Około osiemdziesięcioro artystów z Polski i zagranicy, 5 głównych koncertów i wydarzenia dedykowane m.in. dzieciom w ramach tzw. Maltówki. Dziś w Studiu Koncertowym S-1 im. prof. Jana Szyrockiego Polskiego Radia Szczecin inauguracja 5. Festiwalu Szczecin Classic.
Wykonamy wiele znanych kompozycji polskich i zagranicznych. Prawykonamy także „Concerto in Dance” Mikołaja Majkusia dedykowany Baltic Neopolis Orchestra i „Vivaldi Recomposed” Maxa Richtera. Wśród wykonawców znajdą się m.in. wybitni skrzypkowie: Agata Szymczewska – liderka słynnego Szymanowski Quartet, Daniel Stabrawa – koncertmistrz Filharmonii Berlińskieji i prof. Tomasz Tomaszewski z Universität der Künste Berlin. Punktem kulminacyjnym Festiwalu będzie koncert w Złotej Sali Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza, podczas którego na skrzypcach Antonio Stradivariego z 1713 roku zagra Emanuel Salvador – powiedziała Emilia Goch-Salvador – altowiolistka i dyrektor Baltic Neopolis Orchestra.
- Będziemy też go prezentować naszym kursantom i profesorom, pedagogom, wszystkim artystom, którzy są zaangażowani w nasz Festiwal, także bardzo się cieszymy, że ten instrument będzie nam towarzyszył przez te 7 dni – uzupełniła altowiolistka.
Festiwal otworzy „Mystic Piano Trio” – zwycięzca konkursu na rezydencję podczas Szczecin Classic. Zespół tworzą Rafał Błaszczyk (fortepian), Mikołaj Wojciechowski (wiolonczela) i Filip Lipski (skrzypce).
- Wykonamy Trio fortepianowe nr 2 op. 4 Borisa Lyatoshynsky'go też „Melodię” Myroslava Skoryka oraz dwa utwory polskie: „Romance” na skrzypce, wiolonczelę i fortepian A-dur Antoniego Stolpego i Rapsodię op. 33 Ludomira Różyckiego – podsumował Filip Lipski.
Festiwal potrwa do 3 maja, a koncert otwierający wydarzenie transmitowane na FB Programu Drugiego Polskiego Radia, naszej Rozgłośni i Baltic Neopolis Orchestra, rozpocznie się o godzinie 19.30.
Zobacz także
2023-08-03, godz. 20:35
"Magia obłoków" w Teatrze Polskim
"Magią obłoków" według scenariusza i w reżyserii Adama Opatowicza rozpoczął się w czwartek wieczorem nowy sezon w nowym budynku Teatru Polskiego w Szczecinie.
» więcej
2023-07-30, godz. 08:46
Helena Vondráčková odsłoniła swoją gwiazdę w Szczecinie [ZDJĘCIA]
W 2017 roku reaktywowano w Szczecinie kultową kawiarnię ery big-beatu, Sorrento. Dwa lata później na granitowych płytach wejścia do willi, po raz pierwszy odsłonięto gwiazdy upamiętniające artystów polskiej muzyki rozrywkowej.
» więcej
2023-07-29, godz. 10:10
Owacyjne przyjęcie Heleny Vondráčkovej w Szczecinie [ZDJĘCIA]
Kilkadziesiąt przebojów nie tylko ery big-beatu zabrzmiało w piątek w Teatrze Letnim im. Heleny Majdaniec.
» więcej
2023-07-28, godz. 16:01
"Ostatnie tango z Herbertem" w S1 Radia Szczecin [WIDEO, ZDJĘCIA]
Dziś mija 25. rocznica śmierci Zbigniewa Herberta. W studiu im. Jana Szyrockiego Polskiego Radia Szczecin wystawiono monodram Przemysława Tejkowskiego zatytułowany "Ostatnie Tango z Herbertem".
» więcej
2023-07-28, godz. 12:20
"Dla nas poezja Herberta jest drogowskazem"
28 lipca mija 25. rocznica śmierci Zbigniewa Herberta. W południe w Studiu imienia Jana Szyrockiego Polskiego Radia Szczecin rozpoczęło się spotkanie z Jego twórczością.
» więcej
2023-07-26, godz. 15:20
Helena Vondráčková zaśpiewa w Teatrze Letnim im. Heleny Majdaniec [WIDEO, ZDJĘCIA]
Na granitowych płytach chodnika kultowej Willi „Sorento” w Szczecinie błyszczą już 32 gwiazdy polskich muzyków, rozpoczynających karierę w erze big-beatu. Wśród nich są między innymi Czesław Niemen, Helena Majdaniec, Ada Rusowicz…
» więcej
2023-07-23, godz. 12:38
Dąbskie Wieczory Filmowe rozpoczną się w Szczecinie
Katarzyna Figura, Jowita Budnik czy Adam Woronowicz to goście tegorocznych 17. Dąbskich Wieczorów Filmowych.
» więcej
2023-07-20, godz. 14:30
Muzyka z Antypodów w Szczecinie!
» więcej
2023-07-15, godz. 13:32
„Moi żydowscy rodzice, moi polscy rodzice” [ZDJĘCIA]
„Moi żydowscy rodzice, moi polscy rodzice” - to tytuł wystawy, którą od soboty można zobaczyć w Muzeum Żydowskim z Mykwą w niemieckim Schwedt.
» więcej
2023-07-14, godz. 09:14
"Europejskie gułagi" - nowa wystawa w Przełomach [ZDJĘCIA]
Ponad 800 obozów pracy przymusowej funkcjonowało na terenach Europy Środkowo-Wschodniej po drugiej wojnie światowej w krajach zdominowanych przez reżimy komunistyczne. W ciągu kolejnej dekady - na terenach Wschodnich Niemczech, Polsce…
» więcej