Burzą braw i bisem zakończył się wczorajszy koncert w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie.
Na scenie Złotej Sali zabrzmiało jedno z największych arcydzieł muzyki klasycznej – monumentalne Oratorium na Boże Narodzenie BWV 248 Jana Sebastiana Bacha.
Przedstawiliśmy pierwszą, piąta i szóstą kantatę tego dzieła. Ostatnia była napisana na Święto Trzech Króli – powiedział prof. Andrzej Kosendiak, dyrygent.
- Ja się cieszę, że w Polsce coraz częściej z okazji Świąt gramy muzykę Bacha, nie tylko kolędy, które bardzo kocham i piękne są, i śpiewam je w domu z rodziną, ale również dzieła Jana Sebastiana Bacha. To jest szczyt arcydzieła światowej muzyki w sposób niezwykły czczące, wielbiące wydarzenie, jakim było narodzenie Chrystusa w Betlejem – uzupełnił profesor.
Jestem ogromnie szczęśliwy, że usłyszeli Państwo ten utwór w wykonaniu wspaniałych solistów w składzie międzynarodowym z artystami Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu – dodał dyrygent.
- Nie musimy się do niczego przekonywać. Mamy bardzo podobną wizję tej muzyki, więc jest to wielka przyjemność pracować z nimi i przekazywać publiczności wszystko to, co w tej muzyce jest wspaniałego. Tak właśnie również było w Szczecinie – podsumował prof. Andrzej Kosendiak.
Oratorium Jana Sebastiana Bacha powstało w 1734 roku – w czasie, gdy kompozytor pełnił funkcję kantora w lipskim kościele św. Tomasza, natomiast prawykonanie, na przełomie 1734 i 1735 roku.
Wykonawcy
• Wrocławska Orkiestra Barokowa (kierownictwo artystyczne Jarosław Thiel)
• Chór Chłopięcy Narodowego Forum Muzyki (kierownictwo artystyczne Małgorzata Podzielny)
• Chór Narodowego Forum Muzyki (kierownictwo artystyczne Lionel Sow)
• Aleksandra Turalska – sopran
• Piotr Olech – kontratenor
• Vojtěch Semerád – tenor
• Tomáš Král – baryton
• Andrzej Kosendiak – dyrygent
Program
Johann Sebastian Bach – Oratorium na Boże Narodzenie BWV 248
• Jauchzet, frohlocket, auf, preiset die Tage – kantata BWV 248/1
• Ehre sei dir, Gott, gesungen – kantata BWV 248/5
• Herr, wenn die stolzen Feinde schnauben – kantata BWV 248/6
Zobacz także
2021-11-14, godz. 08:29
My Fair Lady w Operze na Zamku
My Fair Lady z librettem Alana Jaya Lernera oraz muzyką Fredericka Loewe to jeden z najbardziej znanych i kasowych musicali na świecie. Światowa premiera odbyła się w 1956 roku na Broadwayu, w Polsce na deski musical trafił osiem lat…
» więcej
2021-11-13, godz. 18:13
W Pleciudze prapremiera spektaklu pt. "Tu rządzą lalki"
Spektakl pt. "Tu rządzą lalki", to pełen absurdalnego humoru projekt, w którym znalazło się kilkanaście piosenek, napisanych przez najlepszych polskich tekściarzy i dramaturgów.
» więcej
2021-11-13, godz. 16:34
Muzyczna partyzantka przeciw reżimowi Łukaszenki [WIDEO, ZDJĘCIA]
Koncertują anonimowo. Artyści Wolnego Chóru Białorusi zaśpiewali w piątek w holu Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. Ich występ uderzał w białoruski reżim rządów Łukaszenki.
» więcej
2021-11-13, godz. 12:19
"Karłowicz Recomposed" w złotej sali Filharmonii [WIDEO, ZDJĘCIA]
Burzliwe brawa i bis zamknęły w piątek w złotej sali Filharmonii w Szczecinie koncert wiodącego polskiego zespołu jazzowego Atom String Quartet i Szczecin Philharmonic Wind Quartet. Podczas wieczoru zabrzmiały pieśni Mieczysława …
» więcej
2021-11-12, godz. 17:09
Pieśni Karłowicza w opracowaniu Atom String Quartet w Filharmonii [ZDJĘCIA]
Pieśni Mieczysława Karłowicza zabrzmią w piątek w złotej sali Filharmonii w Szczecinie.
» więcej
2021-11-12, godz. 10:19
Historia Szczecina w Sejmie
Wystawę o Szczecinie będzie można obejrzeć w Sejmie. Jak zapowiada jej autor dr Wojciech Lizak, pokazuje ona historię miasta w zupełnie inny sposób.
» więcej
2021-11-12, godz. 07:12
Wolny Chór z Białorusi w Szczecinie
Jedyny taki chór na świecie. W holu Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie wystąpi w piątek Wolny Chór z Białorusi. Powstał w 2020 roku jako forma protestu przeciwko sfałszowanym przez Łukaszenkę wyborom.
» więcej
2021-11-11, godz. 17:53
Agata Gołemberska gościem Radia Szczecin
Szczecińska wokalistka, kompozytorka i producentka promowała u nas swoją nową epkę "Pryzmat", wydaną nakładem wytwórni Kayax.
» więcej
2021-11-11, godz. 13:00
Hymn ma sześć zwrotek, a nie cztery
Tę pieśń zna każdy Polak. Dokładna data i okoliczności napisania oraz pierwszego wykonania Hymnu „Jeszcze Polska nie zginęła” nie są pewne. Do dziś pozostają przedmiotem sporów wśród historyków.
» więcej
2021-11-10, godz. 13:05
Z Konkursu Chopinowskiego do Szczecina. Jakub Kuszlik w Filharmonii [ZDJĘCIA]
Dwoma bisami i owacjami na stojąco zakończył się we wtorek w złotej sali Filharmonii w Szczecinie recital Jakuba Kuszlika - zdobywcy IV miejsca 18. Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie.
» więcej