Do Szczecina przyjechał w 1951 roku. Tu założył Chóry: Chłopięcy „Słowiki”, słynny Akademicki Politechniki Szczecińskiej, „Collegium Maiorum” i Dziewczęcy Zespół Wokalny „Berżeretki”. Rozsławił nasze miasto na całym świecie. Dziś mija 20. rocznica śmierci profesora Jana Szyrockiego – wybitnego chórmistrza.
Studiował na Wydziale Budownictwa Lądowego Politechniki Szczecińskiej, uzyskując dyplom inżyniera w roku 1956. W latach 1956–1978 pracował na uczelni jako nauczyciel akademicki; równocześnie zdobywał wiedzę muzyczną, najpierw w Szkole Muzycznej w Rybniku, następnie w Państwowej Średniej Szkole Muzycznej w Szczecinie, w klasie fortepianu i w klasie śpiewu solowego.
W roku 1968 był stypendystą Królewskiego Konserwatorium Muzycznego w Hadze w Holandii. Studiował także w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Poznaniu na Wydziale Teorii, Dyrygentury i Kompozycji w klasie profesora Stefana Stuligrosza oraz w Wiedniu w Wyższej Szkole Muzyki i Sztuki Odtwórczej u m.in. prof. H. Swarowskiego, C. Östereichera i G. Theuringa. Studia w Poznaniu ukończył w 1975 roku, otrzymując dyplom z wyróżnieniem. Zaniechał działalności w dziedzinie techniki i całkowicie poświęcił się muzyce. Zajął się kreacjami artystycznymi oraz inicjatywami zmierzającymi do upowszechnienia muzyki w Szczecinie i... na całym świecie.
Jana Szyrockiego wspominają: śp. prof. Stefan Stuligrosz – Mistrz Jana, były rektor Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Poznaniu, studenci Jana: profesorowie Ryszard Handke i Dariusz Dyczewski, m.in. byli rektorzy Akademii Sztuki w Szczecinie, Grzegorz Handke – wieloletni dyrektor m.in. Chóru Chłopięcego „Słowiki” oraz śpiewający w CHAPS: dr Anna Koprowicz – wieloletnia kierowniczka Redakcji Muzycznej, Publicystyki i sekretarz Polskiego Radia Szczecin, Władysław Juszkiewicz – wieloletni prezes oraz manager Chóru, założyciel w 1999 roku Festiwalu Filmów Polskich w Los Angeles i jego dyrektor, Erazm Dominiak, Kamila Szydłowska-Kempińska, Maciej Szakiel, Jan Kempiński oraz prof. Szymon Wyrzykowski – dyrygent Chóru Akademickiego im. prof. Jana Szyrockiego ZUT w Szczecinie.
W archiwum Polskiego Radia Szczecin zachowało się wiele wywiadów z prof. Janem Szyrockim. Fragment jednego z nich, nagrany przez Halinę Więcek-Przybyłę w 1999 roku, rozpoczyna wspomnienie o chórmistrzu.
Zobacz także
2024-01-26, godz. 09:52
Centrum Dialogu Przełomy świętuje 8. urodziny
Czas pokazał, że to miejsce potrzebne miastu. Muzeum Narodowe w Szczecinie - Centrum Dialogu Przełomy świętuje kolejne urodziny. 8 lat temu rozpoczęło pracę w nowym budynku pod placem Solidarności.
» więcej
2024-01-24, godz. 18:28
Jazz Camp for Girls w Filharmonii [WIDEO, ZDJĘCIA]
Od poniedziałku w Filharmonii w Szczecinie trwa nauka improwizacji jazzowej.
» więcej
2024-01-24, godz. 16:24
Nowy projekt w szczecińskim Muzeum Narodowym [ZDJĘCIA]
W Muzeum Narodowym w Szczecinie otwarto wystawę "OBRRAZ 2". To wspólne przedsięwzięcie trzech Muzeów Narodowych.
» więcej
2024-01-23, godz. 15:05
8 lat Centrum Dialogu Przełomy [ZDJĘCIA]
Już prawie czterystu darczyńców wzbogaciło zbiory Centrum Dialogu Przełomy.
» więcej
2024-01-23, godz. 08:31
Nominacje do Oscarów
Przed nami oscarowe nominacje - w Polsce będzie to godzina 14.30, w Hollywood 5.30, kiedy rozpocznie się wydarzenie. Poznamy na nim filmowych twórców i filmowe obrazy, które powalczą o najważniejsze statuetki w świecie szeroko pojętego…
» więcej
2024-01-22, godz. 12:55
Rok Jacka Nieżychowskiego - inauguracja w sobotę [ZDJĘCIA]
Koncerty, przedstawienia, konkursy, wystawy, książka i tablica pamiątkowa przygotowuje - powołany pod koniec ubiegłego roku - Komitet Organizacyjny Obchodów Roku Jacka Nieżychowskiego.
» więcej
2024-01-21, godz. 13:32
Ostatnie jam session w Free Blues Clubie
Ponad 3,5 tysiąca koncertów i jam sessions - ostatni odbył się w sobotę. Szczecin pożegnał Free Blues Club.
» więcej
2024-01-21, godz. 08:38
Hollywoodzcy muzycy chcą m.in. lepszych warunków pracy
W filmowym świecie Hollywood zapowiada się kolejny strajk. Po aktorach i scenarzystach, którzy po wielu miesiącach negocjacji, doszli do porozumienia ze studiami i platformami streamingowymi, tym razem protest zapowiadają hollywoodzcy…
» więcej
2024-01-21, godz. 07:54
Sławomir Wilk zagrał na bis słynną Etiudę Rewolucyjną Chopina
Skomponował około 240 utworów, głównie fortepianowych. Twórczość polskiego geniusza wszech czasów wydana drukiem za jego życia obejmuje 157 kompozycji w sześćdziesięciu pięciu opusach. W rezydencji Augusta Lentza trwa dwuletni…
» więcej
2024-01-20, godz. 15:15
Sławomir Wilk wystąpi w cyklu „Fryderyk Chopin w Willi Lentza. Dzieła wszystkie” [WIDEO, ZDJĘCIA]
Dwuletni projekt z muzyką polskiego geniusza wszech czasów. Podczas wieczorów zagrają artyści oklaskiwani w salach koncertowych po obu stronach globu. W rezydencji Augusta Lentza kolejny koncert z cyklu „Fryderyk Chopin w Willi Lentza…
» więcej