Wielkie dzieła Johanna Sebastiana Bacha, Georga Böhma, Jehana Alaina, Michała Kocota oraz Eugène’a Ysaÿe’a zabrzmiały dziś w Konkatedrze św. Jana Chrzciciela w Kamieniu Pomorskim. Trwa 58. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej.
Solistą wieczoru był Bartłomiej Nizioł – światowej sławy polski skrzypek od lat mieszkający w Szwajcarii, Ambasador naszego miasta i kraju uhonorowany Nagrodą Artystyczną Prezydenta Szczecina w 1991 roku.
Bardzo chętnie wracam do Kamienia Pomorskiego na ten fantastyczny Festiwal. Przy okazji odwiedzam rodzinny Szczecin. Cieszę się, że licznie zgromadzona publiczność tak gorąco przyjęła mój występ, dlatego z przyjemnością bisowałem. Zagrałem na wspaniałych skrzypcach – powiedział artysta.
- To jest instrument z 1727 roku z rodziny Guarnerich – tego najsłynniejszego Guarneriusa – Bartolomeo Giuseppe Antonio del Gesù. Na początku nie byłem nim zachwycony, ponieważ moja technika grania nie była dopasowana do tego instrumentu. Wcześniej grałem na Stradivariusie. Dopiero po pewnym okresie codziennych ćwiczeń nauczyłem się grać na skrzypcach Gaurneriusa – uzupełnił muzyk.
Skrzypce nie brzmiałyby tak pięknie, gdyby nie mój smyczek – dodał Nizioł.
- To jest smyczek z 1850 roku zrobiony w Paryżu przez najsłynniejszego mistrza Dominique’a Pekata. Włosie w smyczku nie jest aż tak bardzo ważne, jak drewno. Z reguły w XIX wieku sprowadzano z Brazylii specjalne drewno fernambuk. Do wyrobu smyczków jest idealne – stwierdził Bartłomiej Nizioł.
Podczas festiwalowego koncertu, który prowadził Mirosław Kosiński, na zabytkowych organach zagrał Michał Kocot.
Zobacz także
2020-05-30, godz. 17:53
Marek Grechuta wciąż inspiruje [WIDEO]
Artyści z Piwnicy pod Baranami i studenci z pedagogami Akademii Sztuki w Szczecinie wspólnie zagrali w #OrkiestrzeDomowej.
» więcej
2020-05-30, godz. 12:33
"Wehikuł czasu" w Puszczy Bukowej [ZDJĘCIA]
Zdjęcia niemieckiego sanatorium i obrazy malowane korą, kawą i herbatą na wystawie w Puszczy Bukowej.
» więcej
2020-05-30, godz. 09:11
Premiera filmu o znanej szczecińskiej rzeźbiarce
Z zachowaniem reżimu sanitarnego odbyła się premiera filmu Eli Blanki pt. "Portret mamy". To opowieść o Annie Paszkiewicz - znanej szczecińskiej rzeźbiarce.
» więcej
2020-05-29, godz. 20:59
Zmarł Jerzy Pilch
Nie żyje Jerzy Pilch, jeden z najpopularniejszych polskich pisarzy współczesnych. Prozaik, publicysta, dramaturg, scenarzysta filmowy odszedł w wieku 68 lat.
» więcej
2020-05-29, godz. 08:14
Zwracane do bibliotek książki przechodzą kwarantannę
Książki też przechodzą kwarantannę. Tak jest np. w filiach Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szczecinie.
» więcej
2020-05-24, godz. 18:52
Słynny Festiwal Filmowy w Wenecji jednak się odbędzie
Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Wenecji odbędzie się jeszcze w tym roku. Potwierdził to gubernator regionu. Wiadomo jednak, że nie wszystkie filmy, na które liczono, wezmą w nim udział.
» więcej
2020-05-23, godz. 17:06
Baltic Neopolis Orchestra zaprasza na finał cyklu "Domófek"
Od kilku tygodni Baltic Neopolis Orchestra towarzyszy melomanom w trudnym czasie pandemii swoimi tzw. "Domófkami", czyli cotygodniowymi koncertami ze swoich domów.
» więcej
2020-05-22, godz. 19:43
"Czas wartości" kolejnym filmem prezentowanym online przez kino Zamek
W piątek od godziny 17 do niedzieli do godz. 22 Zachodniopomorski Fundusz Filmowy Pomerania Film zaprasza na kolejny seans online. Tym razem prezentowany jest film Pawła Kulika i Michała Kulika zatytułowany "Czas wartości".
» więcej
2020-05-22, godz. 18:36
Konkurs na piosenkę o Szczecinie
Do 15 czerwca można zgłaszać swój utwór o Szczecinie w konkursie Music Szczecin Net.
» więcej
2020-05-22, godz. 10:47
Wspomnienie Moniki Szwai w niedzielny wieczór
Pisarka, dziennikarka, miłośniczka żeglarstwa i wyjątkowa szczecinianka. Specjalne wydarzenie poświęcone Monice Szwai organizuje szczecińska Stara Rzeźnia. To będzie już piąta edycja Szwajowej Niedzieli.
» więcej