Opera barokowa „Orfeusz i Eurydyka” Christopha Willibalda Glucka (1714-1787) zabrzmi dziś w Szczecinie. Na scenie Złotej Sali Filharmonii w roli Orfeusza wystąpi Jakub Józef Orliński – bezsprzecznie jeden z najwybitniejszych współczesnych kontratenorów.
Zdaniem krytyków najbardziej prestiżowych magazynów operowych po obu stronach półkuli to jeden z najdoskonalszych artystów operowych świata określany także jako milenijny kontratenor. O Orlińskiego walczą tak renomowane teatry operowe oraz sceny koncertowe jak m.in. Carnegie Hall, Lincoln Center, Metropolitan Opera w Nowym Jorku, Opéra de Lyon, Staatsoper Unter den Linden w Berlinie, Los Angeles’ Disney Hall czy Opernhaus Zürich i wiele, wiele innych.
Jest niekwestionowanym triumfatorem wielu konkursów wokalnych i tancerzem uwielbiającym breakdance, modelem oraz akrobatą, laureatem niepoliczalnej liczby nagród za granicą, w Polsce m.in. Paszportu Polityki.
- To fantastyczne, że publiczność nie szczędzi mi braw na całym świecie. Na pewno przychodzi na moje koncerty m.in. ze względu na rzadko wykonywany przeze mnie repertuar dla wysokich głosów męskich – powiedział Jakub Józef Orliński.
- Jestem kontratenorem mocno altowym, tylko mój głos brzmi dość wysoko. Za pomocą tego głosu i techniki falsetowej wiem, że jestem w stanie przekazać jakieś treści i jakieś emocje, co jest najważniejsze – uzupełnił śpiewak. - Scena, to mój żywioł – dodał.
- W każdej roli, szczególnie barokowej muzyki odnajduję bardzo dużo siebie. Też ta muzyka, zwłaszcza z opery „Orfeusz i Eurydyka” Glucka jest napisana tak świetnie, a muzycy potrafią wydobyć z niej tak wiele emocji, że nawet nie trzeba się na tym znać, żeby to zrozumieć i to jest wspaniałe. Piękna sala, rewelacyjna akustyka, to będzie premiera na żywo, „Orfeusz i Eurydyka”. Zapraszam – Jakub Józef Orliński.
Artyście towarzyszyć będzie mezzosopranistka Natalia Kawałek z Teatru Wielkiego –Opery Narodowej w Warszawie, sopranistka Sylwia Stępień z Warszawskiej Opery Kameralnej oraz słynna Orkiestra Il Giardino d’Amore specjalizująca się w interpretacjach muzyki baroku pod batutą założyciela zespołu i jego głównego dyrygenta – maestro Stefana Plewniaka.
Początek wieczoru o godzinie 19.
Program
Christoph Willibald Gluck – Opera „Orfeusz i Eurydyka”
Wykonawcy
• Jakub Józef Orliński – kontratenor (Orfeusz)
• Natalia Kawałek – mezzosopran (Eurydyka)
• Sylwia Stępień – sopran (Amor)
• Orkiestra Il Giardino d'Amore
• Stefan Plewniak – dyrygent
Zobacz także
2020-02-26, godz. 19:29
Maja Komorowska nagrodzona za Osiągnięcia Życia
Aktorka Maja Komorowska dostała Polską Nagrodę Filmową za Osiągnięcia Życia. Pierwszą laureatkę Orłów 2020 ogłoszono podczas spotkania z nominowanymi.
» więcej
2020-02-25, godz. 20:07
Przechodzili, po prostu. I wpadli... [WIDEO, ZDJĘCIA]
Na szczęście bez ministra.
» więcej
2020-02-25, godz. 18:45
Jubileusz Pałacu Młodzieży. Wystawa w Książnicy Pomorskiej
70-lecie działalności świętuje Pałac Młodzieży w Szczecinie. Z tej okazji we wtorek w Sali pod Piramidą Książnicy Pomorskiej otwarto wystawę prac artystycznych, które powstawały w pracowniach instytucji.
» więcej
2020-02-25, godz. 07:12
Obchody 70-lecia Pałacu Młodzieży
Bawił, uczył i wychowywał wiele pokoleń szczecinian, a teraz świętuje swoje 70-lecie. Pałac Młodzieży rozpoczyna huczne obchody swojego jubileuszu.
» więcej
2020-02-22, godz. 16:16
Twórczość Cohena w Piwnicy przy Krypcie
Na spotkanie z twórczością wybitnego kanadyjskiego pieśniarza i poety Leonarda Cohena zaprasza Piwnica przy Krypcie Zamku Książąt Pomorskich.
» więcej
2020-02-22, godz. 08:57
"To jest taki człowiek jak cukierek". Benefis Andrzeja Szpaka
Były wspomnienia, piosenki i sporo gości - w Szczecińskiej Agencji Artystycznej odbył się benefis Andrzeja Szpaka.
» więcej
2020-02-21, godz. 17:22
Prestiżowe amerykańskie wydawnictwo naukowe wydało doktorat gryfinianki [ZDJĘCIA]
Gryfinianka Agata Frymus wydała swój doktorat w prestiżowym amerykańskim wydawnictwie naukowym w New Jersey - Rutgers University Press. To rezultat jej kilkuletniej pracy na Uniwersytecie York w Anglii.
» więcej
2020-02-21, godz. 07:25
"Muzyczny Szczecin lat 60-tych". Szczecin kolebką Bigbitu
Szczecin lat 60-tych XX wieku nazywano kolebką polskiego big-bit-u. To tu swoja karierę rozwinęli Czerwono-Czarni, to stąd były Filipinki, i tu odbywał się Festiwal Młodych Talentów.
» więcej
2020-02-19, godz. 08:02
Jubileusz Czarnego Kota Rudego
Premierą "Przechowalni pod dziurawym parasolem" rozpoczęły się XXIII Urodziny Czarnego Kota Rudego, czyli sceny kabaretowej Teatru Polskiego w Szczecinie.
» więcej
2020-02-18, godz. 17:52
Projekty rzeźb z przestrzeni publicznej miasta w Muzeum Narodowym [ZDJĘCIA]
18 prac z kolekcji rodziny Lewińskich trafiło do zbiorów Muzeum Narodowego w Szczecinie.
» więcej