Powszechnie znana, ceniona i lubiana w artystycznym środowisku Polski. Urodzona w Szczecinie pianistka, pedagog i korepetytorka teatrów muzycznych w kraju obchodzi 50-lecie pracy scenicznej. W sobotę w Domu Kultury 13 Muz Benefis Mirosławy Białas.
Jest absolwentką klasy fortepianu prof. Haliny Nowackiej-Durnasiowej w Państwowej Szkole Muzycznej II st. w Szczecinie. Uczyła się również śpiewu solowego i gry na skrzypcach. Studia pianistyczne ukończyła w Szczecińskiej Filii Poznańskiej Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego pod kierunkiem prof. Franciszka Gajba. Przez wiele lat pracowała m.in. w Teatrze Muzycznym, a następnie w Operze i Operetce, Zespole Szkół Muzycznych, w Katedrze Edukacji Artystycznej Uniwersytetu Szczecińskiego, Filii Poznańskiej AM, Akademii Sztuki oraz teatrach Szczecina.
Cieszę się niezmiernie, że środowisko artystyczne postanowiło uczcić moje zasługi Benefisem. Jest na razie owiany tajemnicą. Jedyne co wiem, to to, że uroczystość poprowadzą znani ze szczecińskich scen – Mirosław Kosiński i Wiesław Łągiewka – powiedziała Mirosława Białas.
- 50 lat pracy scenicznej. No to jest naprawdę bardzo dużo. Złożyła się na nią m.in. praca w Operze i Operetce. W tej chwili już tam nie pracuję chyba, że jest awaria i mówią mi: Mirka, ratuj. Zresztą całe moje życie było na zasadzie Mirka, ratuj, bo przyjechał jakiś Amerykanin i chcielibyśmy, żeby miał koncert, no więc, czy zagrasz? Pytałam – ale kiedy? Słyszałam odpowiedź, że dzisiaj. Damy Tobie nuty, a wieczorem zagrasz koncert. Mnóstwo, mnóstwo koncertów się odbywało – podsumowała Mirosława Białas.
Początek Benefisu artystki w Sali Kominkowej Domu Kultury 13 Muz w Szczecinie o godzinie 16. Wstęp wolny.
Zobacz także
2024-06-13, godz. 22:07
Debata o kulturze w Radiu Szczecin [WIDEO, ZDJĘCIA]
W Radiu Szczecin rozmawialiśmy o ważnych sprawach. Tym razem to była debata o kulturze.
» więcej
2024-06-13, godz. 19:27
Polsko-amerykańska współpraca przy bajkach w PRL-u
Historia filmów rysunkowych dla dzieci w PRL-u była tematem dzisiejszego spotkania w szczecińskim Przystanku Historia.
» więcej
2024-06-13, godz. 16:16
Premiera nowego "szczecińskiego" utworu Urszuli Dudziak [WIDEO]
Zapowiada on specjalny muzyczny projekt realizowany przez "Ogrody Śródmieście".
» więcej
2024-06-12, godz. 19:08
Dawne stroje pomorskie na wystawie w Muzeum Narodowym [ZDJĘCIA]
Do czasów współczesnych zachowały się nieliczne świadectwa odzieży noszonej niegdyś przez mieszkańców pomorskich wsi, czyli dzisiejszych terenach położonych po obu stronach granicy.
» więcej
2024-06-12, godz. 18:06
Debata o kulturze na naszej antenie
W Radiu Szczecin rozmawiamy o ważnych sprawach. Tym razem czas na debatę o kulturze.
» więcej
2024-06-11, godz. 21:56
Przed Sejmem pikietowali artyści
"Twórczość ma wartość! - Tantiemy dla aktorów" - pod tym hasłem przed Sejmem pikietowali członkowie Związku Artystów Scen Polskich ZASP - Stowarzyszenie.
» więcej
2024-06-09, godz. 10:52
Monografia kolekcji Fridy i Wilhelma Doeringów
Szczecińska kolekcja Fridy i Wilhelma Doeringów, pochodząca z pierwszej połowy XX wieku doczekała się swojej monografii. To drudzy, po Lentzach, właściciele słynnej willi przy al. Wojska Polskiego w Szczecinie.
» więcej
2024-06-09, godz. 09:02
Marek Stelar z kolejną nagrodą
Z Międzynarodowego Festiwalu Kryminału, który od kilku dni trwa we Wrocławiu, wraca z Nagrodą Czytelników "Wielkiego Kalibru".
» więcej
2024-06-07, godz. 10:41
Onyango i Kangalika w Trafostacji Sztuki
Prace pochodzącego z Kenii Richarda Onyango od czwartku oglądać można w szczecińskiej Trafostacji Sztuki.
» więcej
2024-06-06, godz. 08:17
Filharmonia ogłosiła casting dla młodych raperów
Warsztaty ze znanym raperem Bonsonem i możliwość występu z orkiestrą symfoniczną. Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie ogłosiła casting dla młodych raperów.
» więcej