Argentyńskie tango zaprezentowano w Polsce po raz pierwszy w 1911 roku. Po 112 latach od warszawskiej premiery spektaklu „Targ na dziewczęta” Victora Jackobiego, utwory polskich kompozytorów w rytmie tego tańca zabrzmiały w szczecińskiej Willi Lentza.
Z ogromną przyjemnością wystąpiliśmy ponownie w tej rezydencji – powiedział Piotr Ciquilito Wawrowski, wokalista zespołu „Grupo Gardel”, który tworzą także Andrzej Mokry (gitara), Daniel Pacitti (bandoneon), Guy Tuneh (kontrabas), Ewa Tomaszewska (fortepian) i Tomasz Tomaszewski (skrzypce).
- Wykonaliśmy tanga: „Ta ostatnia niedziela”, „Pierwszy znak”, „Miłość Ci wszystko wybaczy” i wiele innych. Było romantycznie i smutno, ale też wesoło, jak na przykład w utworze „Kwiat paproci”. To są tanga, które właściwie zna cały świat – uzupełnił Wawrowski.
Szlagiery w rytmie tanga tworzyli u nas m.in.: Artur Gold, Jerzy Petersburski i Henryk Wars. Do najbardziej znanych autorów słów należeli poeci Marian Hemar, Jerzy Jurandot, Bolesław Leśmian i Julian Tuwim – dodał leader sekstetu Tomasz Tomaszewski.
- Graliśmy w klasycznym składzie Astora Piazzolli, to znaczy: skrzypce, fortepian, gitara, bandoneon i kontrabas. Aranżacje zrobił Daniel Pacitti – nasz bandoneonista oraz Waldemar Szymański. To były premierowe wykonania tang, które są takie osobiste. One mają zupełnie inny wyraz w tej wersji. Widziałem, że ludzie byli wzruszeni – podsumował Tomasz Tomaszewski.
Wieczór prowadził Piotr Tomaszewski.
Gośćmi kolejnego koncertu w Willi Lentza będzie zespół „Atom String Quartet”.
Zobacz także
2022-07-16, godz. 10:35
Radosław Piwowarski z Laurem Cisowym "Lata z Muzami"
Radosław Piwowarski laureatem Lauru Cisowego na 25-lecie "Lata z Muzami" w Nowogardzie.
» więcej
2022-07-11, godz. 13:52
Największy w historii telewizor ozdobi scenę Sunrise Festival [ZDJĘCIA]
W Kołobrzegu trwają przygotowania do festiwalu Sunrise, jednej z największych imprez muzycznych w Polsce.
» więcej
2022-07-11, godz. 13:19
Figura i Piwowarski gwiazdami tegorocznego Lata z Muzami
25. Lato z Muzami po pandemicznej przerwie wraca do Nowogardu.
» więcej
2022-07-09, godz. 22:43
Powstanie film dokumentalny o "rzeźniku z Niebuszewa"
"Film będzie wyróżniał się formą i dokładnością tej historii" - powiedział Paweł Lewandowski. Szczeciński reżyser chce stworzyć dokument opowiadający o Józefie Cyppku, znanym szerzej jako "rzeźnik z Niebuszewa".
» więcej
2022-07-09, godz. 09:53
Morzyczyn. Teatr pod gwiazdami
W Morzyczynie na jeziorem Miedwie trwa Festiwal "Teatr pod gwiazdami". To kontynuacja odbywającego sie przez wiele lat w Nastazinie Festiwalu "Teatru w Stodole".
» więcej
2022-07-08, godz. 18:11
"Requiem for the Living" w Kamieniu Pomorskim
"Requiem for the Living" - amerykańskiego kompozytora młodego pokolenia Dana Forresta, w wykonaniu artystów Opery na Zamku, uświetni kolejny koncert 58. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Kamieniu Pomorskim.
» więcej
2022-07-03, godz. 09:53
Profesor Eugeniusz Kus odznaczony Złotym Medalem Gloria Artis [ZDJĘCIA]
W Bazylice Archikatedralnej pw. św. Jakuba w Szczecinie zainaugurowano w sobotę 15. Międzynarodowy Festiwal Organowy. Koncert uświetniła uroczystość wręczenia Złotego Medalu „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” profesorowi Eugeniuszowi…
» więcej
2022-07-02, godz. 20:59
"Kultura ludowa jest strasznie ważna" [ZDJĘCIA]
W Pyrzycach trwają 41. Pyrzyckie Spotkania z Folklorem. W programie międzynarodowego festiwalu łącznie bierze udział 25 zespołów, w tym jeden z Ukrainy i jeden z Kosowa.
» więcej
2022-07-02, godz. 18:21
Inauguracja 15. Międzynarodowego Festiwalu Organowego w Szczecinie
Poświęcenie organów i nadanie im imienia Jana Pawła II nastąpiło 15 czerwca 2008 roku. Ta uroczystość zainaugurowała Międzynarodowy Festiwal Organowy w Szczecinie. W sobotę rozpoczyna się 15. edycja wydarzenia.
» więcej
2022-07-01, godz. 19:45
41. Pyrzyckie Spotkania z Folklorem [WIDEO]
W Pyrzycach rozpoczynają się oficjalnie 41. Pyrzyckie Spotkania z Folklorem. W tym roku pojawi się kilkanaście zespołów z Polski, Rumunii i Kosowa, w tym zespoły reprezentujące kulturę Romów.
» więcej