Kawiarenka Muzyczna
Radio SzczecinRadio Szczecin » Kawiarenka Muzyczna

Maria Peradzyńska – flecistka, Tomasz Strahl – wiolonczelista, Andrzej Wierciński – pianista. Fot. [Materiały prasowe Międzynarodowego Festiwalu WIELCY TWÓRCY w Ukrainie. Projekt graficzny Piotr Wardziukiewicz]
Maria Peradzyńska – flecistka, Tomasz Strahl – wiolonczelista, Andrzej Wierciński – pianista. Fot. [Materiały prasowe Międzynarodowego Festiwalu WIELCY TWÓRCY w Ukrainie. Projekt graficzny Piotr Wardziukiewicz]
Trwa Międzynarodowy Festiwal Muzyczny WIELCY TWÓRCY w Ukrainie. Wczoraj, 9 września 2022 roku, licznie zgromadzona publiczność Lwowskiej Filharmonii Narodowej była świadkiem m.in. prawykonania Preludiów na fortepian patrona wydarzenia Romana Palestra.
Dzieła z 1954 roku doskonale zagrał pianista Andrzej Wierciński.

- To bardzo interesująca muzyka polegająca na tym, żeby słuchacz też wytężył swoją wyobraźnię. Kompozytor doznał wielu różnych tragicznych przeżyć, które doskonale słychać w jego muzyce, świetnie odzwierciedlił je w tych Preludiach – powiedział Wierciński.

Podczas wieczoru zabrzmiała też słynna „Elegia” Mykoli Łysenki w mistrzowskiej interpretacji Andrzeja Wiercińskiego (fortepian) i Marii Peradzyńskiej (flet).

- To melodia, która stała się też jakby takim symbolem, który pokazuje bohaterstwo Narodu Ukraińskiego, dlatego zdecydowaliśmy się zagrać ten utwór jako taki hymn – wyraz naszego szacunku i podziwu dla tych, którzy walczą w obronie Ukrainy – stwierdziła flecistka.

Po pełnej zadumy kompozycji na estradzie królowały utwory Fryderyka Chopina. Wiolonczelista Tomasz Strahl i pianista Andrzej Wierciński doskonale zagrali dzieła kameralne kompozytora. Niemniej świetnie wybrzmiały solowe kompozycje na fortepian wielkiego Fryderyka. Dodatkowo na finał wieczoru Artyści wybrali „Oblivion”. Jeden z najsłynniejszych utworów Astora Piazzolli muzycy – Peradzyńska, Strahl i Wierciński dedykowali dzielnie walczącym nie tylko o wolność swojej Ojczyzny Ukraińskim Bohaterom, oferując melomanom chwile niewysłowionej nostalgii i liryzmu.

- Wydaje mi się, że do Narodu Ukraińskiego dotarło to, że Polska chce im pomóc nie oczekując nic w zamian. Nigdy żadne wysiłki polityków, prezydentów, premierów nie dałyby takiego rezultatu, jak to, jak Polska wsparła Ukrainę. I muzyka jako język uniwersalny do tego się przyczyni, nasza polska muzyka, która jest naszą wielką siłą – podsumował prof. Tomasz Strahl.

Dziś, podczas kolejnego festiwalowego koncertu w Lwowskiej Filharmonii Narodowej odbędzie się recital fortepianowy Sławomira Wilka. Artysta przedstawi najnowszą swoją płytę kompaktową z utworami Sergieja Bortkiewicza.

Organizatorami Festiwalu są Stowarzyszenie Pierwszorzędnych Inicjatyw oraz Lwowska Filharmonia Narodowa we Lwowie. Partnerami przedsięwzięcia, m.in. Konsulat Generalny RP we Lwowie, Willa Lentza w Szczecinie, Muzeum Karola Szymanowskiego w Kropywnyckim, Polskie Radio Szczecin i Stowarzyszenie Autorów ZAiKS.

Festiwal dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Więcej o Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym WIELCY TWÓRCY we Lwowie w magazynie „Trochę Kultury”.

Zobacz także

2022-03-30, godz. 23:55 Zespół Voodoospad zagrał w Radiu Szczecin... [WIDEO, ZDJĘCIA] A była to "zgraja grajków grająca grywalne granie". » więcej 2022-03-29, godz. 21:38 Szczecińskie Requiem Krzysztofa Pendereckiego | In Memoriam | W hołdzie Krzysztofowi Pendereckiemu - jednemu z najwybitniejszych polskich kompozytorów, Willa Lentza w Szczecinie wydała we wtorek, w dniu pogrzebu Twórcy, książkę zatytułowaną „Szczecińskie Requiem Krzysztofa Pendereckiego |… » więcej 2022-03-29, godz. 20:05 W środę kolejny koncert w Radiu Szczecin. [WIDEO, ZDJĘCIA] Odbył się on w ramach cyklu [3x1]. » więcej 2022-03-29, godz. 08:32 Pożegnanie Krzysztofa Pendereckiego Świat muzyki pożegna jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów w historii Krzysztofa Pendereckiego. Artysta i pedagog odszedł 29 marca 2020 roku w wieku 86 lat, lecz z powodu pandemii uroczystości pogrzebowe odbędą się dopiero… » więcej 2022-03-28, godz. 10:36 Nie zabijaj. Światowa premiera kompozycji Elżbiety Sikory w Szczecinie [WIDEO, ZDJĘCIA] Elżbieta Sikora - słynna polska kompozytorka przyjechała z Francji do Filharmonii w Szczecinie na światową premierę swojego najnowszego dzieła. Tytuł utworu nawiązuje do szóstego przykazania tradycji talmudycznej: Nie zabijaj. » więcej 2022-03-27, godz. 20:00 Ukraińskie i polskie wątki 94. oscarowej gali [ZDJĘCIA] Oscary, najważniejsze wyróżnienia w dziedzinie kina trafią dzisiaj w ręce filmowców. Na statuetki liczą polscy twórcy, którzy już od kilku tygodni są w Los Angeles. » więcej 2022-03-26, godz. 20:11 Gloria Artis dla Danuty Kamińskiej - aktorki Teatru Lalek Pleciuga [ZDJĘCIA] Zbigniew Bogucki, wojewoda zachodniopomorski w imieniu ministra kultury i dziedzictwa narodowego, Piotra Glińskiego wręczył brązowy medal Gloria Artis Danucie Kamińskiej, aktorce Teatru Lalek Pleciuga. » więcej 2022-03-26, godz. 19:05 "Motyla noga!" w Pleciudze Gąsienica Zuza najbardziej na świecie pragnie dorosnąć. Chce być piękna i kolorowa, marzy o tym, by świat oglądać z góry. To historia, która została - i zostanie - opowiedziana w sztuce Agnieszki Kochanowskiej "Motyla noga!". » więcej 2022-03-26, godz. 17:47 Polski pianista Andrzej Wierciński z Grand Prix za oceanem [ZDJĘCIA] W kanadyjskim Toronto zakończył się Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny Red Music Competition. Wśród ponad stu młodych muzyków z całego świata najwyższy laur - Grand Prix otrzymał polski pianista Andrzej Wierciński. » więcej 2022-03-24, godz. 10:02 Polsko-ukraiński chór w Akademii Sztuki w Szczecinie W planach jest powołanie kilku grup wiekowych. Najbliższa próba już w czwartek o godz. 19:00. » więcej
96979899100101102