Owacjami na stojąco i bisem zakończył się wczoraj Festiwal Muzyczny „Koncerty Grünebergowskie” 2022.
Wieczór zainaugurował obchody dwudziestej rocznicy śmierci Profesora Jana Szyrockiego i 15-lecia istnienia Chóru Męskiego „Słowiki 60” Jego imienia, który wystąpił z grającą na organach Julitą Nohanowicz.
Podczas wydarzenia jury jednogłośnie przyznało Nagrodę Grand Prix Stowarzyszenia Artystów Wykonawców Utworów Muzycznych i Słowno-Muzycznych – SAWP Chórowi „Słowiki 60” pod dyrekcją prof. Ryszarda Handke, za najlepsze wykonanie polskich kompozycji na tym Festiwalu.
Jury w protokole zaznaczyło m.in., że jest usatysfakcjonowane także tym, iż mogło przyznać tę cenną Nagrodę Zespołowi stworzonemu przez dojrzałych wokalistów, którym miłość do muzyki zaszczepił Mistrz nad Mistrzami, śp. Profesor Jan Szyrocki. Możliwość słuchania koncertu z udziałem chóru, charakteryzującego się pełnym profesjonalizmem, niezwykłą muzykalnością, operującego doskonałą emisją, dykcją, wyczuciem stylu wykonywanych utworów, była dla uczestników imprezy, a także Jurorów ogromnym przeżyciem i zaszczytem.
Zaczęliśmy śpiewać kilkadziesiąt lat temu w Chórze Chłopięcym „Słowiki” jeszcze pod dyrekcją Jana Szyrockiego – powiedział dyrygent nagrodzonego zespołu, prof. Ryszard Handke.
- Jak to mówi przysłowie „Czego się Jaś nauczył, to i Jan będzie umiał”. To, że zostaliśmy wyszkoleni pod batutą Mistrza i doprowadzeni do takiego poziomu techniki wokalnej i rozumienia w ogóle muzyki, zaowocowało tym, że możemy odnosić sukcesy. Dzisiejszy sukces jest dla mnie tak wielkim zaskoczeniem, bo wiem, że tu występowało wiele zacnych chórów. Tym bardziej mamy ogromną satysfakcję, że nasza praca, ten wysiłek i to kilkudziesięcioletnie zamiłowanie do śpiewu, zostało tutaj właśnie tak znacząco wyróżnione – uzupełnił prof. Handke.
Nie wyobrażamy sobie, żeby nie kontynuować dzieła Jana – dodał Wojciech Borguński, prezes Chóru.
- Generalnie spotykamy się po to, żeby śpiewać, śpiewać i śpiewać, bo Jan tak chciał - Jan Szyrocki. Jasiu, dziękujemy Ci bardzo – podsumował Borguński.
Uroczysty koncert współfinansowany przez Gminę Miasto Szczecin odbył się w kościele pw. św. Ducha w Szczecinie-Zdrojach.
Zobacz także
2021-03-19, godz. 20:00
„West Side Sinfonietta” nominowana do Fryderyków [ZDJĘCIA]
Orkiestra „West Side Sinfonietta” stworzona przez szczecińskich i wrocławskich muzyków, otrzymała nominację do nagrody muzycznej „Fryderyk” w kategorii Album roku muzyka koncertująca.
» więcej
2021-03-19, godz. 18:59
Klucz do poezji w Operze na Zamku
W związku z zaplanowanymi od soboty obostrzeniami i zamknięciem teatrów, Opera na Zamku przeniosła na piątek recital "Klucz do poezji" zaplanowany na początek wiosny.
» więcej
2021-03-19, godz. 15:54
Koncert finałowy Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego
W piątek poznamy laureatów I Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego im. Mieczysława Karłowicza. W złotej sali Filharmonii w Szczecinie zabrzmi sześć utworów wyłonionych ze 176. prac kompozytorskich z całego świata.
» więcej
2021-03-16, godz. 18:44
Historia ostatnich 75 lat Szczecina na Zamku Książąt Pomorskich [WIDEO, ZDJĘCIA]
Od wtorku w Zamku Książąt Pomorskich jest dostępna niezwykła wystawa. To historia ostatnich 75 lat naszego miasta.
» więcej
2021-03-15, godz. 07:37
W Los Angeles rozdano nagrody Grammy. Jedna artystka przeszła do historii
Grammy to najważniejsze wyróżnienia w dziedzinie szeroko pojętej muzyki. Minionej nocy w Los Angeles rozdano je 63. raz w historii. W kronikach tego wydarzenia szczególnie zapisała się Beyonce.
» więcej
2021-03-14, godz. 09:37
"Kongres Futurologiczny" Stanisława Lema we Współczesnym
Na deskach Teatru Współczesnego w Szczecinie odbyła się w sobotę wieczorem premiera "Kongresu futurologicznego". Spektakl inspirowany jest opowiadaniem Stanisława Lema.
» więcej
2021-03-12, godz. 08:57
Trio Penderecki w rocznicę śmierci Mistrza [ZDJĘCIA]
Rok temu polska kultura straciła jednego z najwybitniejszych kompozytorów, którego twórczość miała istotny wpływ na muzykę XX i XXI wieku. 29 marca 2020 zmarł Krzysztof Penderecki.
» więcej
2021-03-10, godz. 18:35
Nowa monografia Zamku Książąt Pomorskich już dostępna [ZDJĘCIA]
Od środy dostępna jest nowa monografia Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. Tom "Karty z dziejów zamku książęcego w Szczecinie" poświęcony jest w całości architekturze zabytku.
» więcej
2021-03-09, godz. 18:28
Nowe logo EduFilharmonii wybrane
Ponad stu młodych artystów wzięło udział w konkursie plastycznym, którego celem było stworzenie nowego logo EduFilharmonii.
» więcej
2021-03-09, godz. 18:16
Przegląd powojennej sztuki polskiej w Muzeum Narodowym [ZDJĘCIA]
Wiele dzieł sztuki znajdujących się w powojennej kolekcji Muzeum Narodowego w Szczecinie, znalazło się tam z powodu nie tylko wartości artystycznej, lecz często ideowej. Ich zakup wspierał bowiem propagandę Ziem Odzyskanych.
» więcej