Kawiarenka Muzyczna
Radio SzczecinRadio Szczecin » Kawiarenka Muzyczna

Mikołaj Majkusiak – kompozytor. Fot. Anna Powierza [Archiwum artysty]
Mikołaj Majkusiak – kompozytor. Fot. Anna Powierza [Archiwum artysty]
Utwory Karola Szymanowskiego, Antonina Dvořáka i Maxa Richtera zabrzmiały w Złotej Sali Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza. W środę zakończył się 5. Festiwal Szczecin Classic.
Punktem kulminacyjnym wydarzenia było prawykonanie kompozycji „Concerto in Dance” Mikołaja Majkusiaka. Młody, już wielce utytułowany twórca zbudował 5-częściowe dzieło inspirując się polskimi tańcami narodowymi: mazurem, polonezem, krakowiakiem, kujawiakiem i oberkiem.

Z radością przyjąłem zamówienie od Baltic Neopolis Orchestra na napisanie utworu – powiedział Mikołaj Majkusiak.

- Starałem się przetworzyć nasze tańce, wyciągnąć z nich ten najważniejszy element rytmiczny i troszeczkę go przepleść przez nasze czasy. Spróbowałem pobawić się rytmiką tych tańców, ale w odniesieniu do rytmiki dzisiejszej, więc pojawia się rytmika współczesna, jakby nałożona na rytmikę oryginalną, żeby gdzieś tam podskórnie miały ten taneczny charakter – uzupełnił kompozytor.

Partie solowe wirtuozowsko zagrali altowiolista Volodia Mykytka i genialna skrzypaczka Agata Szymczewska.

- Każda część oparta na innym tańcu, z takim swoim bardzo charakterystycznym rytmem. Rytmy nieproste, czasami łamane, czasami zwodnicze, czasami zapędzające w kozi róg, no ale tak jest w tańcu, więc cieszymy się, że Mikołaj Majkusiak porwał się na taki fajny, nowy, nieco szalony, ale przez to też bardzo unikatowy pomysł, no i dał nam szansę, żebyśmy mogli zaprezentować partie solowe w tym utworze – stwierdziła Agata Szymczewska.

Podczas koncertu owacyjnie przyjętego przez publiczność wystąpili także: Emanuel Salvador grający na skrzypcach Antonio Stradivariego z 1713 roku z Orkiestrą Szczecin Classis pod dyrekcją Daniela Stabrawy, wiolonczelista Konstatnin Heidrich z Universität der Künste Berlin i z tej samej uczelni Tomasz Tomaszewski – pierwszy koncertmistrz Deutsche Oper Berlin, zespół Shoven Quartet oraz Baltic Neopolis Orchestra – pomysłodawca i organizator Festiwalu.

Relacja Doroty Zamolskiej [Radio Szczecin]

Zobacz także

2024-06-11, godz. 21:56 Przed Sejmem pikietowali artyści "Twórczość ma wartość! - Tantiemy dla aktorów" - pod tym hasłem przed Sejmem pikietowali członkowie Związku Artystów Scen Polskich ZASP - Stowarzyszenie. » więcej 2024-06-09, godz. 10:52 Monografia kolekcji Fridy i Wilhelma Doeringów Szczecińska kolekcja Fridy i Wilhelma Doeringów, pochodząca z pierwszej połowy XX wieku doczekała się swojej monografii. To drudzy, po Lentzach, właściciele słynnej willi przy al. Wojska Polskiego w Szczecinie. » więcej 2024-06-09, godz. 09:02 Marek Stelar z kolejną nagrodą Z Międzynarodowego Festiwalu Kryminału, który od kilku dni trwa we Wrocławiu, wraca z Nagrodą Czytelników "Wielkiego Kalibru". » więcej 2024-06-07, godz. 10:41 Onyango i Kangalika w Trafostacji Sztuki Prace pochodzącego z Kenii Richarda Onyango od czwartku oglądać można w szczecińskiej Trafostacji Sztuki. » więcej 2024-06-06, godz. 08:17 Filharmonia ogłosiła casting dla młodych raperów Warsztaty ze znanym raperem Bonsonem i możliwość występu z orkiestrą symfoniczną. Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie ogłosiła casting dla młodych raperów. » więcej 2024-06-04, godz. 09:50 Zmarł Jan Szurmiej. Miał 78 lat Nie żyje Jan Szurmiej - polski aktor, reżyser, inscenizator i choreograf, znawca kultury żydowskiej. Miał 78 lat. » więcej 2024-06-03, godz. 14:10 Szczecinianie wygrali międzynarodowy festiwal w Rumunii [WIDEO, ZDJĘCIA] Zespół Pieśni i Tańca Szczecinianie zdobył pierwsze miejsce w XXVI Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Dzieci i Młodzieży „We were and we'll still be” w Rumunii. » więcej 2024-06-02, godz. 16:55 Nietypowo o Szymborskiej w Teatrze Polskim „Tragedia sztokholmska” - tak Wisława Szymborska nazywała czas otrzymania literackiej Nagrody Nobla w 1996 roku. Miało to związek z ogromnym zainteresowaniem medialnym jaki wytworzył się wokół jej osoby. » więcej 2024-06-02, godz. 09:00 Artyści Festiwalu Grünebergowskiego wystąpili w hołdzie dzieciom – ofiarom wojen [ZDJĘCIA] Utwory Chopina, Bacha, Boellmanna, Händla i popularne z różnych stron świata zabrzmiały wczoraj w Sanktuarium pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Szczecinie. Rozpoczął się Międzynarodowy Festiwal „Muzyczna Podróż Śladami… » więcej 2024-06-01, godz. 12:20 Muzyczna Podróż Śladami Grünebergów 2024. Inauguracja Festiwalu [ZDJĘCIA] Organy w nowo wybudowanym kościele postawiła w roku 1930 firma Grüneberg jako opus 754. Dziś zabrzmią w Sanktuarium pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Szczecinie. Rozpoczyna się Międzynarodowy Festiwal „Muzyczna Podróż Śladami… » więcej
27282930313233