Opera barokowa „Orfeusz i Eurydyka” Christopha Willibalda Glucka (1714-1787) zabrzmi dziś w Szczecinie. Na scenie Złotej Sali Filharmonii w roli Orfeusza wystąpi Jakub Józef Orliński – bezsprzecznie jeden z najwybitniejszych współczesnych kontratenorów.
Zdaniem krytyków najbardziej prestiżowych magazynów operowych po obu stronach półkuli to jeden z najdoskonalszych artystów operowych świata określany także jako milenijny kontratenor. O Orlińskiego walczą tak renomowane teatry operowe oraz sceny koncertowe jak m.in. Carnegie Hall, Lincoln Center, Metropolitan Opera w Nowym Jorku, Opéra de Lyon, Staatsoper Unter den Linden w Berlinie, Los Angeles’ Disney Hall czy Opernhaus Zürich i wiele, wiele innych.
Jest niekwestionowanym triumfatorem wielu konkursów wokalnych i tancerzem uwielbiającym breakdance, modelem oraz akrobatą, laureatem niepoliczalnej liczby nagród za granicą, w Polsce m.in. Paszportu Polityki.
- To fantastyczne, że publiczność nie szczędzi mi braw na całym świecie. Na pewno przychodzi na moje koncerty m.in. ze względu na rzadko wykonywany przeze mnie repertuar dla wysokich głosów męskich – powiedział Jakub Józef Orliński.
- Jestem kontratenorem mocno altowym, tylko mój głos brzmi dość wysoko. Za pomocą tego głosu i techniki falsetowej wiem, że jestem w stanie przekazać jakieś treści i jakieś emocje, co jest najważniejsze – uzupełnił śpiewak. - Scena, to mój żywioł – dodał.
- W każdej roli, szczególnie barokowej muzyki odnajduję bardzo dużo siebie. Też ta muzyka, zwłaszcza z opery „Orfeusz i Eurydyka” Glucka jest napisana tak świetnie, a muzycy potrafią wydobyć z niej tak wiele emocji, że nawet nie trzeba się na tym znać, żeby to zrozumieć i to jest wspaniałe. Piękna sala, rewelacyjna akustyka, to będzie premiera na żywo, „Orfeusz i Eurydyka”. Zapraszam – Jakub Józef Orliński.
Artyście towarzyszyć będzie mezzosopranistka Natalia Kawałek z Teatru Wielkiego –Opery Narodowej w Warszawie, sopranistka Sylwia Stępień z Warszawskiej Opery Kameralnej oraz słynna Orkiestra Il Giardino d’Amore specjalizująca się w interpretacjach muzyki baroku pod batutą założyciela zespołu i jego głównego dyrygenta – maestro Stefana Plewniaka.
Początek wieczoru o godzinie 19.
Program
Christoph Willibald Gluck – Opera „Orfeusz i Eurydyka”
Wykonawcy
• Jakub Józef Orliński – kontratenor (Orfeusz)
• Natalia Kawałek – mezzosopran (Eurydyka)
• Sylwia Stępień – sopran (Amor)
• Orkiestra Il Giardino d'Amore
• Stefan Plewniak – dyrygent
Zobacz także
2023-04-18, godz. 09:07
Zespół Pieśni i Tańca PUM poszukuje tancerzy
To najmłodszy taki zespół w regionie i choć działa prężnie, to poszukuje nowych członków.
» więcej
2023-04-15, godz. 14:01
Wspomnienie o Arkadiuszu Gacparskim. Minęła 10. rocznica śmierci artysty [WIDEO, ZDJĘCIA]
Karykatury i portrety Maryli Rodowicz, Artura Barcisia, Jana Borysewicza, Krzysztofa Cugowskiego, Gustawa Holoubka, Krzysztofa Krawczyka, Stanisława Soyki i wielu innych. W piątek w Książnicy Pomorskiej w Szczecinie, w 10. rocznicę śmierci…
» więcej
2023-04-15, godz. 10:45
Orkiestracje Piotra Mossa pieśni Carla Loewego i Emilie Mayer. Światowe prawykonanie w Filharmonii w Szczecinie [ZDJĘCIA]
Dwoje największych XIX wiecznych kompozytorów szczecińskich na jednej scenie w tym samym czasie. Utwory mistrza Carla Loewego (1796-1869) i jego niezwykle zdolnej uczennicy Emilie Mayer (1812-1883) zabrzmiały w piątek w Filharmonii im…
» więcej
2023-04-14, godz. 13:05
Czesław Niemen „Pamiętam ten dzień”. Premiera streamingowa dwupłytowego albumu
Po raz pierwszy w serwisach streamingowych pojawia się kilkadziesiąt nagrań Czesława Niemena z podwójnego album CD „Pamiętam ten dzień”. Wydawnictwo, które po premierze pokryło się platyną, Agencja Muzyczna Polskiego Radia wznawia…
» więcej
2023-04-14, godz. 12:40
Wystawa Arkadiusza Gacparskiego w 10. rocznicę śmierci artysty
Teatr i plastyka były w jego twórczości nierozłączne. Zafascynowany kabaretem współpracował z krakowską Piwnicą pod Baranami. W Szczecinie współtworzył m.in. festiwal "Dymny żongler dwusturęki" i słynne "Dymnalia" poświęcone…
» więcej
2023-04-12, godz. 15:10
Zbrodnia katyńska na specjalnej ekspozycji w kołobrzeskim Muzeum Oręża Polskiego [WIDEO, ZDJĘCIA]
Nową ekspozycję poświęconą zbrodni katyńskiej opracowało Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu. Wystawa jest już dostępna dla zwiedzających.
» więcej
2023-04-07, godz. 12:00
Dziś mija 20. rocznica śmierci profesora Jana Szyrockiego. Wspomnienie o chórmistrzu
Do Szczecina przyjechał w 1951 roku. Tu założył Chóry: Chłopięcy „Słowiki”, słynny Akademicki Politechniki Szczecińskiej, „Collegium Maiorum” i Dziewczęcy Zespół Wokalny „Berżeretki”. Rozsławił nasze miasto na całym…
» więcej
2023-04-06, godz. 15:10
„Non Omnis Moriar”. Modlitwa za Mistrza Jana Szyrockiego [WIDEO, ZDJĘCIA]
Monumentalne Requiem d-moll KV 626 Wolfganga Amadeusza Mozarta zabrzmiało w Wielką Środę w Bazylice Archikatedralnej pw. św. Jakuba w Szczecinie. Dzieło wypełniło mszę celebrowaną przez księdza Zbigniewa Woźniaka - rektora Arcybiskupiego…
» więcej
2023-04-05, godz. 10:07
„Nie wszystek umrę”. Modlitwa za profesora Szyrockiego
Założyciel Chórów: Chłopięcego „Słowiki”, Akademickiego Politechniki Szczecińskiej, „Collegium Maiorum” i Dziewczęcego Zespołu Wokalnego „Berżeretki”.
» więcej
2023-04-03, godz. 19:00
Możesz zaśpiewać Requiem Mozarta...
W Wielki Piątek 2003 roku Szczecin pożegnał profesora Jana Szyrockiego - mistrza chóralistyki, twórcę m.in. słynnego Chóru Akademickiego Politechniki Szczecińskiej.
» więcej