Kawiarenka Muzyczna
Radio SzczecinRadio Szczecin » Kawiarenka Muzyczna

Realizacja Wojciech Ochrymiuk [Radio Szczecin]
Mało znane polskie kompozycje Antoniego Stolpego i Ludomira Różyckiego oraz ukraińskich twórców Borisa Lyatoshynsky’ego i Myroslava Skoryka zabrzmiały w Studiu Koncertowym S-1 im. prof. Jana Szyrockiego. Wczoraj zainaugurowano 5. Festiwal Szczecin Classic.
Podczas wieczoru brawurowo zagrał „Mystic Piano Trio” – zwycięzca konkursu na rezydencję w tegorocznym wydarzeniu. Zespół tworzą Rafał Błaszczyk (fortepian), Mikołaj Wojciechowski (wiolonczela) i Filip Lipski (skrzypce).

- To był dla nas zaszczyt i przeżycie, które pozostanie z nami na długi, długi, długi czas, zagrać ten koncert, otworzyć ten Festiwal, być tutaj i celebrować to święto muzyczne – powiedział Filip Lipski.

Wśród publiczności zasiadali m.in. uczestnicy Festiwalu, na czele z Danielem Stabrawą – pierwszym koncertmistrzem słynnej Berliner Philharmoniker.

- Wspaniałe jest to przede wszystkim, że przyszedłem na koncert utworów, których nigdy w życiu nie słyszałem, zupełnie nowych i ci młodzi, wspaniali muzycy tak zagrali, że po prostu byłem oczarowany bez granic – stwierdził Daniel Stabrawa.

Braw nie szczędził także skrzypek prof. Tomasz Tomaszewski z Universität der Künste Berlin.

- Festiwal, jak się okazuje, ma światową klasę. Takich produkcji się nie słyszy co dzień. To jest nadzwyczajne otwarcie. Wspaniały Festiwal – podsumował Tomasz Tomaszewski.

Dziś w ramach Festiwalu Koncert mistrzów, podczas którego zagrają Konstantin Heidrich, Daniel Stabrawa, Tomasz Tomaszewski, Emanuel Salvador, Andryi Vitovych i Akademia Baltic Neopolis Orchestra. Początek wydarzenia w Posejdon Centrum o godzinie 19.30.
Relacja Doroty Zamolskiej [Radio Szczecin]

Zobacz także

2022-09-16, godz. 08:37 Alena Baeva otworzy sezon 2022/2023 Filharmonii w Szczecinie Muzyka polskiego kompozytora, pianisty, pedagoga i pisarza z okazji jego 140. rocznicy urodzin, zabrzmi w Złotej Sali Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. W piątek otwarcie sezonu artystycznego 2022/2023. » więcej 2022-09-15, godz. 15:17 Pleciuga staje się teatrem szeroko otwartym Spektakle w Pleciudze będą dostosowane dla osób głuchych i niewidomych. » więcej 2022-09-15, godz. 11:27 Radny chce odwołania koncertu Rogera Watersa, który jawnie wspiera Putina Jest postulat odwołanie koncertów Rogera Watersa w krakowskiej Tauron Arenie. Apeluje o to do władz miasta jeden z krakowskich radnych Łukasz Wantuch. » więcej 2022-09-15, godz. 09:01 "Broad Peak" na Festiwalu w Gdyni Film "Broad Peak" - o legendzie polskiego himalaizmu Macieju Berbece w reżyserii Leszka Dawida - w czwartek na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. » więcej 2022-09-14, godz. 08:16 Filmowy festiwal w Gdyni i kandydaci do Złotych Lwów Podczas trzeciego dnia 47. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni widzowie będą mogli zobaczyć między innymi "Śubuk". » więcej 2022-09-13, godz. 19:04 Phoenix String Quartet na Międzynarodowym Festiwalu WIELCY TWÓRCY we Lwowie [ZDJĘCIA] Kompozycje Karola Szymanowskiego, Jewhena Stankowycza i Romana Palestra - patrona Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego WIELCY TWÓRCY w Ukrainie zabrzmiały wczoraj w Lwowskiej Filharmonii Narodowej. Dzieła przedstawił oklaskiwany w wielu… » więcej 2022-09-12, godz. 17:34 Sławomir Wilk z Lwowskimi Symfonikami na Międzynarodowym Festiwalu WIELCY TWÓRCY w Ukrainie [ZDJĘCIA] „Pieśń o ziemi” Romana Palestra - patrona Międzynarodowego Festiwalu WIELCY TWÓRCY w Ukrainie i Poemat symfoniczny „Grażyna” Borysa Latoszyńskiego wypełniły program niedzielnego koncertu w Lwowskiej Filharmonii Narodowej. Zabrzmiał… » więcej 2022-09-11, godz. 17:28 Premiera płyty Sławomira Wilka na Międzynarodowym Festiwalu WIELCY TWÓRCY w Ukrainie [ZDJĘCIA] Publiczność Lwowskiej Filharmonii Narodowej gorąco oklaskiwała sobotni recital fortepianowy. Polski pianista Sławomir Wilk przedstawił po raz pierwszy w Ukrainie kompozycje Sergieja Bortkiewicza wydane na najnowszej płycie solisty. » więcej 2022-09-10, godz. 19:32 Nowa płyta "Dezertera". Utwory nagrane 36 lat temu [ZDJĘCIA] Bez zgody Służby Bezpieczeństwa PRL i bez wiedzy cenzury. Tak wyglądała "dzika sesja" zespołu "Dezerter" w studiu firmy Tonpress w 1986 roku. Po 36 latach, nielegalnie nagrane utwory oficjalnie ujrzały światło dzienne. » więcej 2022-09-10, godz. 16:50 Nowy album na jubileusz pracy Andrzeja Łazowskiego [ZDJĘCIA] Dwudziestopięciolecie pracy twórczej podsumował albumem, nad którym pracował przez te wszystkie lata - w sobotę w Książnicy Pomorskiej odbyła się prezentacja książki fotograficznej "Portrety Szczecinian" autorstwa Andrzeja Ła… » więcej
85868788899091