"PRL - bieguny pamięci" to tytuł wystawy w Centrum Dialogu Przełomy. Wystawy niezwykłej, pokazywanej w ramach obchodów 7-lecia działalności Centrum.
- To jest zestawienie dwóch światów. Tego co było za żelazną kurtyną i przed nią. Mamy to co było u nas w Polsce, czyli np. sukienkę z Dany i spodnie z Odry. W kontrze do tego pokazujemy to, jak wyglądało życie ludzi, którzy mogli wyjechać, głównie marynarzy. W tamtych czasach mogli przywieźć do Polski np. kimono z Japonii czy też inne pocztówki. Zestawienie mamy zwykłej, polskiej, żytniej wódki z butelką sake - mówi Sendra.
Bez darczyńców zorganizowanie takiej wystawy byłoby bardzo trudne.
- Staraliśmy się ruszyć z taką akcję na Facebooku, żeby zachęcić ludzi do przynoszenia swoich pamiątek, bo ciągle są w tych domach poukrywane. A mogłyby trafić do nas i mogliby oglądać je inni ludzie. Ciekawe jest też to, że w ostatnich dniach, kiedy ta wystawa prawie była już gotowa, ciągle pojawiały się nowe osoby, które coś donosiły - mówi współautorka wystawy.
W ramach obchodów 7-lat działalności w czwartek w centrum dr Wojciech Lizak będzie opowiadał ciekawostki o Powstaniu Styczniowym. W piątek Przełomy zapraszają na spotkanie z kolejnym gościem - uratowana z warszawskiego getta, Elżbieta Ficowska opowie swoją historię.
W środę o godzinie 17.15 rozpocznie się wernisaż i oprowadzenie kuratorskie - mówi Paula Sendra, współautorka wystawy.
Zobacz także
2019-03-15, godz. 07:44
Dwie dekady Consortium Sedinum, czyli "tyle jest jeszcze muzyki nieodkrytej"
Co prawda kapela dworska powstała w 2000 roku, jednak jej członkowie rozpoczynają świętowanie już w tym roku.
» więcej
2019-03-13, godz. 20:54
Olga Tokarczuk nominowana do nagrody Bookera
W zeszłym roku polska autorka otrzymała wyróżnienie za "Biegunów". Teraz ma szansę na prestiżowe wyróżnienie za powieść "Prowadź swój pług przez kości umarłych".
» więcej
2019-03-13, godz. 14:23
Wiosenne Koncerty Gitarowe. "Zaczyna się wierzyć w piękno muzyki" [ZDJĘCIA]
Duo Melis i Marcin Dylla to gwiazdy XXII Wiosennych Koncertów Gitarowych. Muzycy zagrają w Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie na przełomie marca i kwietnia.
» więcej
2019-03-13, godz. 13:50
Nie żyje Zofia Czerwińska
O śmierci aktorki poinformował Teatr Syrena, z którym była związana ponad 20 lat.
» więcej
2019-03-12, godz. 21:45
Premiera przyrodniczego projektu muzycznego Świdwie Sanctus
Rezerwat przyrody Świdwie doczekał się własnego utworu muzycznego.
» więcej
2019-03-12, godz. 18:55
SEFF zmienia nazwę. Teraz będzie światowo
Znana impreza poświęcona temu, co w kinie dokumentalnym piszczy, zmieniła nazwę. Szczecin European Film Festival nie jest już „europejski”, tylko „światowy” - to po prostu Szczecin Film Festival.
» więcej
2019-03-12, godz. 14:15
Wystawa "Na ratunek artystom" w Centrum Handlowym Galaxy [WIDEO, ZDJĘCIA]
Są namalowane w różnych technikach i formatach. Łączy je to, że stworzyli je młodzi ludzie. To prace w ramach wystawy "Na ratunek artystom", którą można oglądać w Centrum Handlowym Galaxy.
» więcej
2019-03-12, godz. 14:12
20 lat temu powstał zespół muzyki dawnej Consorcium Sedinum
Dokładnie 20 lat temu w Szczecinie powstał zespół muzyki dawnej Consorcium Sedinum. Stworzyła go i prowadzi do dziś klawesynistka, prezeska Fundacji Akademia Muzyki Dawnej, Urszula Stawicka.
» więcej
2019-03-11, godz. 09:26
Uroczysta premiera filmu o Janie Nowaku-Jeziorańskim
W poniedziałek wieczorem w Teatrze Wielkim w Warszawie odbędzie się uroczysta premiera najnowszego filmu Władysława Pasikowskiego pod tytułem "Kurier". Jest to sensacyjna historia szpiegowska, inspirowana sekretną misją Jana Nowaka-Jeziorańskiego…
» więcej
2019-03-10, godz. 09:04
Trzecia interpretacja "Pajaców" na scenie szczecińskiej Opery
Owacje na stojąco, wzruszenie i śmiech. Wszystko to na sobotniej premierze "Pajaców" Ruggero Leoncavallo i "Gianni Schicchi" Giacomo Puccini'ego na scenie Opery na Zamku w Szczecinie.
» więcej