Jeden z czołowych dyrygentów polskich. Wieloletni dyrektor m.in. Teatru Wielkiego Opery Narodowej w Warszawie. Prowadzi Katedrę Dyrygentury Symfoniczno-Operowej w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie.
W piątek w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie uroczysty koncert z okazji 50-lecia pracy artystycznej prof. Tomasza Bugaja.
Dyrygowałem Orkiestrą tej Filharmonii jeszcze w starej siedzibie. Dziś przedstawię z nią Wielką Mszę c-moll KV 427 Wolfganga Amadeusza Mozarta – powiedział Tomasz Bugaj.
- Jest to dzieło fascynujące, które śmiało można postawić w gronie dziesięciu największych arcydzieł muzyki oratoryjnej w całym światowym repertuarze. Mozart stawia najwyższe wymagania wykonawcom, choć wydaje mi się, że trzeba go po prostu starannie odczytać, wykonać czysto, równo i muzykalnie. Nic więcej przy Mozarcie „majstrować” nie trzeba. Obcowanie z tym arcydziełem było dla mnie zawsze, jak zresztą i z całym szeregiem innych dzieł Mozarta, ogromną radością i przywilejem. Mam nadzieję, że będzie także radością dla publiczności szczecińskiej – dodał dyrygent.
Partie pierwszego sopranu wykona Magdalena Stefaniak – solistka m.in. Teatru Wielkiego Opery Narodowej w Warszawie.
- To bardzo trudne dzieło, dlatego że jednak „wędruję” głosem po górach. Musi być to śpiew niebiański, przy tym lekki, oddający cały kolor utworu, żeby to wszystko pięknie brzmiało. I dokładam wszelkich starań, żeby było fantastycznie – podsumowała Magdalena Stefaniak.
Zaśpiewają także Anna Bernacka (sopran II), Jacek Szponarski (tenor), Karol Skwara (bas) i Chór Akademicki im. prof. Jana Szyrockiego Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie, obchodzący 70-lecie istnienia.
Początek koncertu o godzinie 19.
Zobacz także
2022-02-06, godz. 16:28
"Świecie dziwny / Coming Together" na deskach Opery [ZDJĘCIA]
To opowieść o akceptacji, pogardzie, tolerancji i stereotypach. Szczecińska Opera na Zamku zaprasza na spotkanie z baletem w dwóch częściach pt. "Świecie dziwny / Coming Together".
» więcej
2022-02-05, godz. 20:21
"MASKArada", czyli nowa wystawa w 13 Muzach [WIDEO, ZDJĘCIA]
Inspiracją dla stworzenia wystawy - czterech różnych artystek - jest szeroko rozumiana maska. Maska karnawałowa, noszona dla ochrony, do odprawienia rytuału czy jako... pośmiertna dekoracja twarzy.
» więcej
2022-02-05, godz. 09:41
Filharmonia w Szczecinie z darmowymi szkoleniami
Darmowe wykłady masterclass i webinary. Ruszyła akcja edukacyjna pod nazwą Music.Multimedia.Managment. Innowacyjny na skalę Polski, dwuletni program skierowany jest do młodych artystów i managerów kultury.
» więcej
2022-02-03, godz. 20:06
Almanach 2022 Szczecińskiego Westendu [ZDJĘCIA]
Kompendium wiedzy na temat najpiękniejszej dzielnicy Szczecina, zbudowanej na przełomie XIX i XX wieku. Ukazał się starannie wydany przez Willę Lentza w formie kalendarza na 2022 rok Almanach zatytułowany „Szczeciński Westend & Willa…
» więcej
2022-02-03, godz. 07:57
Miniatury polskie w Filharmonii z wybitym skrzypkiem Piotrem Pławnerem
Kompozycje Romana Satkowskiego, Karola Szymanowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego i Henryka Wieniawskiego zabrzmiały w sali kameralnej Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie.
» więcej
2022-01-31, godz. 16:09
Wystawa „Twarze ZAiKS-u” w Filharmonii [WIDEO, ZDJĘCIA]
Portrety trzech pokoleń twórców reprezentujących różne dziedziny sztuki zdobią ściany Galerii przy Cerkwi. W Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie otworzono wystawę pod tytułem „Twarze ZAiKS-u”.
» więcej
2022-01-30, godz. 19:24
65 lat temu wystawiono w Szczecinie pierwszą operetkę
Na scenie szczecińskiej Opery trwa niezwykłe widowisko muzyczne - "Kraina uśmiechu" Franza Lehára. Minęło 65 lat od pierwszej premiery na scenie muzycznej Szczecina i wtedy, w 1957 roku, była to również "Kraina uśmiechu".
» więcej
2022-01-30, godz. 19:02
Wyjątkowy koncert Chóru Akademii Morskiej [WIDEO, ZDJĘCIA]
Kolędy i inne pastorałki w wykonaniu Chóru Akademii Morskiej można było usłyszeć w Bazylice św. Jana Chrzciciela w Szczecinie.
» więcej
2022-01-30, godz. 17:36
Wspomnienia dawnych mieszkańców Wołynia
"Wyrka. Utracony wołyński raj" - to tytuł książki Małgorzaty Witko. Szczecińska autorka przelała na papier wspomnienia dawnych mieszkańców Wołynia, w tym między innymi swojej najbliższej rodziny.
» więcej
2022-01-27, godz. 18:33
"Seeing Is (Not) Believing" w Muzeum Narodowym
"Seeing Is (Not) Believing" to tytuł wystawy autorstwa Sladjana Nedeljkovica i Rolanda Schefferskiego, którą od soboty obejrzeć będzie można w Muzeum Narodowym w Szczecinie przy ul. Staromłyńskiej 1. Powstała we współpracy z Kunsthalle…
» więcej