Twórczość zespołu Republika łączy pokolenia. Teksty Grzegorza Ciechowskiego, nieżyjącego od 20 lat leadera grupy wciąż elektryzują i mówią o sprawach, które nic nie straciły na aktualności. Wczoraj w Teatrze Letnim im. Heleny Majdaniec w Szczecinie zagrali Obywatele Republiki.
Oddajemy hołd Grzegorzowi z młodszymi artystami polskiej sceny. Jego twórczość nie może pójść w zapomnienie – powiedział muzyk Republiki Leszek Biolik.
- Mimo tego, że nie gramy aktywnie jako Republika, to Republika to jest nasze DNA. W niej się ukształtowały nasze gusta, trochę sposób widzenia świata. Oczywiście, że się rozwijamy, robimy inne rzeczy, myślimy trochę inaczej, natomiast Republika cały czas jest jak nasze dzieciństwo muzyczne i szansa powrotu do tego i zagrania tych piosenek jest absolutnie nieprawdopodobną podróżą dla nas, ale też dla ludzi, którzy przychodzą na koncerty. Grzegorz Ciechowski naprodukował mnóstwo dobrych rzeczy i jak się okazuje po latach, to wciąż działa, to wciąż jest. Publiczność przekonuje mnie o tym, że Republika to był naprawdę dobry zespół – dodał Leszek Biolik.
W projekcie udział wzięły również Czarno-Białe Ślady w składzie: Zbigniew Krzywański, Jakub Nowak i Jacek Bończyk oraz Julia Pietrucha, Piotr Rogucki, Błażej Król, Michał Wiraszko i Renata Przemyk.
- Grzegorz zostawił piosenki, w których można się cudownie odnaleźć, że nie ma się ochoty w ogóle z tego świata wyprowadzać. Uważamy wszyscy, jak tutaj jesteśmy, że te piosenki trzeba przypominać, bo one są warte zdecydowanie tego, żeby nieść je w kolejne pokolenia i jak widać spotykają się z wdzięcznym przyjęciem – podsumowała Renata Przemyk.
Podczas gorąco przyjętego dwugodzinnego koncertu zabrzmiały przeboje takie, jak m.in. „Nie pytaj o Polskę”, „Telefony”, „Zapytaj” i „Biała flaga”.
Zobacz także
2024-06-09, godz. 09:02
Marek Stelar z kolejną nagrodą
Z Międzynarodowego Festiwalu Kryminału, który od kilku dni trwa we Wrocławiu, wraca z Nagrodą Czytelników "Wielkiego Kalibru".
» więcej
2024-06-07, godz. 10:41
Onyango i Kangalika w Trafostacji Sztuki
Prace pochodzącego z Kenii Richarda Onyango od czwartku oglądać można w szczecińskiej Trafostacji Sztuki.
» więcej
2024-06-06, godz. 08:17
Filharmonia ogłosiła casting dla młodych raperów
Warsztaty ze znanym raperem Bonsonem i możliwość występu z orkiestrą symfoniczną. Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie ogłosiła casting dla młodych raperów.
» więcej
2024-06-04, godz. 09:50
Zmarł Jan Szurmiej. Miał 78 lat
Nie żyje Jan Szurmiej - polski aktor, reżyser, inscenizator i choreograf, znawca kultury żydowskiej. Miał 78 lat.
» więcej
2024-06-03, godz. 14:10
Szczecinianie wygrali międzynarodowy festiwal w Rumunii [WIDEO, ZDJĘCIA]
Zespół Pieśni i Tańca Szczecinianie zdobył pierwsze miejsce w XXVI Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Dzieci i Młodzieży „We were and we'll still be” w Rumunii.
» więcej
2024-06-02, godz. 16:55
Nietypowo o Szymborskiej w Teatrze Polskim
„Tragedia sztokholmska” - tak Wisława Szymborska nazywała czas otrzymania literackiej Nagrody Nobla w 1996 roku. Miało to związek z ogromnym zainteresowaniem medialnym jaki wytworzył się wokół jej osoby.
» więcej
2024-06-02, godz. 09:00
Artyści Festiwalu Grünebergowskiego wystąpili w hołdzie dzieciom – ofiarom wojen [ZDJĘCIA]
Utwory Chopina, Bacha, Boellmanna, Händla i popularne z różnych stron świata zabrzmiały wczoraj w Sanktuarium pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Szczecinie. Rozpoczął się Międzynarodowy Festiwal „Muzyczna Podróż Śladami…
» więcej
2024-06-01, godz. 12:20
Muzyczna Podróż Śladami Grünebergów 2024. Inauguracja Festiwalu [ZDJĘCIA]
Organy w nowo wybudowanym kościele postawiła w roku 1930 firma Grüneberg jako opus 754. Dziś zabrzmią w Sanktuarium pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Szczecinie. Rozpoczyna się Międzynarodowy Festiwal „Muzyczna Podróż Śladami…
» więcej
2024-05-31, godz. 11:43
Józefowicz: niestety jest aktor, który grał u mnie główną rolę i stanął po stronie Putina
Janusz Józefowicz, choreograf i reżyser teatralny, realizuje w Teatrze Polskim w Szczecinie "Polita" spektakl o Poli Negrii. Był dziś naszym gościem w "Rozmowie pod krawatem".
» więcej
2024-05-31, godz. 09:23
„Flis” Moniuszki owacyjnie przyjęty w Szczecinie. Premiera opery w Akademii Sztuki [ZDJĘCIA]
Opera „Flis” Stanisława Moniuszki z librettem Stanisława Bogusławskiego miała prapremierę 24 września 1858 roku w Warszawie. Wczoraj natomiast, 30 maja 2024, premierę jego dzieła przedstawili studenci, pedagodzy i absolwenci Akademii…
» więcej