Burzą braw i bisem zakończył się wczorajszy koncert w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie.
Na scenie Złotej Sali zabrzmiało jedno z największych arcydzieł muzyki klasycznej – monumentalne Oratorium na Boże Narodzenie BWV 248 Jana Sebastiana Bacha.
Przedstawiliśmy pierwszą, piąta i szóstą kantatę tego dzieła. Ostatnia była napisana na Święto Trzech Króli – powiedział prof. Andrzej Kosendiak, dyrygent.
- Ja się cieszę, że w Polsce coraz częściej z okazji Świąt gramy muzykę Bacha, nie tylko kolędy, które bardzo kocham i piękne są, i śpiewam je w domu z rodziną, ale również dzieła Jana Sebastiana Bacha. To jest szczyt arcydzieła światowej muzyki w sposób niezwykły czczące, wielbiące wydarzenie, jakim było narodzenie Chrystusa w Betlejem – uzupełnił profesor.
Jestem ogromnie szczęśliwy, że usłyszeli Państwo ten utwór w wykonaniu wspaniałych solistów w składzie międzynarodowym z artystami Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu – dodał dyrygent.
- Nie musimy się do niczego przekonywać. Mamy bardzo podobną wizję tej muzyki, więc jest to wielka przyjemność pracować z nimi i przekazywać publiczności wszystko to, co w tej muzyce jest wspaniałego. Tak właśnie również było w Szczecinie – podsumował prof. Andrzej Kosendiak.
Oratorium Jana Sebastiana Bacha powstało w 1734 roku – w czasie, gdy kompozytor pełnił funkcję kantora w lipskim kościele św. Tomasza, natomiast prawykonanie, na przełomie 1734 i 1735 roku.
Wykonawcy
• Wrocławska Orkiestra Barokowa (kierownictwo artystyczne Jarosław Thiel)
• Chór Chłopięcy Narodowego Forum Muzyki (kierownictwo artystyczne Małgorzata Podzielny)
• Chór Narodowego Forum Muzyki (kierownictwo artystyczne Lionel Sow)
• Aleksandra Turalska – sopran
• Piotr Olech – kontratenor
• Vojtěch Semerád – tenor
• Tomáš Král – baryton
• Andrzej Kosendiak – dyrygent
Program
Johann Sebastian Bach – Oratorium na Boże Narodzenie BWV 248
• Jauchzet, frohlocket, auf, preiset die Tage – kantata BWV 248/1
• Ehre sei dir, Gott, gesungen – kantata BWV 248/5
• Herr, wenn die stolzen Feinde schnauben – kantata BWV 248/6
Zobacz także
2019-10-19, godz. 19:39
Łemkowszczyzna w "Cieniach zapomnianych kultur"
W Kołbaczu po raz 12 rozpoczęły się "Cienie zapomnianych kultur". Jest to cykl wydarzeń, które odbywają się w atmosferze XIII-wiecznego kościoła cysterskiego.
» więcej
2019-10-19, godz. 16:27
Polskie dyktando w Moskwie
W sobotę w Moskwie ponad 250 osób pisało dyktando z języka polskiego. To już dziewiąta edycja sprawdzianu i jednocześnie wspólnej zabawy, która promuje polską kulturę.
» więcej
2019-10-17, godz. 09:44
W Myśliborzu najbliższe dni ze SMAK-iem
SMAK w Myśliborzu w czwartek rozpocznie się po raz 40. To Ogólnopolskie Spotkania Młodych Autorów i Kompozytorów Piosenki "SMAK" im. Jonasza Kofty w Myśliborzu, których główną ideą jest poszukiwanie młodych talentów: pisarskich…
» więcej
2019-10-16, godz. 21:10
Polak zdobywcą muzycznego Oscara
Polak zdobywcą Gramophone Classical Music Award, nazywanego "muzycznym Oscarem". Jakub Józef Orlinski, polski śpiewak - kontratenor, zwyciężył w kategorii "młody artysta". Odebrał nagrodę podczas gali w Londynie.
» więcej
2019-10-15, godz. 14:35
Wernisaż: Kobiety w walce o niepodległość Polski [ZDJĘCIA]
"Kobiety w walce o niepodległość Polski" - to tytuł wystawy jaką od wtorku można oglądać w Centrum Dialogu Przełomy w Szczecinie.
» więcej
2019-10-15, godz. 13:09
Zakończył się remont Pałacu Czartoryskich
Po dziewięciu latach zakończył się remont w Pałacu Książąt Czartoryskich w Krakowie. Muzeum Narodowe zakończyło prace budowlane i ma już dokumenty od poszczególnych urzędów potrzebne do uzyskania zgody na użytkowanie.
» więcej
2019-10-15, godz. 12:35
Laureatki Bookera o swoim wyróżnieniu
Margaret Atwood mówi o "zaskoczeniu" i "skrępowaniu", Bernardine Evaristo ma nadzieję, że to początek szerszego trendu w literaturze. Laureatki tegorocznej nagrody Bookera - najważniejszego wyróżnienia literackiego na Wyspach - skomentowały…
» więcej
2019-10-12, godz. 13:08
Piotr Moss świętuje złoty jubileusz twórczy w Szczecinie
Piotr Moss, kawaler francuskiego Orderu Sztuki i Literatury „Chevalier dans l’ordre des Arts et des Lettres” świętował w Szczecinie jubileusz 50-lecia pracy twórczej i 70-lecia urodzin.
» więcej
2019-10-12, godz. 11:54
Kraków uczci przyznanie literackiej nagrody Nobla Oldze Tokarczuk
Władze Krakowa w oryginalny sposób uczczą przyznanie literackiej nagrody Nobla Oldze Tokarczuk. W nowohuckich Kujawach powstanie las o nazwie "Prawiek", którego nazwa bezpośrednio nawiązuje do jednej z książek pisarki - "Prawiek i…
» więcej
2019-10-12, godz. 08:33
Galeria Kapitańska w Szczecinie ma 10 lat [ZDJĘCIA]
Miejsce wystawiennicze powstało w pełnych uroku, zmodernizowanych pomieszczeniach piwnicznych w budynku przy ulicy Kapitańskiej w Szczecinie.
» więcej