Dwoje największych XIX wiecznych kompozytorów szczecińskich na jednej scenie w tym samym czasie. Utwory mistrza Carla Loewego (1796-1869) i jego niezwykle zdolnej uczennicy Emilie Mayer (1812-1883) zabrzmiały w piątek w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie.
Pieśni twórców m.in. do ballad Adama Mickiewicza, pierwotnie napisane na głos solowy i fortepian, na zamówienie Filharmonii w Szczecinie zostały zorkiestrowane przez Piotr Mossa – cenionego polskiego kompozytora tworzącego od kilkudziesięciu lat we Francji.
- Jak się orkiestruje, to się wchodzi w świat kompozytora. Staram się oczywiście być mu wierny. Opracowując ballady Mickiewiczowskie Carla Loewego, pomyślałem, że ja je zrobię tak, jakby on teraz to zrobił. On nie miał takiego zestawu ilustracyjnego, jaki mamy dziś, to znaczy perkusji. W związku z tym u mnie perkusja się trochę rozszalała, jednocześnie jest harfa, zresztą nie tylko u Loewego, ale u Emilie Mayer również. No i wykorzystałem fortepian, który nieczęsto bywał w XIX wiecznej orkiestrze jako instrument orkiestrowy – powiedział Piotr Moss.
Partie solowe doskonale zaśpiewali: Mariusz Godlewski (baryton) oraz sopranistki występujące w nagłym zastępstwie – Nadja Korovina i Joanna Freszel.
- Ja się szalenie cieszę, że znam Pana Piotra Mossa. Jest przede wszystkim niezwykle taktowny i szlachetny, i właśnie to było słychać w tej orkiestracji. Ten styl, te niuanse, one wszystkie były zawarte w odpowiednim użyciu danych instrumentów. I dzięki temu, że to jest świetnie napisane, to się bardzo lekko i wygodnie śpiewało – podsumowała Joanna Freszel.
Publiczność gorąco oklaskiwała solistów, szczecińskich symfoników prowadzonych przez brytyjskiego dyrygenta Davisa Roberta Colemana oraz Piotra Mossa – autora genialnych orkiestracji dzieł Emilie Mayer i Carla Loewego.
Program
Carl Loewe – wybór pieśni do ballad Adama Mickiewicza w orkiestracjach Piotra Mossa
• Czaty (Die Lauer) z op. 49
• Panicz i dziewczyna (Der junge Herr und das Mädchen) z op. 50
• Trzech budrysów (Die drei Budrisse) z op. 49
• Pani Twardowska (Frau Twardowska) op. 51
Emilie Mayer – wybór pieśni w orkiestracjach Piotra Mossa
• O lass mich dein gedenke z op. 7 (sł. Herman Kletke)
• Wenn der Abendstern der Rose z op. 7 (sł. Helmina von Chezy)
• Du bist wie eine Blume z op. 7 (sł. Heinrich Heine
• Abendglocken (sł. Johann Nepomuk Vogl)
• Der Erlkönig (sł. Johann Wolfgang von Goethe)
Wykonawcy
Joanna Freszel – sopran
Nadja Korovina – sopran
Mariusz Godlewski – baryton
David Robert Coleman – dyrygent
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii w Szczecinie
Katarzyna Jackowska – prowadzenie
Zobacz także
2019-12-13, godz. 09:19
Olek Różanek o nominacji: nawet nie biorę tego pod uwagę
To ogromna nobilitacja, ale trudno mówić o niespodziance. Tak Olek Różanek skomentował swoją nominację do nagrody Bursztynowego Pierścienia.
» więcej
2019-12-12, godz. 19:30
"Niezwykle intensywna dekada". "Pomerania Film" ma 10 lat
Zachodniopomorski Fundusz Filmowy "Pomerania Film" obchodzi 10. urodziny. W ciągu dekady zrealizowano 100 filmów za 4 miliony siedemset pięćdziesiąt tysięcy złotych.
» więcej
2019-12-12, godz. 15:05
Miasto skontroluje dotacje dla Stowarzyszenia Brzeg Kultury
Będzie kontrola wszystkich dotacji przyznanych Stowarzyszeniu Brzeg Kultury - zapowiada Dariusz Sadowski ze szczecińskiego magistratu.
» więcej
2019-12-12, godz. 07:53
"Transformacje" Zaborowskiego w Galerii Poziom 4.
Sensualne malarstwo Michała Zaborowskiego od środy można oglądać w Galerii Poziom 4. w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie.
» więcej
2019-12-11, godz. 15:34
W 1989 roku "aktywność ludzi nagle wybuchła"
Jak wyglądał przełom roku 1989 na Pomorzu Zachodnim. W środę na ten temat odbędzie się dyskusja w Centrum Dialogu Przełomy.
» więcej
2019-12-11, godz. 08:27
IPN uruchamia portal internetowy Przystanekhistoria.pl [WIDEO]
Instytut Pamięci Narodowej uruchomi nowy portal internetowy Przystanekhistoria.pl. Portal będzie prezentował m.in. cały dorobek naukowy Instytutu, a także najciekawsze materiały zgromadzone w Archiwum IPN.
» więcej
2019-12-11, godz. 07:02
W Muzeum Powstania Warszawskiego można oglądać prace malarskie K. K. Baczyńskiego
W Muzeum Powstania Warszawskiego można oglądać prace malarskie poety Powstania - Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Pretekstem do zorganizowania mini wystawy jest nabycie przez Muzeum akwareli Baczyńskiego "Martwa natura z owocami".
» więcej
2019-12-10, godz. 20:10
Olga Tokarczuk w szczecińskiej Pleciudze. Czytanie noblistki [ZDJĘCIA]
Olga Tokarczuk w szczecińskiej Pleciudze. Oczywiście nie osobiście - w sali kameralnej Teatru Lalek odbyło się czytanie prozy pisarki.
» więcej
2019-12-10, godz. 14:54
Tokarczuk: Nagroda Nobla jest dla mojego pisarstwa ogromnym wsparciem
Olga Tokarczuk, laureatka literackiego Nobla za rok 2018, udzieliła szwedzkiemu publicznemu radiu obszernego wywiadu. Polska noblistka wyznała w nim, co dla niej znaczy ta prestiżowa nagroda.
» więcej
2019-12-10, godz. 13:44
Wokalistka Roxette nie żyje
Nie żyje Marie Fredriksson, wokalistka szwedzkiego zespołu Roxette. Miała 61 lat.
» więcej