta z tamtych lat". Nowa wystawa w CDP [ZDJĘCIA]
48 archiwalnych fotografii młodych kobiet, które podczas II wojny światowej pełniły role m.in sanitariuszek, łączniczek i kurierek można oglądać od wtorku w Centrum Dialogu Przełomy w Szczecinie.
» więcej
2022-06-07, godz. 07:32
41. Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych "Młodzi i Film"
67 filmów - w tym 11 pełnometrażowych debiutów fabularnych - do tego spotkania z filmowcami, wystawy, koncerty i rozmowy "szczerość za szczerość" - trwa 41. edycja Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych "Młodzi i Film".
» więcej
2022-06-06, godz. 20:14
Opera na Zamku z nominacjami w prestiżowym konkursie
Opera na Zamku w Szczecinie otrzymała aż 8 nominacji w prestiżowym konkursie XVI Teatralnych Nagród Muzycznych im. Jana Kiepury.
» więcej
2022-06-06, godz. 09:41
Ukraińska literatura w Kanie
"W gazetach tego nie napiszą - czytanie tranzytowe ukraińskiej literatury" - to tytuł spotkania, które odbędzie się w poniedziałek w Teatrze Kana w Szczecinie.
» więcej
2022-06-05, godz. 10:12
Jedna z najbardziej znanych historii w wersji baletowej [ZDJĘCIA]
Filozoficzna baśń "Mały Książę" Antoine'a de Saint-Exupéry'ego to jedna z najbardziej znanych historii na świecie. Opera na Zamku w Szczecinie na zakończenie sezonu przygotowała wersję baletową opowieści.
» więcej
2022-06-02, godz. 15:23
Uzdolniona muzycznie młodzież wystąpiła w studiu koncertowym Radia Szczecin [ZDJĘCIA]
Młodzi artyści z Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I stopnia im. prof. Marka Jasińskiego w Szczecinie wystąpili w studiu S-1 Radia Szczecin. Koncert odbył się w ramach niedzielnej audycji "Muzyczni odkrywcy".
» więcej
2022-05-25, godz. 23:49
Ten Skajdog jest całkiem Lajf... [WIDEO, ZDJĘCIA]
Bo to był kolejny koncert w ramach cyklu [3x1].
» więcej
2022-05-24, godz. 19:24
Kolejny minikoncert w Radiu Szczecin. [WIDEO, ZDJĘCIA]
Czyli majowa odsłona naszego cyklu [3x1].
» więcej
2022-05-24, godz. 14:23
198 lat szczecińskiej biblioteki spisane [WIDEO, ZDJĘCIA]
Najstarsza szczecińska biblioteka znajduje się w Archiwum Państwowym w Szczecinie. Jest historię przedstawiła w książce Janina Kosman.
» więcej
2022-05-24, godz. 13:19
Całujące się gryfy z herbu Pogoni ponownie na wystawie [ZDJĘCIA]
Całujące się gryfy w herbie Pogoni Szczecin miały zniknąć z wystawy w Trafostacji Sztuki. Miały, bo artystka i galeria zdecydowały się na przedstawienie tego samego motywu - z tym, że w lustrzanym odbiciu i od podszewki.
» więcej