Na przestrzeni siedmiu dekad historii ponad 200 tysięcy prób, cztery tysiące chórzystów i dwa tysiące koncertów w pięćdziesięciu krajach. Zwieńczeniem obchodów 70-lecia Chóru Akademickiego im. prof. Jana Szyrockiego, był sobotni Koncert Galowy pt. „Voices of celebration” w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza.
W listopadzie 1952 roku Jan Szyrocki – ówczesny student Wydziału Budownictwa Lądowego Szkoły Inżynierskiej, z czasem przemianowanej na Politechnikę Szczecińską, założył zespół śpiewaczy, który z latami zyskał miano jednego z najlepszych chórów amatorskich w kraju i zagranicą. Profesor Szyrocki prowadził zespół przez 50 lat. Trzy lata po Jego śmierci, w sezonie 2006/2007 funkcję dyrektora artystycznego Chóru objął Jego uczeń – Szymon Wyrzykowski.
Chór Akademicki Politechniki Szczecińskiej w 2003 roku przyjął imię swojego założyciela, a po reorganizacji uczelni zmienił nazwę na Chór Akademicki im. prof. Jana Szyrockiego Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie.
- Nie lada wyzwaniem było ułożenie program na ten uroczysty koncert – powiedział Szymon Wyrzykowski.
- Zależało mi na zbudowaniu dużego kontrastu między częścią pierwszą, gdzie chór musiał pokazać się przed swoimi największymi krytykami, czyli byłymi chórzystami, którzy punktowali każde ewentualne potknięcia. A z kolei druga część miała być jazzowym oddechem dla wszystkich, czyli już takimi ostatnimi chwilami wspólnego świętowania – uzupełnił muzyk.
Cieszę się, że nadal jesteśmy wielką śpiewaczą rodziną – dodał dyrygent.
- Kiedy przychodziłem do Chóru czułem ogromne brzemię spuścizny, którą przejmuję po profesorze Szyrockim. Teraz już nauczyłem się ją dźwigać, aby odważnie spojrzeć w przód i planować przynajmniej następne 30 lat, aby dożyć razem z CHAPS setnego jubileuszu – podsumował Szymon Wyrzykowski.
Podczas sobotniego, ponad dwugodzinnego koncertu zabrzmiały utwory a cappella i Msza jazzowa „Mass in blue” brytyjskiego kompozytora Willa Todda.
Wykonawcy koncertu
• Chór Akademicki im. prof. Jana Szyrockiego ZUT w Szczecinie
• Szczecin Brass Quintet
• Jola Szczepaniak – sopran
• Katarzyna Ganczarska – fortepian
• Maciej Szakiel – gitara basowa
• Krzysztof Kołłątaj – perkusja
• Szymon Wyrzykowski – dyrygent
Zobacz także
2023-02-16, godz. 07:44
Festiwal filmowy Berlinale w cieniu kryzysów
W stolicy Niemiec rozpoczyna się 73. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Berlinale. O Złotego Niedźwiedzia powalczy 19 produkcji. Zgodnie z tradycją tej imprezy nie zabraknie gestów politycznych.
» więcej
2023-02-15, godz. 16:33
Artur Ruciński z premierą limitowanej płyty w Złotej Sali Filharmonii
Zaliczany do dwudziestu najlepszych głosów na świecie. Walczą o niego najbardziej renomowane sceny operowe od La Scali po Metropolitan Opera. W środę w Złotej Sali Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie wystąpi słynny…
» więcej
2023-02-12, godz. 15:47
Gala Replay Studio w Przecławiu, czyli tańczące ferie [ZDJĘCIA]
Jednym z pomysłów na udane ferie może być nauka tańca. A tańczyć możemy w domu, albo wybierając jedną ze szkół.
» więcej
2023-02-12, godz. 15:10
Mały Książę po kurpiowsku [WIDEO]
Jak brzmi Mały Książę po kurpiowsku? Postanowili to sprawdzić członkowie Związku Kurpiów i przetłumaczyli książkę na swój dialekt.
» więcej
2023-02-10, godz. 21:17
Szczecinianie z nagrodami w Kalifornii.
A konkretnie ich teledyski.
» więcej
2023-02-10, godz. 09:23
Panek: wolę, by ktoś oceniał mnie poprzez to co robię
Nie wiem czy jestem artystą, nie porównuję się do Witkacego - Tomasz Panek - rysownik, grafik, ilustrator, autor „Mało szczegółowego przewodnika po Szczecinie", był gościem "Rozmowy pod Krawatem".
» więcej
2023-02-09, godz. 14:59
Prywatne historie na czerwonej wystawie [ZDJĘCIA]
Wiele gatunków fotografii, zdjęcia wykonane w różnych technikach - a spoiwem jest kolor: szczeciński Fotoklub Zamek zaprasza w czwartek na godzinę 18 na wernisaż wystawy "Czerwony - historie indywidualne".
» więcej
2023-02-09, godz. 11:39
"Dopaść Morawieckiego". Autor gościem Przystanku Historia w Szczecinie [WIDEO]
Życie Kornela Morawieckiego na siedmiuset stronach - to nie laurka, a lustro, w którym odbija się postać buntownika, marzyciela, abnegata oskarżanego o terroryzm, a przez niektórych opozycjonistów o zdradę.
» więcej
2023-02-07, godz. 08:54
W Bydgoszczy pogrzeb Leonarda Pietraszaka
W południe w katedrze pod wezwaniem świętych Marcina i Mikołaja w Bydgoszczy rozpoczną się uroczystości pogrzebowe Leonarda Pietraszaka.
» więcej
2023-02-06, godz. 08:35
Nagrody Grammy rozdane
Statuetki Złotych Gramofonów przyznano 65. raz w historii. Impreza odbyła się w Los Angeles, a jej główną aktorką była amerykańska wokalistka Beyonce.
» więcej