Wielkie dzieła Johanna Sebastiana Bacha, Georga Böhma, Jehana Alaina, Michała Kocota oraz Eugène’a Ysaÿe’a zabrzmiały dziś w Konkatedrze św. Jana Chrzciciela w Kamieniu Pomorskim. Trwa 58. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej.
Solistą wieczoru był Bartłomiej Nizioł – światowej sławy polski skrzypek od lat mieszkający w Szwajcarii, Ambasador naszego miasta i kraju uhonorowany Nagrodą Artystyczną Prezydenta Szczecina w 1991 roku.
Bardzo chętnie wracam do Kamienia Pomorskiego na ten fantastyczny Festiwal. Przy okazji odwiedzam rodzinny Szczecin. Cieszę się, że licznie zgromadzona publiczność tak gorąco przyjęła mój występ, dlatego z przyjemnością bisowałem. Zagrałem na wspaniałych skrzypcach – powiedział artysta.
- To jest instrument z 1727 roku z rodziny Guarnerich – tego najsłynniejszego Guarneriusa – Bartolomeo Giuseppe Antonio del Gesù. Na początku nie byłem nim zachwycony, ponieważ moja technika grania nie była dopasowana do tego instrumentu. Wcześniej grałem na Stradivariusie. Dopiero po pewnym okresie codziennych ćwiczeń nauczyłem się grać na skrzypcach Gaurneriusa – uzupełnił muzyk.
Skrzypce nie brzmiałyby tak pięknie, gdyby nie mój smyczek – dodał Nizioł.
- To jest smyczek z 1850 roku zrobiony w Paryżu przez najsłynniejszego mistrza Dominique’a Pekata. Włosie w smyczku nie jest aż tak bardzo ważne, jak drewno. Z reguły w XIX wieku sprowadzano z Brazylii specjalne drewno fernambuk. Do wyrobu smyczków jest idealne – stwierdził Bartłomiej Nizioł.
Podczas festiwalowego koncertu, który prowadził Mirosław Kosiński, na zabytkowych organach zagrał Michał Kocot.
Zobacz także
2020-10-29, godz. 18:52
Wielka wystawa o dziejach rodziny Radziwiłów [ZDJĘCIA]
Ze zbiorów szczecińskiego antykwariatu Wu-eL w Poznaniu stworzono wielką wystawę o rodzie Radziwiłłów. Ekspozycja nosi tytuł "Antoni Radziwiłł oraz jego epoka w listach żony i córek".
» więcej
2020-10-29, godz. 09:40
Światowa premiera płyty Paderewskiego w Radiu Szczecin [ZDJĘCIA]
Obchody 75-lecia Radia Szczecin uświetniła w środę, 28 października 2020 roku w studiu S-1 im. Jana Szyrockiego światowa premiera płyty kompaktowej z Symfonią h-moll op. 24 „Polonia" Ignacego Jana Paderewskiego.
» więcej
2020-10-28, godz. 23:48
Zespół STAN GER. zagrał na scenie Radia Szczecin. [WIDEO, ZDJĘCIA]
To w ramach kolejnej odsłony naszego cyklu [3x1].
» więcej
2020-10-28, godz. 08:21
Ignacy Jan Paderewski na 75-lecie Radia Szczecin [ZDJĘCIA]
W ramach obchodów 75-lecia Radia Szczecin odbędzie się w środę, w Studiu S-1 im. Jana Szyrockiego światowa premiera płyty, na której zarejestrowano słynną Symfonię h-moll op. 24 "Polonia" Ignacego Jana Paderewskiego.
» więcej
2020-10-27, godz. 19:59
Trzech w [3x1]! [WIDEO, ZDJĘCIA]
Przed nami październikowa odsłona cyklu [3x1].
» więcej
2020-10-26, godz. 08:07
Nowe pomysły na wsparcie Pioniera
Współpraca z lokalnym stowarzyszeniem oraz specjalny film wyświetlany turystom podczas zwiedzania Szczecina - to pomysły na długofalowe wsparcie najstarszego kina świata i wynik ustaleń miasta z właścicielami Pioniera.
» więcej
2020-10-25, godz. 10:57
Szczecinianin w kolejnym etapie "The Voice of Poland"
Bartosz Utracki za Szczecina wygrał "Bitwę" w sobotnim odcinku programu "The Voice of Poland”. Wokalista zaśpiewał w duecie z Julianną Olańską piosenkę pt. "Miłość Miłość" z repertuaru Krzysztofa Zalewskiego.
» więcej
2020-10-24, godz. 10:29
Urodziny Muzeum Techniki i Komunikacji. Atrakcje dla gości
Planów było wiele, zamiast tego - skromne świętowanie. Muzeum Techniki i Komunikacji w Szczecinie obchodzi dziesiąte urodziny.
» więcej
2020-10-23, godz. 08:40
Sunrise Festival może opuścić Kołobrzeg i przenieść się do Szczecina
Władze Kołobrzegu nie dogadały się z organizatorami Sunrise Festival w sprawie dzierżawy terenów w Podczelu na kolejne 9 lat. Zamiast tego włodarze zaproponowali 4-letnią umowę. Na to z kolei nie chcieli zgodzić się organizator…
» więcej
2020-10-22, godz. 11:00
Wystawa o represjonowanych przez NKWD [ZDJĘCIA]
Na placu Barnima w Gryfinie pojawiła się wystawa IPN-u. Poświęcona jest historii Polaków, którzy w latach trzydziestych ubiegłego wieku byli represjonowani przez NKWD.
» więcej