Sławę przyniosły mu głośne premiery w teatrach operowych na świecie, a także koncerty ze słynnymi orkiestrami, choćby m.in. z Londyńską i Szkocką BBC, Berlińską, czy Narodową w Los Angeles. W piątek Łukasz Borowicz – jeden z najbardziej cenionych polskich dyrygentów brawurowo poprowadził szczecińskich symfoników. Zabrzmiała rzadko wykonywana muzyka Grażyny Bacewicz i Ralpha Vaughan Williamsa.
Repertuar jest podstawą atrakcyjności wszystkich koncertów. Z Państwa orkiestrą można wykonać muzykę z każdej epoki, o czym przekonałem się choćby dziś – powiedział Łukasz Borowicz.
- Podczas naszych spotkań od lat prezentujemy utwory niestandardowe wymykające się prostym pomysłom na zasadzie, jak koncert symfoniczny, to jakaś znana symfonia. Bardzo się cieszę, że odwaga w kształtowaniu repertuaru jest jednym ze znaków rozpoznawczych orkiestry i Filharmonii na mapie nie tylko Polski, ale także daleko poza Polską – uzupełnił artysta.
Przedstawiliśmy poza dziełem Grażyny Baczewicz „Musica sinfonica in tre movimenti” nieczęsto graną „Sinfonię Antartica” angielskiego twórcy Ralpha Vaughan Williamsa, który niezwykle opisał w niej historię zdobywania bieguna przez Brytyjczyka Roberta Falcona Scotta. Niestety, skończyła się tragicznie – dodał dyrygent.
- To jest utwór, który mrozi. To zimno antarktyczne jest odmalowane tak sugestywnie, że ma się wrażenie, że tam się jest. No i z bohaterem tego utworu dzięki poezji, która zresztą była przekazana publiczności w postaci wyświetlanego tekstu, mieliśmy fantastyczną przygodę nie tylko ze szczecińskimi filharmonikami, ale także z Chórem Kameralnym Akademii Sztuki ze znakomitym solo, chodzi o śpiew bez słów – stwierdził Łukasz Borowicz.
Chór Kameralny Akademii Sztuki w Szczecinie przygotowała Barbara Halec, a partie solowe (sopran) w „Sinfonii Antartica” Ralpha Vaughan Williamsa wykonała Marta Bochenek.
Zobacz także
2021-10-16, godz. 08:23
Coraz bliżej rozstrzygnięcia w Konkursie Chopinowskim
Dwadzieścioro troje uczestników z 11 krajów, w tym sześciu Polaków, ma szansę na finał 18. Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego. Werdykt jurorów poznamy późnym wieczorem w Filharmonii Narodowej w Warszawie.
» więcej
2021-10-14, godz. 13:10
Jan Popis o poziomie 18. Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego
W Filharmonii Narodowej w Warszawie pianiści prezentują się w ramach przesłuchań trzeciego etapu Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego imienia Fryderyka Chopina.
» więcej
2021-10-14, godz. 09:01
Rusza trzeci etap 18. Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego
23 uczestników z 11 krajów, w tym 6 Polaków, zmierzy się w trzecim etapie 18. Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego.
» więcej
2021-10-13, godz. 08:46
XVIII Międzynarodowy Konkurs Chopinowski na półmetku [ZDJĘCIA]
W Filharmonii Narodowej zakończył się we wtorek II etap przesłuchań XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie.
» więcej
2021-10-13, godz. 08:05
Szczecin Film Festival 2021
Pokazy kilkudziesięciu polskich i zagranicznych produkcji filmowych, konkursy oraz spotkania ze znanymi twórcami... - rusza Szczecin Film Festival 2021.
» więcej
2021-10-12, godz. 06:01
Drugi etap Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego
45 pianistów z 14 krajów, w tym dziewięciu Polaków ma szansę na trzeci etap 18. Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego.
» więcej
2021-10-11, godz. 13:24
Koncert Grünebergowski w setną rocznicę urodzin Stanisława Lema [WIDEO, ZDJĘCIA]
Kompozycje Felixa Mendelssohna Bartholdy'ego, Georga Friedricha Händla i słynne tematy filmowe zabrzmiały w niedzielę w kościele św. Ducha w Szczcinie-Zdrojach.
» więcej
2021-10-10, godz. 13:35
"Igraszki Lema na temat Chopina" w cyklu Koncertów Grünebergowskich
Perły muzyki nie tylko klasycznej zabrzmią w niedzielę w kościele pw. św. Ducha w Szczecinie-Zdrojach w ramach cyklu Koncertów Grünebergowskich. Uczestniczący w wydarzeniu melomani włączą się m.in. w obchody 100. rocznicy urodzin…
» więcej
2021-10-09, godz. 17:49
XVIII Szczeciński Festiwal Muzyki Dawnej
Tegoroczne motto Festiwalu: Musica Mediterranea przywołuje tradycję kultury śródziemnomorskiej na przestrzeni wielu epok: od średniowiecznych pieśni pielgrzymów poprzez śpiew bizantyjski, renesansowe i manierystyczne tradycje związków…
» więcej
2021-10-09, godz. 13:07
Koncert muzyki Marka Jasińskiego w Operze na Zamku [ZDJĘCIA]
Długimi brawami nagradzano w piątek - w Operze na Zamku w Szczecinie - artystów koncertu poświęconego przedwcześnie zmarłemu kompozytorowi Markowi Jasińskiemu.
» więcej