Kawiarenka Muzyczna
Radio SzczecinRadio Szczecin » Kawiarenka Muzyczna

Agnieszka Holland. Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Agnieszka Holland. Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Wybitna reżyserka filmowa Agnieszka Holland gościem Trafostacji Sztuki w Szczecinie. Spotkanie z nią było częścią programu wystawy Natalii Romik "Kryjówki. Architektura przetrwania".
Na ekspozycji jednym z dziewięciu prezentowanych przypadków kryjówek, gdzie ukrywali się podczas wojny Żydzi, są kanały Lwowa. Do szerszej świadomości dostały się dzięki filmowi Agnieszki Holland - "W ciemności".

Zrobiłam trzy filmy opowiadające o Holokauście, wszystkie z perspektywy zwykłych ludzi uwikłanych w historię - mówiła podczas spotkania Agnieszka Holland. - O Holokauście nie wolno nam zapomnieć - dodała reżyserka.

- To jest zdarzenie, które się nie skończyło i nieustannie się aktualizuje. Każde kolejne pokolenie inaczej na to patrzy. Też to, co się dzieje w Europie w tej chwili, co przypomina lata 30., zupełnie inaczej pozwala nam, nie tylko politycznie, ale tak ludzko, czy filozoficznie popatrzeć na doświadczenie Holokaustu. Wydaje mi się, że Holokaust jest nieustannym źródłem najistotniejszych pytań, na temat tego, do czego jesteśmy zdolni i kim jesteśmy - mówiła Holland.

Czy Holokaust czegoś nas nauczył?

- Holokaust był niewątpliwie taką szczepionką, która spowodowała, że Europa zupełnie przestraszyła się swojej własnej twarzy i zorganizowała się inaczej. Powstanie Unii Europejskiej to w dużym stopniu reakcja na drugą wojnę światową i na to, co stało się z Niemcami i co zrobili swoim bliźnim, innym ludziom, Żydom, Polakom - podkreślała reżyserka.

Wystawa "Kryjówki. Architektura przetrwania" dostępna jest w szczecińskiej Trafostacji Sztuki jeszcze do niedzieli.
Na ekspozycji jednym z dziewięciu prezentowanych przypadków kryjówek, gdzie ukrywali się podczas wojny Żydzi, są kanały Lwowa. Do szerszej świadomości dostały się dzięki filmowi Agnieszki Holland - "W ciemności".
Czy Holokaust czegoś nas nauczył?

Zobacz także

2023-02-12, godz. 15:10 Mały Książę po kurpiowsku [WIDEO] Jak brzmi Mały Książę po kurpiowsku? Postanowili to sprawdzić członkowie Związku Kurpiów i przetłumaczyli książkę na swój dialekt. » więcej 2023-02-10, godz. 21:17 Szczecinianie z nagrodami w Kalifornii. A konkretnie ich teledyski. » więcej 2023-02-10, godz. 09:23 Panek: wolę, by ktoś oceniał mnie poprzez to co robię Nie wiem czy jestem artystą, nie porównuję się do Witkacego - Tomasz Panek - rysownik, grafik, ilustrator, autor „Mało szczegółowego przewodnika po Szczecinie", był gościem "Rozmowy pod Krawatem". » więcej 2023-02-09, godz. 14:59 Prywatne historie na czerwonej wystawie [ZDJĘCIA] Wiele gatunków fotografii, zdjęcia wykonane w różnych technikach - a spoiwem jest kolor: szczeciński Fotoklub Zamek zaprasza w czwartek na godzinę 18 na wernisaż wystawy "Czerwony - historie indywidualne". » więcej 2023-02-09, godz. 11:39 "Dopaść Morawieckiego". Autor gościem Przystanku Historia w Szczecinie [WIDEO] Życie Kornela Morawieckiego na siedmiuset stronach - to nie laurka, a lustro, w którym odbija się postać buntownika, marzyciela, abnegata oskarżanego o terroryzm, a przez niektórych opozycjonistów o zdradę. » więcej 2023-02-07, godz. 08:54 W Bydgoszczy pogrzeb Leonarda Pietraszaka W południe w katedrze pod wezwaniem świętych Marcina i Mikołaja w Bydgoszczy rozpoczną się uroczystości pogrzebowe Leonarda Pietraszaka. » więcej 2023-02-06, godz. 08:35 Nagrody Grammy rozdane Statuetki Złotych Gramofonów przyznano 65. raz w historii. Impreza odbyła się w Los Angeles, a jej główną aktorką była amerykańska wokalistka Beyonce. » więcej 2023-02-05, godz. 09:55 Joanna Tylkowska-Drożdż owacyjne przyjęta w Willi Lentza [ZDJĘCIA] Kilkunastominutowymi owacjami na stojąco i bisem zakończył się wczorajszy koncert w Willi Lentza. Solistką wieczoru była wybitna sopranistka Joanna Tylkowska-Drożdż. Artystka zainaugurowała nowy cykl spotkań pt. „Ad Astra” ariami… » więcej 2023-02-04, godz. 12:38 Osioł z oskarowego "IO" mieszkał w polickiej zagrodzie Jeden z osiołków z filmu nominowanego do Oskara "IO" Jerzego Skolimowskiego przez kilka lat mieszkał niedaleko Polic. W zagrodzie Pana Roberta Cichockiego "Kuba" - bo tak ma na imię osiołek-aktor spędził cztery lata. » więcej 2023-02-03, godz. 16:12 Najlepsze kadry minionego roku na wystawie w szczecińskim muzeum [ZDJĘCIA] Wernisaż wystawy szczecińskich fotoreporterów - w Muzeum Techniki i Komunikacji przy ulicy Niemierzyńskiej pokazują swoje najlepsze kadry z minionych 12 miesięcy. » więcej
64656667686970