Kawiarenka Muzyczna
Radio SzczecinRadio Szczecin » Kawiarenka Muzyczna

Emilie Mayer (od lewej), Carl Loewe. Materiały prasowe Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie
Emilie Mayer (od lewej), Carl Loewe. Materiały prasowe Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie
Dwoje największych XIX wiecznych kompozytorów szczecińskich na jednej scenie w tym samym czasie. Utwory mistrza Carla Loewego (1796-1869) i jego niezwykle zdolnej uczennicy Emilie Mayer (1812-1883) zabrzmiały w piątek w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie.
Pieśni twórców m.in. do ballad Adama Mickiewicza, pierwotnie napisane na głos solowy i fortepian, na zamówienie Filharmonii w Szczecinie zostały zorkiestrowane przez Piotr Mossa – cenionego polskiego kompozytora tworzącego od kilkudziesięciu lat we Francji.

- Jak się orkiestruje, to się wchodzi w świat kompozytora. Staram się oczywiście być mu wierny. Opracowując ballady Mickiewiczowskie Carla Loewego, pomyślałem, że ja je zrobię tak, jakby on teraz to zrobił. On nie miał takiego zestawu ilustracyjnego, jaki mamy dziś, to znaczy perkusji. W związku z tym u mnie perkusja się trochę rozszalała, jednocześnie jest harfa, zresztą nie tylko u Loewego, ale u Emilie Mayer również. No i wykorzystałem fortepian, który nieczęsto bywał w XIX wiecznej orkiestrze jako instrument orkiestrowy – powiedział Piotr Moss.

Partie solowe doskonale zaśpiewali: Mariusz Godlewski (baryton) oraz sopranistki występujące w nagłym zastępstwie – Nadja Korovina i Joanna Freszel.

- Ja się szalenie cieszę, że znam Pana Piotra Mossa. Jest przede wszystkim niezwykle taktowny i szlachetny, i właśnie to było słychać w tej orkiestracji. Ten styl, te niuanse, one wszystkie były zawarte w odpowiednim użyciu danych instrumentów. I dzięki temu, że to jest świetnie napisane, to się bardzo lekko i wygodnie śpiewało – podsumowała Joanna Freszel.

Publiczność gorąco oklaskiwała solistów, szczecińskich symfoników prowadzonych przez brytyjskiego dyrygenta Davisa Roberta Colemana oraz Piotra Mossa – autora genialnych orkiestracji dzieł Emilie Mayer i Carla Loewego.


Program

Carl Loewe – wybór pieśni do ballad Adama Mickiewicza w orkiestracjach Piotra Mossa

• Czaty (Die Lauer) z op. 49
• Panicz i dziewczyna (Der junge Herr und das Mädchen) z op. 50
• Trzech budrysów (Die drei Budrisse) z op. 49
• Pani Twardowska (Frau Twardowska) op. 51

Emilie Mayer – wybór pieśni w orkiestracjach Piotra Mossa

• O lass mich dein gedenke z op. 7 (sł. Herman Kletke)
• Wenn der Abendstern der Rose z op. 7 (sł. Helmina von Chezy)
• Du bist wie eine Blume z op. 7 (sł. Heinrich Heine
• Abendglocken (sł. Johann Nepomuk Vogl)
• Der Erlkönig (sł. Johann Wolfgang von Goethe)

Wykonawcy

Joanna Freszel – sopran
Nadja Korovina – sopran
Mariusz Godlewski – baryton
David Robert Coleman – dyrygent
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii w Szczecinie
Katarzyna Jackowska – prowadzenie
Relacja Doroty Zamolskiej

Zobacz także

2020-08-10, godz. 14:51 "Śniegu już nigdy nie będzie" polskim kandydatem do Oscara Film "Śniegu już nigdy nie będzie” Małgorzaty Szumowskiej i Michała Englerta został polskim kandydatem do Oscara w kategorii "Najlepszy pełnometrażowy film międzynarodowy". » więcej 2020-08-10, godz. 11:35 Pierwszy koncert na odrestaurowanych organach Grüneberga w Konarzewie [ZDJĘCIA] 120-letnie organy Barnima Grüneberga w kościele pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Konarzewie rozbrzmiały po raz pierwszy po przeprowadzeniu ich gruntownego remontu. » więcej 2020-08-08, godz. 20:13 47. Ińskie Lato Filmowe. Jednym z gości - Lech Majewski Swoje prace pokazywał w Museum of Modern Art w Nowym Jorku, w paryskim Luwrze czy na Biennale w Wenecji. Od soboty przez najbliższy tydzień - w Ińsku. » więcej 2020-08-08, godz. 17:02 Filmowy weekend ze Świętym Janem Pawłem II [ZDJĘCIA] Film pt. "Wyzwolenie kontynentu: Jan Paweł II i upadek komunizmu" rozpoczął filmowy weekend ze Świętym Janem Pawłem II. » więcej 2020-08-07, godz. 16:53 Rozpoczyna się 47. Ińskie lato Filmowe. W dużej części w plenerze Przedpremierowym pokazem najnowszego filmu Lecha Majewskiego "Dolina Bogów" rozpocznie się w piątek wieczorem 47. Ińskie lato Filmowe. » więcej 2020-08-07, godz. 13:43 Wystawa z pielgrzymek Jana Pawła II na Jasną Górę [ZDJĘCIA] W Zamku Książąt Pomorskich w ramach XVI Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego "Sacrum Non Profanum" otwarto wystawę pt. "Jasnogórski Pielgrzym - Jan Paweł II" wybitnego artysty fotografika, Zdzisława Sowińskiego. » więcej 2020-08-06, godz. 16:53 Wernisaż wystawy „Jasnogórski Pielgrzym – Jan Paweł II” na Sacrum Non Profanum [ZDJĘCIA] Jan Paweł II był niestrudzonym pielgrzymem, który nawiedzał Jasną Górę jako papież aż sześciokrotnie. Wszystkie pielgrzymki do stolicy duchowej Polski dokumentował wybitny artysta fotografik Zdzisław Sowiński. » więcej 2020-08-06, godz. 11:13 Brawurowy koncert na "Sacrum Non Profanum" [ZDJĘCIA] Muzyka z popularnych filmów, m.in. "Forest Gump", "Hary Potter", "James Bond" i "Polskie drogi" oraz z gier komputerowych "Wiedźmin" i "Gra o tron" zabrzmiała w Trzęsaczu na Międzynarodowym Festiwalu "Sacrum Non Profanum”. » więcej 2020-08-06, godz. 07:29 Czarownica Sydonia, a współczesne problemy kobiet Nowa wystawa na Zamku Książąt Pomorskich: Sydonia von Borck została oskarżona o czary i skazana na śmierć w XVII w. W tym roku mija 400 lat od tych wydarzeń. » więcej 2020-08-05, godz. 12:55 Słynne tanga Piazzolli na Sacrum Non Profanum [ZDJĘCIA] „Koncert w rytmie słynnych tańców” w interpretacji doskonałego „Accord-Strings Ensemble” zachwycił publiczność w Trzęsaczu. » więcej
165166167168169170171