Powszechnie znana, ceniona i lubiana w artystycznym środowisku Polski. Urodzona w Szczecinie pianistka, pedagog i korepetytorka teatrów muzycznych w kraju obchodzi 50-lecie pracy scenicznej. W sobotę w Domu Kultury 13 Muz Benefis Mirosławy Białas.
Jest absolwentką klasy fortepianu prof. Haliny Nowackiej-Durnasiowej w Państwowej Szkole Muzycznej II st. w Szczecinie. Uczyła się również śpiewu solowego i gry na skrzypcach. Studia pianistyczne ukończyła w Szczecińskiej Filii Poznańskiej Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego pod kierunkiem prof. Franciszka Gajba. Przez wiele lat pracowała m.in. w Teatrze Muzycznym, a następnie w Operze i Operetce, Zespole Szkół Muzycznych, w Katedrze Edukacji Artystycznej Uniwersytetu Szczecińskiego, Filii Poznańskiej AM, Akademii Sztuki oraz teatrach Szczecina.
Cieszę się niezmiernie, że środowisko artystyczne postanowiło uczcić moje zasługi Benefisem. Jest na razie owiany tajemnicą. Jedyne co wiem, to to, że uroczystość poprowadzą znani ze szczecińskich scen – Mirosław Kosiński i Wiesław Łągiewka – powiedziała Mirosława Białas.
- 50 lat pracy scenicznej. No to jest naprawdę bardzo dużo. Złożyła się na nią m.in. praca w Operze i Operetce. W tej chwili już tam nie pracuję chyba, że jest awaria i mówią mi: Mirka, ratuj. Zresztą całe moje życie było na zasadzie Mirka, ratuj, bo przyjechał jakiś Amerykanin i chcielibyśmy, żeby miał koncert, no więc, czy zagrasz? Pytałam – ale kiedy? Słyszałam odpowiedź, że dzisiaj. Damy Tobie nuty, a wieczorem zagrasz koncert. Mnóstwo, mnóstwo koncertów się odbywało – podsumowała Mirosława Białas.
Początek Benefisu artystki w Sali Kominkowej Domu Kultury 13 Muz w Szczecinie o godzinie 16. Wstęp wolny.
Zobacz także
2024-06-29, godz. 15:10
Inauguracja 17. Międzynarodowego Festiwalu Organowego w Szczecinie
Poświęcenie organów i nadanie im imienia Jana Pawła II nastąpiło 15 czerwca 2008 roku. Ta uroczystość zainaugurowała Międzynarodowy Festiwal Organowy w Szczecinie. Dziś, 29 czerwca 2024 rozpoczyna się 17. edycja wydarzenia.
» więcej
2024-06-29, godz. 13:54
Ruszył Festiwal Audiomat. "Mikrofon czuje prawdę i wrażliwość" [ZDJĘCIA]
Słuchowiska na żywo, warsztaty głosowe i spotkania z aktorami to atrakcje Festiwalu Audiomat.
» więcej
2024-06-28, godz. 20:11
Mietall i jego dzieci przyszłości [WIDEO]
Niecodzienny projekt muzyka rockowego. W piątek nasze radio odwiedził Mietall Waluś, pochodzący z Mysłowic muzyk związany z takimi zespołami jak Lenny Valentino, Negatyw czy Penny Lane.
» więcej
2024-06-28, godz. 19:33
"Muzyka na wodzie" z repertuarem Heleny Majdaniec
"Muzyka na wodzie" Jana Waraczewskiego już po raz 22. zabrzmi w pięknych okolicznościach, a dokładnie w przystani Jacht Klubu AZS.
» więcej
2024-06-26, godz. 10:12
Znamy repertuar szczecińskiego Kina na Leżakach
Do szczecińskich parków i na boiska zawita znów Kino na Leżakach.
» więcej
2024-06-25, godz. 12:20
Fani zdecydowali o tematyce teledysku 16-letniej szczecinianki [WIDEO]
16-letnia raperka i wokalistka że Szczecina Queenkutee wraz z Provider zrealizowała swój pierwszy profesjonalny teledysk. Utwór "Winda" i wideo do niego powstały w wyniku akcji "24 To My", w której słuchacze zdecydowali o tematyce i…
» więcej
2024-06-24, godz. 14:20
Organy z 1912 roku zabrzmiały w Białogardzie na Festiwalu „Muzyczna Podróż Śladami Grünebergów” [ZDJĘCIA]
43-głosowe organy opus 660. złożone m.in. z trzech klawiatur i pedału zabrzmiały w Białogardzie na Festiwalu „Muzyczna Podróż Śladami Grünebergów”. Instrument pochodzący z 1912 roku zbudował w Szczecinie Felix Grüneberg…
» więcej
2024-06-24, godz. 07:42
Święto radiowego i telewizyjnego teatru w Sopocie
Trzy dni ze słuchowiskami i spektaklami telewizyjnymi oraz ich twórcami - w Sopocie kończy się wielkie święto radiowego i telewizyjnego teatru.
» więcej
2024-06-23, godz. 20:37
Dwudziesta odsłona Sacrum non Profanum zakończona
"Odą do radości" Ludwiga van Beethovena czyli hymnem Unii Europejskiej zjednoczone chóry polsko-niemieckie, orkiestra z Filharmonii we Lwowie i soliści zakończyli koncert "Muzyka łączy narody, Arcydzieła Muzyki Filmowej" w Teatrze…
» więcej
2024-06-23, godz. 13:05
Festiwal „Muzyczna podróż śladami Grünebergów” w Białogardzie [ZDJĘCIA]
Na przełomie XIX i XX wieku zbudowali około tysiąca organów. Rodzina Grünebergów eksportowała je z fabryki w Szczecinie-Zdrojach, m.in. do Afryki Południowej, Islandii, Meklemburgii, na Pomorze i do Rosji.
» więcej