Do Szczecina przyjechał w 1951 roku. Tu założył Chóry: Chłopięcy „Słowiki”, słynny Akademicki Politechniki Szczecińskiej, „Collegium Maiorum” i Dziewczęcy Zespół Wokalny „Berżeretki”. Rozsławił nasze miasto na całym świecie. Dziś mija 20. rocznica śmierci profesora Jana Szyrockiego – wybitnego chórmistrza.
Studiował na Wydziale Budownictwa Lądowego Politechniki Szczecińskiej, uzyskując dyplom inżyniera w roku 1956. W latach 1956–1978 pracował na uczelni jako nauczyciel akademicki; równocześnie zdobywał wiedzę muzyczną, najpierw w Szkole Muzycznej w Rybniku, następnie w Państwowej Średniej Szkole Muzycznej w Szczecinie, w klasie fortepianu i w klasie śpiewu solowego.
W roku 1968 był stypendystą Królewskiego Konserwatorium Muzycznego w Hadze w Holandii. Studiował także w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Poznaniu na Wydziale Teorii, Dyrygentury i Kompozycji w klasie profesora Stefana Stuligrosza oraz w Wiedniu w Wyższej Szkole Muzyki i Sztuki Odtwórczej u m.in. prof. H. Swarowskiego, C. Östereichera i G. Theuringa. Studia w Poznaniu ukończył w 1975 roku, otrzymując dyplom z wyróżnieniem. Zaniechał działalności w dziedzinie techniki i całkowicie poświęcił się muzyce. Zajął się kreacjami artystycznymi oraz inicjatywami zmierzającymi do upowszechnienia muzyki w Szczecinie i... na całym świecie.
Jana Szyrockiego wspominają: śp. prof. Stefan Stuligrosz – Mistrz Jana, były rektor Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Poznaniu, studenci Jana: profesorowie Ryszard Handke i Dariusz Dyczewski, m.in. byli rektorzy Akademii Sztuki w Szczecinie, Grzegorz Handke – wieloletni dyrektor m.in. Chóru Chłopięcego „Słowiki” oraz śpiewający w CHAPS: dr Anna Koprowicz – wieloletnia kierowniczka Redakcji Muzycznej, Publicystyki i sekretarz Polskiego Radia Szczecin, Władysław Juszkiewicz – wieloletni prezes oraz manager Chóru, założyciel w 1999 roku Festiwalu Filmów Polskich w Los Angeles i jego dyrektor, Erazm Dominiak, Kamila Szydłowska-Kempińska, Maciej Szakiel, Jan Kempiński oraz prof. Szymon Wyrzykowski – dyrygent Chóru Akademickiego im. prof. Jana Szyrockiego ZUT w Szczecinie.
W archiwum Polskiego Radia Szczecin zachowało się wiele wywiadów z prof. Janem Szyrockim. Fragment jednego z nich, nagrany przez Halinę Więcek-Przybyłę w 1999 roku, rozpoczyna wspomnienie o chórmistrzu.
Zobacz także
2024-02-07, godz. 17:41
Apokaliptyczne miasto na pracach szczecińskich uczniów [ZDJĘCIA]
Wizję Szczecina w czasie apokalipsy przedstawili uczniowie szczecińskiego Technikum Ekonomicznego. To wystawa pt. „Myślami w innym świecie”, którą otwarto w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego.
» więcej
2024-02-06, godz. 14:22
Nie żyje aktor Wiesław Orłowski.
Aktor Wiesław Orłowski nie żyje. Miał 62 lata.
» więcej
2024-02-06, godz. 07:57
Inspektor Jass gra już siedem lat [ZDJĘCIA]
Standardy jazzowe na 7 urodziny cyklu koncertów "Inspektor Jass na tropie, czyli jazz z historią w tle" usłyszała publiczność wczoraj wieczorem w Domu Kultury 13 Muz. Wystąpili studenci najmłodszego wydziału Akademii Sztuki - Wydziału…
» więcej
2024-02-05, godz. 19:05
Zostań artystą. Dni otwarte w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej im. prof. Marka Jasińskiego [WIDEO, ZDJĘCIA]
Najmłodszy big band w Szczecinie działa w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I stopnia im. prof. Marka Jasińskiego. Od dzisiaj można składać składać wnioski o przyjęcie na egzamin wstępny do tej szkoły.
» więcej
2024-02-05, godz. 15:57
"Inspektor Jass na tropie", czyli jazz z historią w tle obchodzi swoje 7. urodziny [ZDJĘCIA]
Inspektor Jass to cykl koncertów Domu Kultury 13 Muz mających na celu powiększenie grona wielbicielu tej swobodnej, niczym nie skrępowanej muzyki czyli jazzu.
» więcej
2024-02-04, godz. 07:59
"María de Buenos Aires" na scenie w Wilii Lentza [ZDJĘCIA]
Operita Ástora Piazolli "María de Buenos Aires" miała premierowe pokazy w piątek i w sobotę na scenie Willi Lentza.
» więcej
2024-02-02, godz. 14:10
Chór „Don Diri Don” po wojażach w Tajlandii. Dziś zaprasza na koncert kolęd i pastorałek
Powstał w 1990 roku z inicjatywy prof. Jana Szyrockiego. Jest laureatem wielu międzynarodowych konkursów śpiewaczych. Występuje z ogromnym powodzeniem po obu stronach globu.
» więcej
2024-02-02, godz. 10:56
Orkiestra Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza zagra w Filharmonii Narodowej w Warszawie
Założona w 1901 roku. Na pierwszym koncercie, 5 listopada 1901 zagrał m.in. światowej sławy pianista, kompozytor i przyszły mąż stanu, Ignacy Jan Paderewski. Orkiestrą dyrygował Emil Młynarski. Dziś, 2 lutego 2024 roku w Filharmonii…
» więcej
2024-02-02, godz. 09:32
Jubileuszowy Koncert Sakralny Chóru Politechniki Morskiej
Kilkanaście Grand Prix, m.in. w Tajwanie, Czechach, Słowacji, we Włoszech oraz na Litwie i około 50 Złotych Medali na międzynarodowych konkursach. Jest wizytówką Szczecina, regionu i Polski. Chór Politechniki Morskiej obchodzi 20-lecie…
» więcej
2024-02-01, godz. 14:47
Premiera filmu o filii obozu Ravensbrück w Chojnie
13 lutego odbędzie się premiera filmu dokumentalnego o filii obozu Ravensbrück w Chojnie. Obraz pt. "Marsz śmierci" powstał przy współpracy Instytutu Pamięci Narodowej w Szczecinie.
» więcej