Owacjami na stojąco i bisem zakończył się wczoraj Festiwal Muzyczny „Koncerty Grünebergowskie” 2022.
Wieczór zainaugurował obchody dwudziestej rocznicy śmierci Profesora Jana Szyrockiego i 15-lecia istnienia Chóru Męskiego „Słowiki 60” Jego imienia, który wystąpił z grającą na organach Julitą Nohanowicz.
Podczas wydarzenia jury jednogłośnie przyznało Nagrodę Grand Prix Stowarzyszenia Artystów Wykonawców Utworów Muzycznych i Słowno-Muzycznych – SAWP Chórowi „Słowiki 60” pod dyrekcją prof. Ryszarda Handke, za najlepsze wykonanie polskich kompozycji na tym Festiwalu.
Jury w protokole zaznaczyło m.in., że jest usatysfakcjonowane także tym, iż mogło przyznać tę cenną Nagrodę Zespołowi stworzonemu przez dojrzałych wokalistów, którym miłość do muzyki zaszczepił Mistrz nad Mistrzami, śp. Profesor Jan Szyrocki. Możliwość słuchania koncertu z udziałem chóru, charakteryzującego się pełnym profesjonalizmem, niezwykłą muzykalnością, operującego doskonałą emisją, dykcją, wyczuciem stylu wykonywanych utworów, była dla uczestników imprezy, a także Jurorów ogromnym przeżyciem i zaszczytem.
Zaczęliśmy śpiewać kilkadziesiąt lat temu w Chórze Chłopięcym „Słowiki” jeszcze pod dyrekcją Jana Szyrockiego – powiedział dyrygent nagrodzonego zespołu, prof. Ryszard Handke.
- Jak to mówi przysłowie „Czego się Jaś nauczył, to i Jan będzie umiał”. To, że zostaliśmy wyszkoleni pod batutą Mistrza i doprowadzeni do takiego poziomu techniki wokalnej i rozumienia w ogóle muzyki, zaowocowało tym, że możemy odnosić sukcesy. Dzisiejszy sukces jest dla mnie tak wielkim zaskoczeniem, bo wiem, że tu występowało wiele zacnych chórów. Tym bardziej mamy ogromną satysfakcję, że nasza praca, ten wysiłek i to kilkudziesięcioletnie zamiłowanie do śpiewu, zostało tutaj właśnie tak znacząco wyróżnione – uzupełnił prof. Handke.
Nie wyobrażamy sobie, żeby nie kontynuować dzieła Jana – dodał Wojciech Borguński, prezes Chóru.
- Generalnie spotykamy się po to, żeby śpiewać, śpiewać i śpiewać, bo Jan tak chciał - Jan Szyrocki. Jasiu, dziękujemy Ci bardzo – podsumował Borguński.
Uroczysty koncert współfinansowany przez Gminę Miasto Szczecin odbył się w kościele pw. św. Ducha w Szczecinie-Zdrojach.
Zobacz także
2021-12-18, godz. 13:29
Filharmonia w Szczecinie w hołdzie ofiarom Grudnia’70 [ZDJĘCIA]
Dwoma bisami i owacjami na stojąco zakończył się wczoraj w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie koncert piosenek o wolności Jacka Kaczmarskiego. Wieczór zorganizowano z okazji 51. rocznicy wydarzeń Grudnia’70.
» więcej
2021-12-18, godz. 11:37
Muzyka cerkiewna w Pleciudze
Muzyka cerkiewna zabrzmi w sobotę w Teatrze Lalek "Pleciuga" podczas bożonarodzeniowego koncertu.
» więcej
2021-12-18, godz. 08:46
Odnajduje zaskakujące historie piosenek. Otrzymał "kryształowe pióro"
Rafał Podraza odebrał w piątek wieczorem z rąk Mieczysława Jureckiego Kryształowe pióro, nagrodę Związku Autorów i Kompozytorów ZAKR.
» więcej
2021-12-17, godz. 15:10
Piosenki Jacka Kaczmarskiego o wolności w złotej sali Filharmonii
„Mury”, „Bajka”, „Pochodnie” i „Nasza klasa" - to tylko niektóre piosenki Jacka Kaczmarskiego, które zabrzmią dziś w złotej sali Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie.
» więcej
2021-12-16, godz. 19:58
Opera przygotowuje się do jubileuszu 65-lecia
Opera na Zamku przygotowuje się do swojego jubileuszu. W styczniu 1957 roku odbyła się pierwsza premiera sceny muzycznej Szczecina. Była to "Kraina uśmiechu" Franciszka Lehara.
» więcej
2021-12-14, godz. 17:39
Owacje na stojąco dla znakomitego TRIA Kulka, Strahl, Wierciński [ZDJĘCIA]
W poniedziałek, 13 grudnia 2021 roku, w Willi Lentza odbył się koncert TRIA Konstanty Andrzej Kulka, Tomasz Strahl i Andrzej Wierciński. Muzycy przedstawili między innymi jedyny utwór Fryderyka Chopina napisany na skrzypce, wiolonczelę…
» więcej
2021-12-14, godz. 16:59
Tadeusz Ross nie żyje
Zmarł Tadeusz Ross - były aktor i polityk. W przeszłości był związany z Polskim Radiem.
» więcej
2021-12-13, godz. 17:44
TRIO Konstanty Andrzej Kulka, Tomasz Strahl, Andrzej Wierciński – jedyny koncert w Szczecinie [WIDEO, ZDJĘCIA]
Znakomici artyści Konstanty Andrzej Kulka, Tomasz Strahl i Andrzej Wierciński przedstawią w Szczecinie jedyny utwór Fryderyka Chopina napisany na skrzypce, wiolonczelę i fortepian dedykowany księciu generałowi lejtnantowi Antoniemu…
» więcej
2021-12-13, godz. 10:04
"Dziwny jest ten świat" w interpretacji Chóru Akademii Morskiej [WIDEO]
Chór Akademii Morskiej w Szczecinie pod dyrekcją Sylwii Fabiańczyk-Makuch z okazji 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce przygotował własną interpretację kultowego utworu Czesława Niemena "Dziwny jest ten świat".
» więcej
2021-12-12, godz. 13:58
Nagroda Literacka dla Autorki Gryfia przyznana
Laureatką Nagrody Literackiej dla Autorki "Gryfia" '21 została Zyta Rudzka za książkę "Tkanki miękkie". W sobotę wieczorem w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbyła się gala wręczenia nagrody organizowanej przez "Kurier Szcz…
» więcej