Do Szczecina przyjechał w 1951 roku. Tu założył Chóry: Chłopięcy „Słowiki”, słynny Akademicki Politechniki Szczecińskiej, „Collegium Maiorum” i Dziewczęcy Zespół Wokalny „Berżeretki”. Rozsławił nasze miasto na całym świecie. Dziś mija 20. rocznica śmierci profesora Jana Szyrockiego – wybitnego chórmistrza.
Studiował na Wydziale Budownictwa Lądowego Politechniki Szczecińskiej, uzyskując dyplom inżyniera w roku 1956. W latach 1956–1978 pracował na uczelni jako nauczyciel akademicki; równocześnie zdobywał wiedzę muzyczną, najpierw w Szkole Muzycznej w Rybniku, następnie w Państwowej Średniej Szkole Muzycznej w Szczecinie, w klasie fortepianu i w klasie śpiewu solowego.
W roku 1968 był stypendystą Królewskiego Konserwatorium Muzycznego w Hadze w Holandii. Studiował także w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Poznaniu na Wydziale Teorii, Dyrygentury i Kompozycji w klasie profesora Stefana Stuligrosza oraz w Wiedniu w Wyższej Szkole Muzyki i Sztuki Odtwórczej u m.in. prof. H. Swarowskiego, C. Östereichera i G. Theuringa. Studia w Poznaniu ukończył w 1975 roku, otrzymując dyplom z wyróżnieniem. Zaniechał działalności w dziedzinie techniki i całkowicie poświęcił się muzyce. Zajął się kreacjami artystycznymi oraz inicjatywami zmierzającymi do upowszechnienia muzyki w Szczecinie i... na całym świecie.
Jana Szyrockiego wspominają: śp. prof. Stefan Stuligrosz – Mistrz Jana, były rektor Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Poznaniu, studenci Jana: profesorowie Ryszard Handke i Dariusz Dyczewski, m.in. byli rektorzy Akademii Sztuki w Szczecinie, Grzegorz Handke – wieloletni dyrektor m.in. Chóru Chłopięcego „Słowiki” oraz śpiewający w CHAPS: dr Anna Koprowicz – wieloletnia kierowniczka Redakcji Muzycznej, Publicystyki i sekretarz Polskiego Radia Szczecin, Władysław Juszkiewicz – wieloletni prezes oraz manager Chóru, założyciel w 1999 roku Festiwalu Filmów Polskich w Los Angeles i jego dyrektor, Erazm Dominiak, Kamila Szydłowska-Kempińska, Maciej Szakiel, Jan Kempiński oraz prof. Szymon Wyrzykowski – dyrygent Chóru Akademickiego im. prof. Jana Szyrockiego ZUT w Szczecinie.
W archiwum Polskiego Radia Szczecin zachowało się wiele wywiadów z prof. Janem Szyrockim. Fragment jednego z nich, nagrany przez Halinę Więcek-Przybyłę w 1999 roku, rozpoczyna wspomnienie o chórmistrzu.
Zobacz także
2021-06-07, godz. 11:03
Zainaugurowano cykl Koncertów Grünebergowskich [ZDJĘCIA, WIDEO]
Rodzinne muzykowanie Państwa Kalischewskich i występ organistki Roksany Kalinowskiej zainaugurowały w niedzielę w kościele pw. św. Ducha w Szczecinie-Zdrojach "Koncerty Grünebergowskie".
» więcej
2021-06-06, godz. 12:23
Wokulski i Łęcka uwspółcześnieni [ZDJĘCIA]
Dobrze znana historia miłości Stanisława Wokulskiego i Izabeli Łęckiej w nowej odsłonie. W Teatrze Współczesnym w Szczecinie na dużej scenie odbyła się premiera "Lalki" na motywach powieści Bolesława Prusa.
» więcej
2021-06-06, godz. 09:35
Rodzina Kalischewskich zainauguruje Koncerty Grünebergowskie [ZDJĘCIA]
W kościele pod wezwaniem św. Ducha w Szczecinie-Zdrojach zainaugurowane zostaną w niedzielę „Koncerty Grünebergowskie”.
» więcej
2021-06-05, godz. 13:11
"Murzynek B." na deskach Teatru Współczesnego [ZDJĘCIA]
Książka "Murzynek B." Artura Daniela Liskowackiego przeniesiona na deski Teatru Współczesnego w Szczecinie.
» więcej
2021-06-05, godz. 12:00
Mistrzowski koncert z Krzysztofem Herdzinem i „Motion Trio”
W złotej sali Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza zabrzmi muzyka światowej sławy zespołu akordeonowego „Motion Trio”.
» więcej
2021-06-03, godz. 13:15
Odświeżona "Lalka" na deskach Teatru Współczesnego [ZDJĘCIA]
Dobrze znana historia miłości Stanisława Wokulskiego i Izabeli Łęckiej w zupełnie nowej odsłonie. Teatr Współczesny zaprasza na premierę "Lalki" Bolesława Prusa w reżyserii Piotra Ratajczaka.
» więcej
2021-05-30, godz. 09:57
Spektakl dla dzieci, ale zwłaszcza dla dorosłych. Po premierze w Pleciudze
"Matylda mierzy wysoko" miała w sobotę swoją premierę na deskach Teatru Lalek "Pleciuga" w Szczecinie.
» więcej
2021-05-30, godz. 08:26
Muzyka różnych epok w sali kameralnej Filharmonii
Muzyka różnych epok, od renesansu do współczesności zabrzmi w niedzielę w sali kameralnej Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza. Wystąpi doskonale znany zespół „Szczecin Brass Quintet”.
» więcej
2021-05-28, godz. 20:30
Uczniowie szczecińskiego plastyka "pokonali Covid-19" [ZDJĘCIA]
Mimo różnych utrudnień spowodowanych pandemią, uczniowie czwartych klas Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych wykonali prace dyplomowe.
» więcej
2021-05-28, godz. 15:20
Muzyka Coplanda i Jenkinsa w Filharmonii
Muzyka z filmów „Nasze miasto”, „Gra o tron”, czy „Blask na wschodzie” Aarona Coplanda, zabrzmi w piątek w złotej sali w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza. Jego dzieła wykonają szczecińscy symfonicy pod dyrekcją norweskiego…
» więcej